Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymowanie bardzo rodzinne

To jest naprawdę wzruszające, kiedy widzi się ojca i matkę trzymających się za ręce podczas Różańca i obok nich idące dzieci – z radością zauważają kapłani. Wśród pielgrzymów pieszych i rowerowych nie brakuje rodzin.

Na Jasną Górę weszły dwie familijne grupy: z Wadowic i krakowskiej Skałki. Tylko w grupie skałecznej wśród 250 pątników było aż czterdzieścioro dzieci.

Janek Ogiegło po raz pierwszy przyszedł na Jasną Górę z mamą Katarzyną w pielgrzymce z Wadowic. Tutaj powitali go też dwaj młodsi bracia Leon i Antoś oraz tata Daniel. – Bardzo mi się podobało. Moi dziadkowie, jedni i drudzy, bardzo mocno wierzą. Bardzo się z tego cieszę i tak naprawdę nie mogłem mieć lepszej rodziny. Trzeba być mocnym w wierze, pokazywać to, żyć tym i się modlić – powiedział Janek. Leon pragnie dołączyć w następnym roku. Jak zaznaczyła mama chłopców, to ich pielgrzymka wdzięczności. – Przeżyliśmy cud, dzięki Maryi z ciężkiej choroby został ocalony nasz najmłodszy syn. W taki sposób dziękujemy Jej za opiekę i prosimy o kolejne łaski – powiedziała z wielkim wzruszeniem i dodała, że „pielgrzymka uczy pokory i wdzięczności za to, co mamy w codziennym życiu”.

A pielgrzymowanie odbywa się wciąż w sztafecie pokoleń. To dziadkowie są często tymi, którzy przekazują wnukom wiarę. Mariusz Pietrucha jest organizatorem Franciszkańskiej Pielgrzymki Rowerowej ze Wschowy w diec. zielonogórsko-gorzowskiej. Na pielgrzymkę zabiera córkę, a w tym roku także 3-letnią wnuczkę. – „Jechała 30-40 km dziennego etapu, tzn. w koszyczku. Tak że dawaliśmy radę” – uśmiechał się dumny dziadek.

Bo na rower każdy wsiąść może

Rowerami przyjeżdżają rodziny, parafie, przedstawiciele powiatów, studenci, policjanci.

O tym, że mężczyźni też potrafią się modlić, przekonywali uczestnicy męskiej pielgrzymki rowerowej z Łasku. To pielgrzymka po męsku, ale z pomocą kobiet. Przygotowaniem posiłków na postojach zajmowała się żona p. Mariusza Milewskiego. Z kolei 6 sierpnia to kobiety z Łasku wybiorą się rowerami na Jasną Górę, a mężczyźni zajmą się tzw. prozą życia, czyli zadbają o to, by pątniczki nie jechały głodne.

Reklama

– Ważne są intencja, cel, a nie przeciwności – podkreślił Andrzej Piwowarski, pomysłodawca i uczestnik 13. rowerowej pielgrzymki z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach w arch. krakowskiej. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Stomijnego Pol-ilko.

Również Marek Świątkiewicz, który przyjechał ze Wschowy (pokonał ponad 300 km), przekonuje, że pielgrzymki na Jasną Górę pomagają mu w zmaganiach z chorobą. – Maryja dodaje sił mnie i moim bliskim – podkreślił rowerzysta. Od ponad 30 lat walczy z cukrzycą. Przyjechał po raz piąty.

Na obchodzone 24 lipca Święto Policji dotarła 9. Rowerowa Pielgrzymka Policjantów Lubelszczyzny. Na Jasnej Górze przy pamiątkowej tablicy Gloria Victis złożyli hołd funkcjonariuszom II RP zamordowanym przez Sowietów po 17 września 1939 r.

Pielgrzymi z Wolanowa w diec. radomskiej wyrazili swoją solidarność z Ukrainą przez modlitwę i koszulki z barwami tego kraju. Wraz z nimi przyjechał 12-letni Władek, który uciekł z mamą do Polski przed wojną.

Umacniajmy ducha służby

Wciąż potrzebujemy franciszkańskiego stylu życia niosącego pokój, zgodę w skonfliktowanym świecie, uczącego właściwej pokory – powiedzieli członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Ich 29. ogólnopolska pielgrzymka na Jasną Górę wpisała się w obchody 100. rocznicy śmierci patronki tej wspólnoty w Polsce – bł. Anieli Salawy, krakowskiej służącej, która żyła na przełomie XIX i XX wieku.

– Chcemy wciąż na nowo wzorem bł. Salawy odnawiać w sobie i w swoich środowiskach ducha służby – podkreślili uczestnicy pielgrzymki.

Jasnogórski flesz

• 4 sierpnia – powiatowa pielgrzymka rowerowa z Łańcuta;

• 5-6 sierpnia – piesza pielgrzymka archidiecezji gnieźnieńskiej, gnieźnieńska pielgrzymka rowerowa;

• 6-7 sierpnia – piesza rybnicka pielgrzymka.

2022-07-26 09:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Generał paulinów: nasze domy rodzinne są Wieczernikami

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wielki Czwartek

o. Arnold Chrapkowski

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

O. Arnold Chrapkowski OSPPE

O. Arnold Chrapkowski OSPPE

O tym, że w trudnym czasie pandemii nasze domy rodzinne są Wieczernikami mówił na Jasnej Górze o. Arnold Chrapkowski. Przełożony generalny Zakonu Paulinów przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w duchowej jedności z współbraćmi w kapłaństwie. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa Nowego Przymierza.

Przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski podkreślił w homilii, że teraz jest właśnie czas, kiedy możemy mocno zauważyć, że Kościołem jest także nasz dom, nasza rodzina - W tej wyjątkowej i trudnej chwili, w jakiej przyszło nam przeżywać Triduum Paschalne, uświadamiamy sobie, że trzy dary z Wieczernika: Eucharystia, kapłaństwo i służba w miłości tak mocno teraz realizują się w życiu każdego z nas, a nasze domy rodzinne są Wieczernikami.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. To także dzień imienin biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rano, w kaplicy Domu Słowa, Solenizant przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli także: biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w Kurii Biskupiej oraz księża proboszczowie z Legnicy. Obecne były także siostry zakonne, świeccy pracownicy kurii i Domu Słowa. Na tę uroczystość przyjechali także klerycy roku propedeutycznego z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Życzenia w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał ks. Biskupowi ks. Robert Kristman - Wikariusz Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję