Taktyka przemilczenia
Po świecie rozlewają się protesty, które często mają podłoże ekonomiczne, a które wyrażają sprzeciw wobec polityki władz. Według obserwatorów, w ostatnim czasie m.in. we Francji, w Hiszpanii, Holandii, Grecji, a także w Kazachstanie, Indiach i na Sri Lance mieliśmy do czynienia z masowymi protestami. Trudno jednak gdzieś o tym przeczytać, posłuchać czy obejrzeć w mediach głównego nurtu. One raczej przemilczą niezadowolenie wyrażane przez ludzi.
CRUX
Nabierają tempa
Reklama
Coraz więcej pojawiających się wypowiedzi potwierdza, że Franciszek jednak pojedzie na Ukrainę. Być może podróż odbędzie się już w sierpniu, choć strona ukraińska podkreśla, że raczej we wrześniu. Papież ma wolę, aby na Ukrainę jechać, choć wcześniejszy plan był inny: najpierw Moskwa, później Kijów. Strona rosyjska nadal nie odpowiedziała na list Franciszka i milczy w tej sprawie. Od planu papieża mocno dystansowali się Ukraińcy. W tej sytuacji Ojciec Święty odwiedzi – ciągle prawdopodobnie – Kijów, licząc, że ta wizyta przyniesie pozytywne rezultaty. Jakie? O tym na razie nie mówią ani dyplomaci, ani dziennikarze. Jeżeli papież przyjedzie do Kijowa, to orszak papieski będzie o wiele skromniejszy niż przy innych wizytach, co jest, oczywiście, zrozumiałe. I Watykan, i strona ukraińska podkreślają, że wizyta będzie miała charakter nie polityczny, a wyłącznie duchowy. Na pewno zaś przyczyni się do podtrzymania zainteresowania wojną obronną Ukrainy w społeczeństwach, które już do niej przywykły.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
INDEPENDENT.IE
Wielka wyprzedaż
Szykuje się wielka wyprzedaż własności w irlandzkiej archidiecezji w Dublinie, ponieważ dużo zabudowań w obecnej sytuacji religijnej nie jest jej po prostu potrzebnych. Pod młotek jako pierwsze pójdą plebanie, bo na dziś dzień jest ich więcej niż samych księży w diecezji. W dalszej kolejności na sprzedaż pójdą domy katechetyczne, nieruchomości ziemne, a nawet kościoły. Obecnie archidiecezja w Dublinie obejmuje 197 parafii. Prezbiterium diecezjalne liczy 312 kapłanów, ale 40% z nich przekroczyło już 70. rok życia. W seminarium jest tylko dwóch kleryków. Księża nie są w stanie obsłużyć wszystkich parafii i zdarza się, że np. uroczystości pogrzebowe są prowadzone przez świeckich, oczywiście, bez Mszy św. Archidiecezja wynajmie doświadczonego agenta nieruchomości po to, by pomógł rozsądnie przeprowadzić proces restrukturyzacji własności. Ponieważ budynki są przede wszystkim własnością parafii, wszystkie decyzje będą podejmowane w porozumieniu z parafianami. Dokładnej wartości budynków jeszcze nie oszacowano.
FOX NEWS
Przeciw Kościołowi
Czy zwolennicy aborcji w USA, po niedawnej decyzji Sądu Najwyższego, który zanegował, że prawo do aborcji jest prawem wynikającym z konstytucji, wypowiedzieli wojnę Kościołowi katolickiemu? Pytanie nie jest przesadzone, bo skala przemocy i aktów wandalizmu wymierzonych w kościoły, szkoły i centra pomocy kobietom prowadzone przez Kościół jest niespotykana w historii USA. Można ją porównać jedynie z potępianą przez wszystkich akcją podpalania i zastraszania wiernych, wymierzoną w świątynie, do których uczęszczali Afroamerykanie w latach 60. XX wieku.
AVVENIRE.IT
Zmiany przy wyborze
Co zmieni przełomowa decyzja Franciszka o dołączeniu trzech kobiet do Dykasterii ds. Biskupów? Sprawa jest świeża i raczej trudno o precyzyjne przewidywania. Także pierwsze wypowiedzi nowych członkiń jednej z najważniejszych, „kadrowych” dykasterii kościelnych nie pozwalają na pewniejsze prognozy. Dziennik włoskiego episkopatu L’Avvenire porozmawiał z jedną z trzech pań, s. Yvonne Reungoat ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki (salezjanki). Pochodząca z Francji 77-letnia zakonnica powiedziała, że panie będą studiowały akta osobowe kandydatów na biskupów, które przesyłają do Watykanu nuncjusze, i będą musiały wyrazić swoją opinię na ich temat. Pewnie kobieca wrażliwość, nieco inna perspektywa oglądu będą miały tutaj znaczenie, ale s. Reungoat zaznaczyła, że wszystko się okaże w praktyce. Na razie nie minęły jeszcze zaskoczenie wywołane ruchem papieża i radość. Nie ma ona jednak charakteru osobistego, ale raczej grupowy, bo przez nią papież docenia i stan zakonny, i panie w sensie najbardziej ogólnym. /p.r.