Reklama

Niedziela Przemyska

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów

Wyszli na ulice, by rozmawiać o Chrystusie. W czasie rozmowy pojawiało się wzruszenie, a nawet łzy. Mimo palącego słońca nikt nie mógł ich powstrzymać. Tańczyli, rozmawiali i dosłownie spalali się dla Ewangelii.

Niedziela przemyska 31/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

Bieszczady

ewangelizatorzy

Maciej Kisała

Ewangelizatorzy z abp. Józefem Michalikiem

Ewangelizatorzy z abp. Józefem Michalikiem

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów już od kilkudziesięciu lat odbywa się w okolicach Jeziora Solińskiego. Historia tego wydarzenia sięga spontanicznych rajdów turystycznych po bieszczadzkich połoninach, w czasie których kapłani z młodzieżą rozmawiali z turystami o Bogu. Od pewnego czasu działania ewangelizacyjne koncentrują się na turystach, którzy spędzają wakacje w Polańczyku i Solinie.

Przygotowanie

Pierwsze dni inicjatywy ewangelizacyjnej były poświęcone rekolekcjom, duchowemu przygotowaniu do ewangelizacji. W tym roku przewodniczył im bp Krzysztof Chudzio, który zwrócił uwagę, że już sama decyzja o niesieniu Ewangelii innym wymaga wielkiej wiary. Hierarcha ostrzegł ewangelizatorów przed pokusami i wskazał na konieczność walki ze starym człowiekiem w sobie. Towarzyszył też ewangelizatorom podczas rekolekcji, rozmawiał, rozwiewał wszelkie wątpliwości. Był świadkiem, jak za pomocą jego posługi rodzili się wierni dojrzali do głoszenia Ewangelii innym.

Zwieńczeniem duchowego przygotowania do ewangelizacji było posłanie. W przeddzień wyjścia ewangelizacyjnego bp Chudzio w obrzędzie posłania podczas Mszy św. na zakończenie rekolekcji włożył na barki ewangelizatorów mały drewniany krzyż – symbol posłania, ale także odpowiedzialności. Mimo lęków i obaw ewangelizatorzy wyszli tego dnia z kościoła umocnieni, ponieważ sam Chrystus posłał ich, by głosili Dobrą Nowinę aż po krańce świata.

Ewangelizacja

Sama akcja odbyła się w weekend 22-24 lipca. Ewangelizacyjne wyjścia rozpoczęły się w piątek w Polańczyku. Tam ewangelizatorzy używali flash mobów (sztuczny tłum ludzi, którzy gromadzą się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków – przyp.red.) jak narzędzi do gromadzenia zwykłych przechodniów i wzbudzania sensacji. Turyści widzieli ludzi, którzy tańczyli w palącym słońcu na środku plaży, lub w okolicach amfiteatru w Polańczyku. Jedni dołączali do nich, inni zatrzymywali się i patrzyli jakby z niedowierzaniem. Jeszcze inni z pogardą rzucali różne komentarze. Wszystkie reakcje pokazywały, że to działa. Zaraz po tańcach ewangelizatorzy opowiadali świadectwa swojego życia z Jezusem, głosili Ewangelię przez najpierw przez mikrofon, a potem w dyskretnych rozmowach, chwilach wsparcia, dzielenia się swoją wiarą.

Reklama

Mocnym akcentem ewangelizacyjnym była piątkowa Droga Krzyżowa, która odbyła się na ulicach Polańczyka. W piątek Polańczyk tętni życiem. Ma wtedy miejsce wiele zabaw plenerowych, a między nimi idzie procesja z krzyżem i młodzieżą, która inscenizuje każdą stację Drogi Krzyżowej. Tu też reakcje były różne.

Inną przestrzenią ewangelizacji była solińska tama. Sobotnie przedpołudnie wypełniło się uwielbieniem, tańcem i radością z wiary. Mimo rekordowych upałów nie zabrakło entuzjazmu wśród ewangelizatorów. Przekazywane słowo Boże, dobre słowo, mini koncert muzyki chrześcijańskiej, strefa dla rodzin, strefa ciemności i światła – te wszystkie środki pomagały choć na chwilę porozmawiać o wierze, o Bogu, o życiu. Była wspólna modlitwa, było kapłańskie błogosławieństwo, było mnóstwo wiary i radości. To najbardziej poruszało ludzkie serca, nawet jeżeli już dawno nie doświadczyły bliskości Boga. Był to kulminacyjny punkt Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów. Z pełnym rozmachem uczestnicy inicjatywy podejmowali różne aktywności. To wszystko miało prowokować do refleksji i kierować do Pana Boga myśli tych, którzy przyjeżdżają odpoczywać w te okolice .

Nie Bieszczady dla Jezusa, ale Jezus dla Bieszczad

Finałem wakacyjnej ewangelizacji była niedzielna Eucharystia sprawowana przez abp. Józefa Michalika. Emerytowany metropolita przemyski od początku wspierał inicjatywę. Podczas homilii abp Michalik wskazał, że sam Bóg potrzebuje ewangelizacji, potrzebuje człowieka w konkretnych sytuacjach, żeby objawiły się i zrealizowały wielkie rzeczy Boże. – Pan Bóg na obraz swój nas stworzył i nie może się zaprzeć samego siebie wycofując nas ze swojej współpracy. Z Nim mamy budować królestwo Boże na ziemi. Jeśli człowiek się buntuje, to Bóg umiera na krzyżu, żeby to naprawić. Nie chce bowiem złamać człowieka, ponieważ uczestniczy on w wolności dzieci Bożych, a tej Bóg nigdy nie chce naruszyć. On nie chce na siłę zbawić człowieka. Jego siłą jest miłość pokazana na krzyżu – powiedział hierarcha. Emerytowany metropolita przemyski wskazał też na różne przestrzenie ewangelizacji. Zaakcentował także przestrzeń cyfrową, mediów społecznościowych, jako swoisty, współczesny areopag. – Odwagi, jesteśmy potrzebni Panu Jezusowi w tych naszych wysiłkach i niech Chrystus miłosierdziem swoim, przebaczeniem, ale i umocnieniem, towarzyszy nam swoją łaską na wszystkich naszych drogach – zakończył abp Józef Michalik.

Reklama

Po Eucharystii ewangelizatorzy przeszli w przemarszu ewangelizacyjnym z plaży w Polańczyku do amfiteatru. Tam miała miejsce ewangelizacja uliczna. Zakończeniem tegorocznej akcji był spektakl Kroniki Podwórkowe w wykonaniu Teatru Przedmieście z Rzeszowa, a po nim koncert zespołu Bankruci.

W tegorocznej edycji Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów uczestniczyło ponad 70 ewangelizatorów z całej Polski. Do akcji włączyli się także, tzw. duchowi ewangelizatorzy, którzy swoją modlitwą wspierali działania ewangelizacyjne. Organizatorem akcji jest Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła. Patronem medialnym wydarzenia był Tygodnik Katolicki Niedziela.

2022-07-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otworzyć się na światło Ewangelii

Niedziela łódzka 36/2021, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

ewangelizatorzy

Piotr Drzewiecki

Doświadczenie wiary jest kluczowym pojęciem nowej ewangelizacji

Doświadczenie wiary jest kluczowym pojęciem nowej ewangelizacji

Arcybiskup Grzegorz Ryś zaprasza wszystkich do otwarcia się na doświadczenie ewangelizacji.

W dniach 9-11 września w Łodzi odbędzie się VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji Miasto Rewitalizacja. Kongres odbędzie się w kościele Ojców Jezuitów w Łodzi (ul. Sienkiewicza 60). Jego rozpoczęcie poprzedza siedmiodniowe Jerycho modlitewne, które przygotuje duchowo nas wszystkich do owocnego przyjęcia słowa Bożego, które będzie nam głoszone podczas ewangelizacji. Uczestnicy Kongresu będą dokonywać pogłębionej refleksji nad wskazaniami papieża Franciszka dotyczącymi procesu ewangelizacji w miastach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

depresja

bp Edward Dajczak

ks. Wojciech Parfianowicz/Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Bp Edward Dajczak zakończył swoją posługę biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na rok przed koniecznością złożenia urzędu wynikającą z ukończenia 75 lat. W wywiadzie zrealizowanym dla diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media przyznał, że zdecydował się na rezygnację z powodu problemów zdrowotnych - zmagań z depresją oraz atakami stanów lękowych.

Bp Dajczak powiedział, że są to skutki przebytych trzech zakażeń wirusem powodującym COVID.

CZYTAJ DALEJ

Światło konsekrowanych

2023-02-03 10:41

Magdalena Lewandowska

Podczas spotkania osoby konsekrowane opowiadały o swoim powołaniu

Podczas spotkania osoby konsekrowane opowiadały o swoim powołaniu

W Dzień Życia Konsekrowanego po raz pierwszy odbyło się we Wrocławiu wydarzenie „Światło w Mieście” ukazujące piękno i aktualność powołania osób zakonnych.

Rozpoczęło się Nieszporami i modlitwą uwielbienia w katedrze wrocławskiej, a w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbył się panel dyskusyjny „Po co konsekrowani światu”. O swoim powołaniu i codziennym życiu konsekrowanym z wielkim poczuciem humoru i głębią opowiadali o. bp Jacek Kiciński, klaretyn, biskup pomocniczy naszej archidiecezji, s. Władysława Krasiczyńska ze zgromadzenia sióstr józefitek – ceniony psycholog, dominikanin o. Marcin Dyjak i salezjanin ks. Grzegorz Dłużniak – duszpasterze akademiccy oraz Agata Combik, dziewica konsekrowana i dziennikarka. Panel poprowadził Karol Białkowski, redaktor naczelny Gościa Wrocławskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję