Reklama

Niedziela Świdnicka

Obudzić śpiącego olbrzyma

Ukazały się nowe pozycje książkowe bp. Ignacego Deca, które są kontynuacją znanych serii rekolekcyjnych oraz homiletycznych.

Niedziela świdnicka 33/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Biskup Ignacy Dec prezentuje swoje publikacje

Biskup Ignacy Dec prezentuje swoje publikacje

Pierwsza z publikacji to zapis rekolekcji wygłoszonych przez bp. Deca do katolików świeckich w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach w listopadzie 2019 r. Dwie kolejne książki to 65. i 66. tom znanego cyklu homiletycznego Siejba słowa.

Formacja świeckich

Jak czytamy w adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II Christifideles laici o powołaniu i misji świeckich w Kościele i świecie z 1987 r., formacja nie jest przywilejem zastrzeżonym tylko dla niektórych ludzi, ale prawem i obowiązkiem każdego. Możliwość formacji należy zapewnić wszystkim, zwłaszcza ludziom ubogim, którzy sami mogą być źródłem formacji dla innych. Formacja powinna korzystać z odpowiednich metod, które pomogą każdemu w pełnej realizacji ludzkiego i chrześcijańskiego powołania.

Wychodząc naprzeciw papieskim postulatom Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, której bp Ignacy Dec był przewodniczącym w latach 2013-20, wielokrotnie dyskutowała, jak tę formację świeckich zorganizować i jak ją prowadzić. Jak obudzić śpiącego „olbrzyma”, którym jest laikat w Kościele.

Pewnym podsumowaniem działalności Rady były zorganizowane dla jej członków, a także dla Rad Diecezjalnych oraz świeckich liderów różnych grup apostolskich, rekolekcje, które odbyły się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach od 8 do 10 listopada 2019 r. Ich wiodący temat brzmiał U źródła – Świeccy w życiu Kościoła. W rekolekcjach wzięło udział kilkadziesiąt osób. Jak opisuje we wstępie do publikacji pierwszy biskup świdnicki, tekst wygłoszonych konferencji rekolekcyjnych oraz homilii został zamieszczony wówczas w Biuletynie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich Świeccy w Kościele. Z racji niewielkiego nakładu tego pisma zrodziła się myśl ponownego wydania tych tekstów w poszerzonej wersji, jako pomocy duszpasterskiej dla księży posługujących w parafiach

Reklama

Publikacja wydana staraniem Świdnickiej Kurii Biskupiej zawiera cztery konferencje oraz trzy homilie wraz z fragmentami adhortacji Christifideles laici i tekstem prof. Kazimierza Lubowickiego o specyfice apostolstwa świeckich wg św. Jana Pawła II.

Szkole i arcybiskupowi

Dwa kolejne tomy Siejby słowa dokumentują działalność homiletyczną bp. Ignacego Deca od stycznia do czerwca 2021 r. Tom 65. dedykowany jest Liceum Ogólnokształcącemu im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. Szkoła ta bowiem ukierunkowała młodzieńcze życie Ignacego Deca w kierunku kapłaństwa. – To właśnie ta szkoła w latach 1958-62 kształtowała mój umysł i serce, przygotowując mnie do wyboru drogi życia – czytamy w słowie wstępnym. Tom 66. Siejby słowa bp Ignacy Dec zadedykował abp. Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu, serdecznemu przyjacielowi, który tak bardzo promuje wartości ewangeliczne, maryjne i patriotyczne. Okazją do tego była dziesiąta rocznica jego posługiwania w archidiecezji częstochowskiej.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ujazd Górny: Zjednoczeni pod sztandarem

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Ujazd Górny

Ks. Grzegorz Umiński

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ujeździe Górnym w czasie ślubowania

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ujeździe Górnym w czasie ślubowania

W niewielkiej miejscowości w dekanacie Strzegom, społeczność szkoły podstawowej, świętowała uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru.

- Sztandar to znak, który jednoczy daną wspólnotę. To symbol przynależności do szkolnej rodziny, którą tworzą dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy i uczniowie wszystkich klas. Pokazuje on to, co dla was najważniejsze, wartości, które przychodzą wraz z przyjęciem patrona – mówił bp Ignacy Dec, podczas Mszy św., w czasie której poświęcony został sztandar Szkoły Podstawowej w Ujeździe Górnym im. Św. Jana Pawła II. – My potrzebujemy znaku, który możemy zobaczyć i sztandar jest właśnie takim widzialnym znakiem, dzięki któremu czujemy się wspólnotą, w tym przypadku, wspólnotą szkolną – dodał hierarcha gratulując równocześnie wyboru św. Jana Pawła II na patrona szkoły. - Jesteście wśród 9 szkół podstawowych w naszej diecezji, którym patronuje święty papież – największy z rodu Polaków – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję