Reklama

Niedziela Małopolska

Będą dziękować

Jubileuszowa Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej #REKODZIĘKCZYNIENIE odbędzie się w ostatnią sobotę sierpnia.

Niedziela małopolska 34/2022, str. I

[ TEMATY ]

Kalwaria Zebrzydowska

Archiwum Ruchu Światło-Życie AK

W 1972 r. powakacyjny Dzień Wspólnoty oazowiczów z archidiecezji krakowskiej miał miejsce w Oświęcimiu

W 1972 r. powakacyjny Dzień Wspólnoty oazowiczów z archidiecezji krakowskiej miał miejsce w Oświęcimiu

Na wspólnej modlitwie zgromadzą się: Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Służba Liturgiczna Ołtarza, Ruch Apostolstwa Młodzieży, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. – Mija dokładnie 50 lat od pierwszej pielgrzymki zorganizowanej w formie powakacyjnego Dnia Wspólnoty w 1972 r. – informuje ks. Ryszard Gacek, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej. I zaznacza, że na pierwszą pielgrzymkę, z udziałem kard. Karola Wojtyły, jej uczestnicy przybyli do... Oświęcimia.

Ksiądz moderator informuje, iż oazowicze spotkają się w Kalwarii już dzień wcześniej. Dodaje: – W piątki przyjeżdżają kandydaci na animatorów: Ruchu Światło-Życie, animatorów liturgicznych, muzycznych i animatorów Oazy Dzieci Bożych. Będzie z nami bp Janusz Mastalski, który przed laty był animatorem muzycznym w Ruchu Światło-Życie. W czasie Eucharystii o godz. 19 kandydaci zostaną przedstawieni bp. Mastalskiemu do błogosławieństwa. Po Mszy św. będzie czuwanie w bazylice Matki Bożej Kalwaryjskiej. Z kolei w sobotę o godz. 10 zostanie odprawiona, przy ołtarzu polowym, uroczysta Msza św., w czasie której będziemy przeżywać tę jubileuszową pielgrzymkę. Pragniemy wspólnie dziękować za pół wieku formacji, za dobro, które przez te lata się dokonało, ale też za czas tegorocznych wakacyjnych rekolekcji i prosić, przez wstawiennictwo Matki Bożej Kalwaryjskiej, o potrzebne łaski na rozpoczynający się Rok Formacyjny (szczegółowy program na: krakow.oaza.pl).

W rozmowie z Niedzielą ks. moderator zaznacza: – Ruch Światło-Życie to wspólnota, w której formują się kolejne pokolenia dzieci, młodzieży oraz rodziny z Domowego Kościoła. W działających przy parafiach wspólnotach ruchu dokonuje się to, co zawsze było i nadal jest potrzebne – formacja. Poprzez rozmowy, regularne spotkania, modlitwę jej członkowie się wspierają i umacniają w wierze. Ksiądz Gacek równocześnie zauważa, że w Kościele działa wiele wspólnot o różnych charyzmatach i stwierdza: – Jeśli należący do nich mają stałą formację, regularnie się spotykają i modlą, to każda ze wspólnot spełnia zadanie – przybliża do Boga i kształtuje świadomych swych zadań parafian.

Przy okazji jubileuszu warto przypomnieć słowa kard. Karola Wojtyły, który w 1972 r. podkreślił szczególną rolę oaz, zaznaczając ich zadania w świecie (porównał go do pustyni) zmagań o wartości, o poziom duchowy społeczeństwa, w tym szczególnie młodzieży, do której powiedział m.in.: „Trzeba, ażeby każdy z was wziął tę oazę w siebie i żeby się stał taką oazą i żeby tymi oazami zagęścić jak najbardziej pustynię. Wtedy ona nie będzie groźna…”.

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla umocnienia wiary

Niedziela sosnowiecka 42/2021, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Kalwaria Zebrzydowska

Ks. Przemysław Lech

Duszpasterze i ośmioklasiści na Mszy św.

Duszpasterze i ośmioklasiści na Mszy św.

Po raz 8. do Kalwarii Zebrzydowskiej pielgrzymowali uczniowie klas ósmych z 29 szkół z terenu naszej diecezji. Pielgrzymce przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

Przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej zgromadzili się duszpasterze, katecheci, nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz młodzież. – Wasza tak liczna obecność odmłodziła dziś mury tej bazyliki. Ale jest ona także świadectwem wiary, które dajecie. Nie bójcie się dawać tego świadectwa. Zaufajcie Chrystusowi. On was dziś tutaj przyprowadził, abyście wzmocnili swoją wiarę – mówił w powitaniu kustosz sanktuarium, franciszkanin o. Gracjan Kubica.

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję