Reklama

Wiadomości

14. emerytura – odpowiedzialne wsparcie

Przez lata polityce senioralnej poświęcano zbyt mało uwagi. Sukcesywnie się to zmienia i dziś tworzona jest kompleksowa polityka senioralna budowana na dwóch filarach – aktywizacji i wsparciu finansowym.

Wypływa ona z potrzeby solidarności z emerytami i rencistami. Pozwala na dopasowaną do potrzeb reakcję w sytuacji takiej jak wzrost inflacji spowodowany pandemią i wojną w Ukrainie. 14. emerytura to odpowiedź państwa na to wyzwanie.

Zasady wypłaty „czternastki”

14. emerytura miała być wypłacona jednorazowo w 2021 r. Rząd Zjednoczonej Prawicy zdecydował jednak, że dodatkowe pieniądze trafią do emerytów i rencistów również w tym roku.

To dodatkowe świadczenie w bieżącym roku trafi do 9 mln emerytów i rencistów. Aż 7,7 mln osób otrzyma je w pełnej wysokości, czyli 1338,44 zł brutto. W przypadku osób, których emerytura lub renta jest wyższa niż 2900 zł brutto, obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę” – oznacza to, że „czternastka” będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia kryterium dochodowego.

– Nie chcieliśmy dopuścić do sytuacji, w której przekroczenie kryterium o kilkanaście czy nawet kilkaset złotych będzie się równało z brakiem prawa do świadczenia – tłumaczy Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Pierwsze wypłaty ruszyły 25 sierpnia. 14. emerytura jest wypłacana z urzędu, co oznacza, że emeryci i renciści nie musieli składać żadnych dodatkowych wniosków. Co warte odnotowania, kwota świadczenia nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego. Nie ma też wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną). Z kwoty 14. emerytury nie są dokonywane potrącenia ani egzekucje.

Adekwatna reakcja

Jednym z powodów tego, że rząd zdecydował się na ponowne wypłacenie 14. emerytury, jest inflacja wywołana pandemią COVID-19 i rosyjską agresją na Ukrainę. Właśnie dlatego wypłata „czternastki” została wyznaczona na III kwartał tego roku.

Reklama

– Reagujemy na sytuację i wspieramy Polaków m.in. przez: zerowy VAT na żywność, obniżenie podatków, dodatek węglowy, wakacje kredytowe czy właśnie 14. emeryturę. Staramy się dzięki niej neutralizować wzrost cen dla najbardziej potrzebujących seniorów – mówi Marlena Maląg.

Na świadczenie zostały przeznaczone środki w wysokości 11,4 mld zł, a łącznie z 13. emeryturą nakłady sięgnęły w tym roku 24,5 mld zł.

– Mamy nadzieję, że dodatkowe środki z 14. emerytury nie tylko pomogą uzupełnić braki w domowym budżecie, lecz także wzmocnią poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego seniorów – dodaje minister.

Odpowiedzialna polityka społeczna

Inflacja w tym roku to zjawisko globalne, które dotyka większości krajów na świecie. Wiele europejskich państw notuje najwyższe od kilkudziesięciu lat wskaźniki inflacji. Polska odpowiada na wzrost cen szeregiem działań, które mają łagodzić odczuwalne skutki inflacji. Warto dodać, że nawet w sytuacji zwiększonych wydatków na pomoc obywatelom finanse publiczne są w dobrej kondycji, a dług w proporcji do polskiego dochodu narodowego spada.

– Budujemy odpowiedzialną politykę społeczną. Oznacza to, że pomagamy tak, jak pozwala na to kondycja finansów publicznych. Musimy dokonywać trudnych, ale koniecznych wyborów, a seniorzy, których pozycja na rynku jest najsłabsza, nie mogą ponosić największych kosztów wzrostu cen. 14. emerytura jest kompromisem między potrzebami seniorów a możliwościami budżetu państwa – podkreśla minister Maląg.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wylicza, że w 2022 r. na wszystkie działania i programy adresowane do osób starszych zostanie przeznaczonych ok. 44 mld zł.

2022-08-28 06:50

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od najbliższej niedzieli Msza św. w języku ukraińskim na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

pomoc

Ukraina

pomoc dla Ukrainy

Jasna Góra/Facebook/Adobe.Stock

Msza św. w języku ukraińskim w obrządku rzymskokatolickim sprawowana będzie w każdą niedzielę, już od najbliższej, 13 III, na Jasnej Górze w Bazylice o godz. 14.30. By lepiej służyć ludziom uciekającym przed wojną, także sakramentami, w klasztorze jest też paulin z Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Adwent będzie czasem łaski

2022-12-04 13:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa. Zawsze! On na nas czeka i nigdy się nami nie nuży. Usłyszmy skierowane do nas wołanie miłości Jana, byśmy powrócili do Boga, i nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski dla nas, teraz, tutaj!” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” – 4 grudnia, w drugą niedzielę Adwentu.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedzieli!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję