Reklama

Niedziela Legnicka

Oblicza Maryi

Po ekspozycji w parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach, w parafii w Karpaczu, w okresie wakcji, można było spotkać się z wystawą pt. Królowa Polski o wielu obliczach.

Niedziela legnicka 35/2022, str. VII

[ TEMATY ]

wystawa

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Wystawę można oglądać we wnętrzu kościoła

Wystawę można oglądać we wnętrzu kościoła

Prezentuje ona chronologicznie koronowane i rekoronowane wizerunki Maryi, przez Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszym z tych wizerunków był rekoronowany – czyli koronowany powtórnie – obraz Bogarodzicy Unitów w Chełmie Lubelskim w 1946 r., a ostatnim figura Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, którą prymas ukoronował w 1980 r.

Jest więc mowa o obrazach i figurach Matki Bożej.

Wystawa jest prezentacją malarską 47 wizerunków, a powstała z inicjatywy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i jego członkini Helenie Kupiszewskiej. Malarką, która podjęła się przedstawienia tych wszystkich wizerunków, jest Bożena Aleksy. W jednym z wywiadów mówiła o kulisach powstania tych obrazów: – Zainspirowała mnie Helenka Kupiszewska, która w Rzymie, w Domu Polskim zajmowała się zbiorami papieskimi. Ponieważ malowałam obrazy do kościołów, ona znała moje prace, zaproponowała mi namalowanie tych obrazów. Malowałam je 5 lat. Powstało ich 47. Było to trudne często dlatego, że nie było dobrych kopii. Musieliśmy jeździć po sanktuariach i prosić, aby w archiwach księża wyszukiwali dla nas obrazki. A wtedy często z malutkich obrazków, trzeba było robić powiększenie i z tego malować, takie były trudności – wspomina.

Dla samej parafii jest to sposób na duchowe przygotowanie się do kolejnego wydarzenia. – Obrazy rozłożyliśmy w naszej świątyni. I była to dla nas piękna okazja do przygotowania się do wprowadzenia relikwii błogosławionego Prymasa Tysiąclecia do naszej parafii – mówi ks. Paweł Oskwarek proboszcz parafii.

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raków - z dziejów dzielnicy Częstochowy

[ TEMATY ]

Częstochowa

wystawa

Raków

UM Częstochowy

Już dzisiaj (27 września) o 18.00 w częstochowskim ratuszu otwarta zostanie wystawa „Raków – z dziejów dzielnicy Częstochowy”. Impulsem do jej powstania była obchodzona w roku ubiegłym 90. rocznica przyłączenia Rakowa do Częstochowy. Na wystawie zostanie pokazany szereg materiałów historycznych związanych z Rakowem. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, Archiwum Państwowego w Częstochowie, Miejskiego Domu Kultury i Biblioteki Publicznej. Wiele cennych historycznych przedmiotów użyczyli też redakcja "Głosu Hutnika" oraz prywatni kolekcjonerzy.

Obszar obecnej dzielnicy Raków to dawne Pustkowie Raków i las o tej samej nazwie nad Wartą. Pod koniec XVIII w. w osadzie mieszkało 55 osób w 9 domach. Późniejszy swój rozwój zawdzięczała wybudowanej w latach 1895–1900 Hucie Częstochowa. W rejonie dzisiejszych ulic Okrzei, Limanowskiego i Łukasińskiego powstała kolonia fabryczna, składająca się z domu dyrektora, budynków majstrowskich oraz robotniczych; zbudowano też budynek zwany Pałacykiem Hantkego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: świecki prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych

2022-11-30 12:57

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej złożoną przez ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ. z powodów osobistych. Decyzja wejdzie w życie od czwartku 1 grudnia 2022 r. – poinformowali Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie wyrażono podziękowanie ks. Guerrero za poświęcenie okazane w jego służbie. Ks. Guerrero zdołał uporządkować gospodarkę, była to mocna i wymagająca praca, która przyniosła wiele owoców. Ojciec Święty zapewnia go o swoich modlitwach – przekazała Stolica Apostolska.

CZYTAJ DALEJ

Wieczór mlekiem i miodem płynący w Oławie

2022-11-30 15:30

Julia Pawelec

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

W I Niedzielę Adwentu w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie odbyło się Uwielbienie wprowadzające w radosny nastrój oczekiwania na przyjście Pana.

Po Mszy Świętej nastąpiło nabożeństwo adwentowe, które rozpoczęło się poświęceniem wieńca adwentowego. Następnie odczytano czytania ze Starego Testamentu, a w dalszej kolejności Ewangelię opisującą scenę Zwiastowania (Łk 1, 26-38). Konferencję wygłosił ks. Adam Bilski, zwracając uwagę na to, z jak wielką wiarą i zaufaniem Maryja przyjęła wolę Pana Boga o zostaniu matką Zbawiciela. Odpowiedziała na to wezwanie mimo obaw, czy w tak młodym wieku podoła wychowaniu dziecka - w dodatku Syna Bożego. Nie rozumiała wiele, z pokorą przyjęła jednak każdy element Bożego planu. Kapłan zauważył, że Maryja nie zwątpiła także wtedy, gdy jej Syn, "któremu panowaniu nie będzie końca”, narodził się w bardzo ubogich warunkach, ponieważ nie znaleziono żadnego innego miejsca, w którym mógłby przyjść na świat.- Po ludzku mogłoby to zachwiać wiarę. Jednak nie w przypadku Maryi. Ona ufała zawsze - podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję