Reklama

Niedziela Łódzka

Ludzie, kupujcie gazety!

„Wacia, dziecko, kup Niedzielę” – zwracał się błagalnym, ale zarazem radosnym głosem do starszej już pani. O kim mowa?

Niedziela łódzka 36/2022, str. VI

[ TEMATY ]

wspomnienie

Ks. Paweł Kłys

Duszpasterz na zawsze pozostanie w pamięci wiernych

Duszpasterz na zawsze pozostanie w pamięci wiernych

Bardzo lubiłam momenty, kiedy po niedzielnej Mszy św. proboszcz ks. Edmund wychodził do ludzi i z radością zachęcał do kupowania prasy katolickiej, krzycząc: „Ludzie! Kupujcie gazety! – wspomina parafianka Aneta Bartłomiejczyk-Siuto.

W środę 5 września 2017 r. po długiej chorobie, w szpitalu im Jana Bożego oo. Bonifratrów w Łodzi, w wieku 80 lat, w 57 roku kapłaństwa odszedł przygotowany na spotkaniem z Panem ks. kan. Edmund Suchorski – były proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie-Srebrnej oraz proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego w Łodzi-Wiskitnie. W tym roku mija dokładnie 5 lat od śmierci proboszcza, który choć przez ostatnie kilka lat swojego życia wypoczywał na zasłużonej emeryturze w Domu Księży Emerytów przy kościele św. Wojciecha w Łodzi, to do dziś ciepło wspominany jest przez swoich parafian i współpracowników, którzy zachowują dobre wspomnienia i pamiętają o nim w swoich modlitwach.

Zmarły zapisał się również we wspomnieniach karmelitanki Dzieciątka Jezus – s. Zacharii Szymańskiej jako – dobry proboszcz, kapłan kochający Boga, a przede wszystkim jako bliski przyjaciel. – Pochodzę z parafii, w której przez wiele lat pełnił on posługę proboszcza. Zaczął pracę w naszej parafii, kiedy byłam uczennicą gimnazjum, a zakończył, kiedy byłam już siostrą zakonną. Na przestrzeni tych lat doświadczyłam wiele dobra z jego strony. Pamiętam jego otwartość, zaangażowanie i wspieranie duszpasterstwa młodzieży działającego przy parafii: scholi, oazy czy parafialnego teatru. Często przychodził na nasze spotkania, chcąc poznawać młodzież uczestniczącą w tych spotkaniach. Najbardziej jednak pamiętam nasze rozmowy, które odbyliśmy przed moim wstąpieniem do zakonu. Był powściągliwy i małomówny, ale zawsze czułam, że mnie wspiera i chce mojego dobra. Czułam jego troskę o to, abym wybrała dobrą drogę, taką najlepszą dla mnie. W tamtym czasie podtrzymywał na duchu również moją mamę, która martwiła się trochę wyborem mojego powołania. Zawsze wiedziałam, że mogę śmiało go odwiedzić i szczerze porozmawiać o moich radościach i trudnościach. Dziękuję Bogu, że dał mi właśnie takiego przyjaciela – kapłana – tłumaczy s. Zacharia.

Choć mija już pięć lat od śmierci ks. Edmunda, to parafianie z Wiskitna cały czas pamiętają o swoim zmarłym proboszczu. Koła różańcowe, którymi opiekował się w parafii – sam modląc się na Różańcu – pamiętają o nim w modlitwie. Co roku w rocznicę śmierci zamawiają Mszę św. za zmarłego, a zapalone znicze i świeże kwiaty są stawiane na jego grobie na miejscowym cmentarzu. To wszystko świadczy o tym, że pamięć o proboszczu z Wiskitna jest żywa w sercu wielu parafian.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: jutro obchody 225. rocznicy Rzezi Pragi

[ TEMATY ]

historia

wspomnienie

Aleksander Orłowski

Rzeź Pragi

Rzeź Pragi

W poniedziałek 4 listopada minie 225. rocznica Rzezi Pragi, jednego z najtragiczniejszych wydarzeń powstania kościuszkowskiego. Wojska rosyjskie pod dowództwem gen. Aleksandra Suworowa w 1974 r. wymordowały ok. 20 tys. bezbronnej ludności cywilnej warszawskiej Pragi. Wśród zabitych byli mieszkańcy różnych narodowości, religii i wyznań.

Centralne uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 18.00 Mszą św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, której będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński. Następnie przeniosą się pod cerkiew Św. Marii Magdaleny, gdzie stoi krzyż upamiętniający ofiary Rzezi Pragi. Tam zostaną zapalone znicze i złożone wiązanki kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 12:11

[ TEMATY ]

opłatek

Krakow

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Arcybiskup Marek Jędraszewski

Arcybiskup Marek Jędraszewski

- Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku, za to wielkie dobro jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

W czasie Mszy św., odprawionej przed opłatkiem, homilię wygłosił kapelan Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, ks. Wiesław Popielarczyk. Podkreślił, że należy zaufać Bogu, by móc pokonywać codzienne trudności. Zauważył, że leśnicy są niezwykłą grupą osób, troszczących się o polskie lasy, by przynosiły pożytek. Pszczelarze przypominają, by dbać o środowisko i aby ludzie znali podstawowe prawdy związane z jego ochroną. – Jesteśmy tu, by dać świadectwo naszej wiary, ufności Bogu, by nabrać siły, odwagi – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję