Reklama

Polska

Abp Budzik: przeżywajmy Eucharystię w duchu wiary i modlitwy

Centralne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odbyły się w archikatedrze lubelskiej. Stamtąd wyruszyła procesja do czterech ołtarzy, a przy ostatnim z nich, na Placu Litewskim, abp Stanisław Budzik sprawował Eucharystię. - Przeżywajmy Eucharystię w duchu wiary i modlitwy, przebaczenia i budowania wspólnoty. Nieśmy Chrystusa, którego przyjmujemy, we wszystkie wymiary naszego życia – zachęcał metropolita lubelski.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Paweł Wysoki

Arcybiskup Stanisław Budzik rozpoczynając uroczystą Liturgię wzywał do modlitwy o pokój i jedność. - O to prosimy, o to wołamy sprawując tę Eucharystię, czyli sakrament jedności i miłość, w której w sposób szczególny Kościół jest wezwany, aby jak to przypomniał zakończony 50 lat temu Sobór Watykański II, Kościół stawał się sakramentem, narzędziem i znakiem jedności całego rodzaju ludzkiego – zachęcał metropolita.

W homilii podkreślał, że w jedną z najważniejszych uroczystości Kościoła wierni wychodzą na ulice i place, aby pokazać światu największy skarb Kościoła – Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, aby być Bogiem z nami. Przyjął postać chleba, aby być Bogiem w nas, aby w nas zamieszkać i aby z nas uczynić świątynię swojego Ducha – mówił arcybiskup. Dodał, że wielki musi być człowiek, skoro został stworzony na obraz i podobieństwo Boże, skoro został odkupiony Krwią Chrystusa i skoro Bóg zaprasza go do stołu na ucztę. - Bóg pragnie z nami przebywać, bo jego radością jest mieszkać pośród synów ludzkich – przekonywał. Chociaż ukrył się pod postacią chleba to jest Bogiem czuwającym w półmroku świątyni, w tabernakulum.

Reklama

Metropolita lubelski mówił, że Eucharystia to przede wszystkim Ofiara Nowego Przymierza, w której Chrystus sam składa Ojcu Niebieskiemu swoje Ciało i Krew dla naszego zbawienia. - To Msza święta, na którą zaprasza nas w każdą niedzielę, a nawet codziennie, abyśmy odnawiali pamiątkę Jego śmierci i zmartwychwstania. Eucharystia to także Komunia, święta uczta, na której spożywa się Chrystusa i odnawia pamięć Jego męki.

Równocześnie Eucharystia wzywa nas do budowania wspólnoty. – Ona łączy nas z naszymi braćmi i siostrami, dziećmi jednego Ojca w niebie, uczestnikami tego samego stołu eucharystycznego – tłumaczył hierarcha. Dodał, że nie może kochać Boga ten, który nie miłuje człowieka. - To On dziś w człowieku jest głodny, spragniony, prześladowany na tylu miejscach, chory – mówił arcybiskup. Jego zdaniem Eucharystia także posyła wiernych z misją do człowieka i świata. - To sam Chrystus mówi „idźcie i dawajcie na co dzień świadectwo, o czym usłyszeliście i co zobaczyliście, czyli o Słowie Życia i o Chlebie dającym życie wieczne – dodał.

Metropolita zwrócił uwagę też na fakt wynikający z dzisiejszej perykopy ewangelii. - Wychodząc po ostatniej wieczerzy w stronę Góry Oliwnej, apostołowie niosą w sobie wielką tajemnicę, która właśnie dokonała się w Wieczerniku – mówił abp Budzik. Stwierdził, że szedł z nimi ziemski Chrystus, a równocześnie nieśli w sobie już Chrystusa Eucharystycznego. Arcybiskup przypomniał, że to właśnie dlatego pierwszych chrześcijan nazywano „niosącymi Chrystusa, niosącymi Boga”. – W Nim i z Nim w sercu szli pomiędzy ludzi w codzienne ludzkie i społeczne życie – mówił metropolita. Dodał, że Eucharystia jest zatem sakramentem najgłębszego ukrycia się Boga, bo ukrywa się pod postacią pokarmu i napoju. Równocześnie ta Eucharystia przez to ukrycie w człowieku staje się sakramentem szczególnego wejścia Chrystusa w świat, w ludzi, ich życie codzienne. – To jest prawdziwy sens i sedno tajemnicy Bożego Ciała – tłumaczył abp Budzik.

Reklama

Metropolita mówił też, że uroczystość Bożego Ciała jest nawiązaniem do wyjścia z Wieczernika po Ostatniej Wieczerzy. – Sprawujemy dziś eucharystię na historycznym Placu Litewskim, przyjmujemy ją do naszych serc, aby nieść Chrystusa przez ulice Lublina w monstrancji naszego ciała – mówił arcybiskup. Przez to Chrystus ma wejść w codzienność, troski i plany zwykłych ludzi. Jednocześnie wzywa nas to świadectwa. – Mamy świadczyć o Nowym Przymierzu, o Bogu, który jest w nas, o Bogu który przemienia nasze życie – dodał.

Kończąc homilię metropolita lubelski wyraził głęboką nadzieję, że serca wierzących napełniają się ufnością i nadzieją, gdy myślą o słowach Jezusa: „kto spożywa Moje Ciało i pije Moją Krew ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”. - Przeżywajmy Eucharystię w duchu wiary i modlitwy, przebaczenia i budowania wspólnoty. Nieśmy Chrystusa, którego przyjmujemy, we wszystkie wymiary naszego życia – zachęcał abp Budzik. Polecił, aby spieszyć z Chrystusem do potrzebujących i mieć pewność, że Pan dokona tego, co obiecał, że da odczuć radość życia wiecznego już tu, na ziemi.

Tradycyjnie w uroczystość Bożego Ciała o godz. 19:30 na Placu Litewskim w Lublinie odbędzie się Koncert Chwały pod hasłem „Uwierzcie w Ewangelię”. Transmisja audio realizowana będzie przez Rozgłośnię Archidiecezji Lubelskiej – „Radio eR” (www.radioer.pl) natomiast transmisja wideo dostępna będzie na oficjalnej stronie koncertu: www.koncertchwaly.lublin.pl.

2015-06-04 15:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc: Biskupi polscy wraz z niemieckimi wzywają do modlitwy o pokój z okazji 80-rocznicy II wojny światowej

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Episkopat.pl

abp Wiktor Skworc

abp Wiktor Skworc

80-rocznicę wybuchu II wojny światowej poprzedzi ogłoszenie wspólnego słowa polskiego i niemieckiego Episkopatu pt: „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości”, a 1 września w każdej polskiej katedrze biskupi sprawować będą Mszę św. w intencji pokoju oraz za ofiary tej tragicznej wojny – zapowiedział abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP.

- Jako ludzie wierzący, wierzymy głęboko w owocność modlitwy. Dlatego 1 września w 80-rocznicę II wojny razem z biskupami niemieckimi wzywamy do modlitwy: za ofiary i modlitwy o pokój – podkreślił abp Skworc po zakończeniu dzisiejszych obrad Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję