Reklama

Polska

Abp Budzik: przeżywajmy Eucharystię w duchu wiary i modlitwy

Centralne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odbyły się w archikatedrze lubelskiej. Stamtąd wyruszyła procesja do czterech ołtarzy, a przy ostatnim z nich, na Placu Litewskim, abp Stanisław Budzik sprawował Eucharystię. - Przeżywajmy Eucharystię w duchu wiary i modlitwy, przebaczenia i budowania wspólnoty. Nieśmy Chrystusa, którego przyjmujemy, we wszystkie wymiary naszego życia – zachęcał metropolita lubelski.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Paweł Wysoki

Arcybiskup Stanisław Budzik rozpoczynając uroczystą Liturgię wzywał do modlitwy o pokój i jedność. - O to prosimy, o to wołamy sprawując tę Eucharystię, czyli sakrament jedności i miłość, w której w sposób szczególny Kościół jest wezwany, aby jak to przypomniał zakończony 50 lat temu Sobór Watykański II, Kościół stawał się sakramentem, narzędziem i znakiem jedności całego rodzaju ludzkiego – zachęcał metropolita.

W homilii podkreślał, że w jedną z najważniejszych uroczystości Kościoła wierni wychodzą na ulice i place, aby pokazać światu największy skarb Kościoła – Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, aby być Bogiem z nami. Przyjął postać chleba, aby być Bogiem w nas, aby w nas zamieszkać i aby z nas uczynić świątynię swojego Ducha – mówił arcybiskup. Dodał, że wielki musi być człowiek, skoro został stworzony na obraz i podobieństwo Boże, skoro został odkupiony Krwią Chrystusa i skoro Bóg zaprasza go do stołu na ucztę. - Bóg pragnie z nami przebywać, bo jego radością jest mieszkać pośród synów ludzkich – przekonywał. Chociaż ukrył się pod postacią chleba to jest Bogiem czuwającym w półmroku świątyni, w tabernakulum.

Reklama

Metropolita lubelski mówił, że Eucharystia to przede wszystkim Ofiara Nowego Przymierza, w której Chrystus sam składa Ojcu Niebieskiemu swoje Ciało i Krew dla naszego zbawienia. - To Msza święta, na którą zaprasza nas w każdą niedzielę, a nawet codziennie, abyśmy odnawiali pamiątkę Jego śmierci i zmartwychwstania. Eucharystia to także Komunia, święta uczta, na której spożywa się Chrystusa i odnawia pamięć Jego męki.

Równocześnie Eucharystia wzywa nas do budowania wspólnoty. – Ona łączy nas z naszymi braćmi i siostrami, dziećmi jednego Ojca w niebie, uczestnikami tego samego stołu eucharystycznego – tłumaczył hierarcha. Dodał, że nie może kochać Boga ten, który nie miłuje człowieka. - To On dziś w człowieku jest głodny, spragniony, prześladowany na tylu miejscach, chory – mówił arcybiskup. Jego zdaniem Eucharystia także posyła wiernych z misją do człowieka i świata. - To sam Chrystus mówi „idźcie i dawajcie na co dzień świadectwo, o czym usłyszeliście i co zobaczyliście, czyli o Słowie Życia i o Chlebie dającym życie wieczne – dodał.

Metropolita zwrócił uwagę też na fakt wynikający z dzisiejszej perykopy ewangelii. - Wychodząc po ostatniej wieczerzy w stronę Góry Oliwnej, apostołowie niosą w sobie wielką tajemnicę, która właśnie dokonała się w Wieczerniku – mówił abp Budzik. Stwierdził, że szedł z nimi ziemski Chrystus, a równocześnie nieśli w sobie już Chrystusa Eucharystycznego. Arcybiskup przypomniał, że to właśnie dlatego pierwszych chrześcijan nazywano „niosącymi Chrystusa, niosącymi Boga”. – W Nim i z Nim w sercu szli pomiędzy ludzi w codzienne ludzkie i społeczne życie – mówił metropolita. Dodał, że Eucharystia jest zatem sakramentem najgłębszego ukrycia się Boga, bo ukrywa się pod postacią pokarmu i napoju. Równocześnie ta Eucharystia przez to ukrycie w człowieku staje się sakramentem szczególnego wejścia Chrystusa w świat, w ludzi, ich życie codzienne. – To jest prawdziwy sens i sedno tajemnicy Bożego Ciała – tłumaczył abp Budzik.

Reklama

Metropolita mówił też, że uroczystość Bożego Ciała jest nawiązaniem do wyjścia z Wieczernika po Ostatniej Wieczerzy. – Sprawujemy dziś eucharystię na historycznym Placu Litewskim, przyjmujemy ją do naszych serc, aby nieść Chrystusa przez ulice Lublina w monstrancji naszego ciała – mówił arcybiskup. Przez to Chrystus ma wejść w codzienność, troski i plany zwykłych ludzi. Jednocześnie wzywa nas to świadectwa. – Mamy świadczyć o Nowym Przymierzu, o Bogu, który jest w nas, o Bogu który przemienia nasze życie – dodał.

Kończąc homilię metropolita lubelski wyraził głęboką nadzieję, że serca wierzących napełniają się ufnością i nadzieją, gdy myślą o słowach Jezusa: „kto spożywa Moje Ciało i pije Moją Krew ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”. - Przeżywajmy Eucharystię w duchu wiary i modlitwy, przebaczenia i budowania wspólnoty. Nieśmy Chrystusa, którego przyjmujemy, we wszystkie wymiary naszego życia – zachęcał abp Budzik. Polecił, aby spieszyć z Chrystusem do potrzebujących i mieć pewność, że Pan dokona tego, co obiecał, że da odczuć radość życia wiecznego już tu, na ziemi.

Tradycyjnie w uroczystość Bożego Ciała o godz. 19:30 na Placu Litewskim w Lublinie odbędzie się Koncert Chwały pod hasłem „Uwierzcie w Ewangelię”. Transmisja audio realizowana będzie przez Rozgłośnię Archidiecezji Lubelskiej – „Radio eR” (www.radioer.pl) natomiast transmisja wideo dostępna będzie na oficjalnej stronie koncertu: www.koncertchwaly.lublin.pl.

2015-06-04 15:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc: stosunek do ekologii powinniśmy uwzględniać w rachunku sumienia

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

ekologia

BP KEP

Pytania o środowisko naturalne powinniśmy uwzględniać także w naszym osobistym rachunku sumienia – podkreśla w rozmowie z KAI abp Wiktor Skworc. Zdaniem metropolity katowickiego motyw religijny może mieć dla nas kluczowe znaczenie w budowaniu świadomości poszanowania dla bliźniego i natury. W Katowicach rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP24 – Konferencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu.

Abp Wiktor Skworc: – Jeśli spotykają się przedstawiciele tak wielu państw, kultur, religii i dyskutują o naszym wspólnym domu – Ziemi, to nie możemy nie być tym zainteresowani. Przy różnych okazjach apelujemy, żebyśmy to światowe wydarzenie otoczyli modlitwą. Wołajmy do Ducha Świętego, który potrafi jednoczyć ludzkie serca, żeby w Katowicach doszło do oczekiwanego konsensusu, żeby ten szczyt zakończył się konkretnymi zobowiązaniami. Co prawda w „Laudato si’” papież Franciszek ubolewa nad niską skutecznością tego typu uzgodnień, ale lepsze jest porozumienie aniżeli rozejście się bez wspólnego odniesienia się do problemu. Z drugiej strony papież pisze pełne optymizmu słowa: „Ludzkość jest jeszcze zdolna do współpracy w budowaniu naszego wspólnego domu” (nr 13).

CZYTAJ DALEJ

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

Remis we Wrocławiu daje awans do III rundy el. LKE

2021-07-29 23:03

ks. Łukasz Romańczuk

Herb WKS Śląsk Wrocław

Herb WKS Śląsk Wrocław

Śląsk Wrocław w rewanżowym meczu zremisował u siebie z Araratem Erywań 3:3 i dzięki zwycięstwu w pierwszym meczu 4:2 awansował do III rundy. 

Dwie bramki dla gospodarzy strzelił Róbert Pich, jedną Szymon Lewkot. Natomiast dla gości dwa gole zdobył Mory Koné, a jedną bramkę w ostatnich minutach strzelił Yacouba Silue. Śląsk Wrocław wyśmienicie rozpoczął mecz. W drugiej minucie bramkę strzelił Robert Pich i wydawać by się mogło, że wrocławianie spokojnie rozegrają ten mecz. W kolejnych minutach mecz stał się wyrównany, a pod jej koniec dwa ciosy zadali goście. Najpierw w 40. minucie piłkę stracił Wojciech Golla. Jego błąd wykorzystał Golle Deble. Następnie piłkę zgrał do Edgara Malakjana. Po prostopadłym podaniu piłka znalazła się pod nogami Kone, który nie miał problemu z pokonaniem Michała Szromnika. Dwie minuty później na prowadzenie wyszli goście. Po odbiorze Juana Bravo i podaniu futbolówki do Deble, do pustej bramki trafił po raz drugi Kone. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Araratu 2:1

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję