Reklama

Niedziela Łódzka

Prostota i pracowitość

W archidiecezji łódzkiej od wielu lat działają grupy pszczelarzy, którzy raz w roku spotykają się w centrum Polski, w sercu Łodzi – parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, by wspólnie podziękować za cały rok pracy.

Niedziela łódzka 37/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pszczelarz

Archiwum parafii

Modlitwą dziękujemy za pracę pszczół i pszczelarzy

Modlitwą dziękujemy za pracę pszczół i pszczelarzy

Tym wyjątkowym owadom zawdzięczamy nie tylko miód. Ponad 70% gatunków roślin uprawnych wymaga zapylenia przez pszczoły. Dzięki pracy tych owadów możliwe jest utrzymanie bioróżnorodności na świecie, również w naszym najbliższym otoczeniu. Człowiek czerpie korzyści z pracy pszczół przez produkcję żywności, ale również wykorzystuje właściwości lecznicze miodu czy pyłku kwiatowego. Komunikacja pszczół, ustrój ula i sposoby zarządzania nie od dziś fascynują i inspirują naukowców.

Święto Pszczoły to okazja nie tylko do wspólnej modlitwy i dziękczynienia. To także czas wysłuchania wykładów oraz możliwość wyposażenia się w rzemieślnicze miody z polskich pasiek. – To święto jest autorskim pomysłem kapelana pszczelarzy – ks. Wiesława Kamińskiego. Co roku frekwencja jest zdumiewająca. To jedno z naszych sztandarowych przedsięwzięć, które ma na celu połączenie promowania pszczelarstwa oraz zdrowego żywienia z aspektami naukowymi – mówi Dariusz Ruda, wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy.

Co roku uczestnicy gromadzą się wokół konkretnej tematyki. Tegoroczne spotkanie ma na celu przybliżenie obszaru poświęconego aspektom prozdrowotnym i leczniczym. Wśród zaproszonych gości pojawią się prof. Paweł Chorbiński z wykładem poświęconym chorobom pszczół, Tomasz Czeszczyszyn – powiatowy lekarz weterynarii w Zgierzu oraz dr hab. Aneta Strachecka. Przygotowane prelekcje będą adresowane zarówno do pszczelarzy, jak i do uczestników, którzy zainteresowani są tą tematyką. – To jest święto dla osób, które są laikami, a chciałyby poznać bliżej problemy pszczelarstwa oraz zaznajomić się z wykorzystaniem produktów pszczelich w życiu codziennym. W swoim wykładzie będę chciała przedstawić, w jaki sposób wykorzystać produkty pszczele w życiu codziennym tak, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, również pod względem psychicznym – mówi dr hab. Aneta Strachecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Reklama

Co roku organizowany jest kiermasz rzemieślniczych wyrobów polskich pszczelarzy. Osoby mają możliwość zakupu miodów prosto z pasieki od zawodowców. To też stwarza możliwość zawiązania relacji przyjacielskich. Dla parafian organizowane są różne formy aktywności, by lepiej poznać świat pszczeli.

– W obcowaniu z rodziną pszczelą jest coś tak niezwykłego, czego nie da się opisać. Między pszczelarzem a pszczołą rodzi się pewna więź i struktura, która do końca nie jest zbadana przez człowieka. Pszczoły zadziwiają nas w swojej prostocie i pracowitości, dlatego też powinno się szanować te stworzenia – dodaje p. Dariusz.

Na terenie naszego województwa istnieje wiele kół rejonowych, które mają swoje ośrodki m.in. w Aleksandrowie, Andrespolu, Brzezinach, Koluszkach, Ozorkowie, Pabianicach, Tuszynie. Tegoroczne Święto Pszczoły odbędzie w niedzielę 18 września i rozpocznie się uroczystą Mszą św. o godz. 10. Po Eucharystii będzie możliwość wysłuchania przygotowanych wykładów oraz okazja do licznych rozmów z ekspertami w dziedzinie pszczelarstwa.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pszczelarskie święto plonów

Pierwsza połowa sierpnia to każdego roku okazja do dziękczynienia lubańskich pszczelarzy za rok pracy i plony z pszczelego roju. Uroczyste dożynki świętowano 10 sierpnia w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Lubaniu

Dożynkowe dziękczynienie poprzedził kiermasz pszczelarski, który miał miejsce na placu, nieopodal kościoła. Głównym punktem dnia była Msza św., której przewodniczył wicedziekan lubańskiego dekanatu ks. Kazimierz Gębarowski. W Liturgii w intencji pszczelarzy uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych samorządów. Nie mogło więc zabraknąć wicestarosty lubańskiego Konrada Rowińskiego, burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego, burmistrza Olszyny Leszka Leśko, wójta gminy Lubań Zbigniewa Hercunia i wójta Siekierczyna Janusza Niekrasza. W homilii ks. Bartosz Och mówił o wartościach, jakie niesie ze sobą pszczelarstwo i troska o pszczoły. Kaznodzieja podkreślał, że Pismo Święte jest pełne odniesień do pracy pszczół i owoców, które ona przynosi człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję