Reklama

Niedziela Kielecka

Pamięć i duma

Przez II Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków, wiodący niemal przez całą Polskę, bo z Kielc do Gdańska, grupa kieleckich cyklistów upamiętniła wkład żołnierzy Kielecczyzny w obronę Westerplatte. A był on znaczny.

Niedziela kielecka 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

rajd rowerowy

T.D.

II Rajd im. Westerplatczyków wyrusza spod katedry

II Rajd im. Westerplatczyków wyrusza spod katedry

Celem sierpniowo-wrześniowych upamiętnień jest uczczenie 80 żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów, którzy we wrześniu 1939 r. walczyli na Westerplatte. W bohaterskiej obronie wzięło udział 200 polskich żołnierzy, ok. 80 z nich pochodziło z Kielecczyzny.

Pomysłodawcą rowerowego upamiętnienia Westerplatczyków jest bp Marian Florczyk, który 27 sierpnia uroczyście wyprawił rowerzystów spod kieleckiej katedry, na blisko 600-kilometrową trasę.

– Spotykamy się pod pomnikiem św. Jana Pawła II, który był wielkim patriotą i kochał – aktywnie – naszą Ojczyznę, aby wyruszyć na Westerplatte i upamiętnić walczących tam żołnierzy Kielecczyzny – mówił bp Marian Florczyk, wyrażając wdzięczność uczestnikom i organizatorom z Komitetu Społecznego. – Jan Paweł II był tutaj na tym placu 3 czerwca 1991 r., a myślę, że to, co dzieje się w tej chwili, to też historia – stwierdził biskup. – Mniej więcej od roku, gdy jestem w parafiach, a jest tam grób Westerplatczyka, ludzie sami mi o tym mówią, są dumni, proszą o modlitwę – dodał bp Florczyk.

Renata Janik, wicemarszałek woj. świętokrzyskiego, choć – jak twierdzi – kilkanaście lat nie jechała na rowerze, ale w duchu patriotycznym zdecydowała się pokonać trasę choćby do Wiśniówki. – W ten sposób można pokazać młodemu pokoleniu, jak dzisiaj można prezentować postawy miłości wobec Ojczyzny, szacunku do jej historii – mówi „Niedzieli”.

Na trasę wyruszyły dwie grupy, które od 27 sierpnia do 1 września przemierzyły województwa: świętokrzyskie, łódzkie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz pomorskie. Wsparcie podczas rajdu zapewniali żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pierwszego dnia uczestnicy rajdu dotarli do Wiśniówki, skąd wyruszyli w dwóch grupach: jedna pod opieką Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika, druga pod opieką radnego gminy Górno Grzegorza Skiby. W kolejnych dniach punkty docelowe stanowiły: Tomaszów Mazowiecki, Płock, Brodnica, Elbląg i Westerplatte, gdzie 31 sierpnia złożono kwiaty. 1 września miała miejsce uroczysta Msza św. w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej z udziałem uczestników rajdu.

Reklama

Z kolei lokalne kieleckie uroczystości patriotyczno-religijne w rocznicę kapitulacji Westerplatte rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej w Kielcach, następnie uczestnicy razem z wojskową asystą honorową przemaszerowali pod Wojewódzki Dom Kultury, gdzie odczytano Apel pamięci, a w kinie Fenomen pokazano film „Kieleckie Westerplatte”.

Patronat honorowy nad tymi działaniami objęli Minister Obrony Narodowej oraz Minister Edukacji i Nauki.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 km na setne rocznice

Mszą św. w kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju rozpoczął się rajd rowerowy zorganizowany w setną rocznicę urodzin papieża oraz stulecie Bitwy Warszawskiej.

Takie wydarzenia promujące osobę św. Jana Pawła II są bardzo wartościowe dla naszej społeczności – podkreślał w rozmowie ks. Krystian Bordzań. – W ostatnich miesiącach zauważamy, iż jest i powstaje wiele inicjatyw promujących nauczanie św. Jana Pawła II i jego osobę. Rajd pokazuje, że przez różne wydarzenia uczcić można to, co ważne i istotne w naszej historii i przez to budować wspólnotę ducha, pamięci i tradycji. Uczestnicy tego rajdu, jego pomysłodawcy i organizatorzy chcą podkreślić, jak ważną rolę i miejsce w życiu Biłgoraja ma osoba i nauczanie papieża Polaka. Cieszę się, że to wydarzenie ma miejsce tutaj, w naszej parafii – tłumaczył ks. Bordzań.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Przeniesienie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:54

Ks. Marek Kuś

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

4 lata temu, 8 grudnia 2018 r., dokładnie w 100. rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w pobliżu KUL na skwerze abp. Józefa Życińskiego w Lublinie stanął pomnik ks. Idziego Radziszewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce

2022-12-09 20:36

[ TEMATY ]

Warszawa

prezbiterat

Fot. Karol Porwich

W Sekretariacie KEP w Warszawie odbyło się dziś pierwsze spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Gremium to zostało powołane przy Komisji Duchowieństwa przez abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. W Zespole, na czele którego stanął bp Damian Bryl, biskup kaliski i członek Komisji Duchowieństwa, będzie pracować w sumie 16 osób z różnych regionów Polski: prezbiterzy, osoby konsekrowane i świeckie.

Zadaniem Zespołu jest przede wszystkim to, aby – uwzględniając ducha i normy nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, obowiązujące od 1 października 2021 roku, oraz aktualny kontekst społeczno-kulturowy – wypracować dalsze wskazania dotyczące formacji i posługi prezbiterów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję