Reklama

Niedziela Kielecka

Róże dla Róży

W tych trudnych czasach chcemy na nowo chwycić za Różaniec, by modlić się o pokój na Ukrainie, na świecie, o zgodę i pokój w naszej Ojczyźnie i w naszych domach – mówi ks. Łukasz Zygmunt, duszpasterz wspólnoty Róż Żywego Różańca w diecezji kieleckiej, zapraszając na Pielgrzymkę do sanktuarium w Piotrkowicach 1 października.

Niedziela kielecka 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

Archiwum pielgrzymki

Diecezjalne Pielgrzymki Róż Żywego Różańca organizowane są od 14 lat

Diecezjalne Pielgrzymki Róż Żywego Różańca organizowane są od 14 lat

Wezwanie do modlitwy różańcowej płynie z objawień w Lourdes, La Salette, Fatimy, Gietrzwałdu. Św. Jan Paweł II, który nie rozstawał się z Różańcem, szczególnie ukochał tę modlitwę, wszystkim goszczącym wręczał różaniec. Bł. kard. Stefan Wyszyński, który powiedział: „Wszystko postawiłem na Maryję” – jeszcze jako biskup lubelski w powojennej, umęczonej Polsce, pierwszy list poświęcił modlitwie różańcowej.

Zakorzenienie Polaków w Różańcu

W najtrudniejszych momentach dziejów naszej Ojczyzny Różaniec trzymali w dłoniach bohaterscy Polacy, żołnierze, ludzie nauki, kultury, z Różańcem żyli, trwali i umierali. Major Sucharski, dowódca składnicy na Westerplatte w 1939 r., własnoręcznie przepisywał swoim żołnierzom tajemnice różańcowe. W Katyniu odnajdywano ciała oficerów z różańcem w dłoniach, skrępowanych przez oprawców NKWD. Na różańcach z chleba modlili się kapłani – więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau.

Skąd róże?

Symbolikę wyjaśnia ks. Łukasz Zygmunt. Ludzie od najdawniejszych czasów łączyli piękno w przyrodzie, kwiatach z przymiotami Boga i Maryi, stąd modlitwa różańcowa – 10 „Zdrowaś Maryjo” – jest jak ofiarowanie codziennie dziesięciu róż dla Matki Bożej. Różaniec jest potężnym orężem duchowym. Wiedział o tym Pius V, wzywając chrześcijan przed bitwą nad Turkami pod Lepanto do Różańca. Diecezja jest szczególnie związana z tą modlitwą. Przy parafii katedralnej powstało pierwsze w Polsce Arcybractwo Różańcowe w I poł. XVII wieku. Dziś nie ma parafii, gdzie nie byłoby chociaż jednej róży Żywego Różańca, czyli dwudziestu osób codziennie odmawiających dziesiątek modlitwy. Są żeńskie, męskie, mieszane róże, ale i dziecięce czy kapłańskie, np. w dekanacie Bodzentyn, modlą się też nim wspólnoty męskie: Rycerze Kolumba, Legion Maryi, Mężczyźni św. Józefa i inne.

Do Królowej Pokoju

– Od 14 lat pielgrzymujemy do różnych sanktuariów naszej diecezji. W tym roku zapraszam wszystkie wspólnoty wraz z duszpasterzami, osoby konsekrowane i czcicieli Maryi do sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach. Dlaczego Piotrkowice? W Litanii Loretańskiej jest wezwanie do Królowej Pokoju i dlatego będziemy, jak głosi hasło pielgrzymki: „Z Królową Różańca Świętego modlić się o pokój” – tłumaczy ks. Zygmunt. Eucharystii o godz. 12.30 będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski. Konferencję o Maryi niosącej pokój wygłosi ks. Michał Kasprzyk, sekretarz PDM. Będzie to również okazja do wdzięczności za tegoroczną beatyfikację bł. Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskich Dzieł Misyjnych. Wolny czas umilą wszystkim artyści „Los Campanieros” z Peru.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalne czuwanie Kółek Różańcowych

Niedziela podlaska 43/2016, str. 7

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

kółka różańcowe

Al. Bartosz Ojdana

Po krótkim zawiązaniu wspólnoty w kierunku katedry wyruszyła procesja różańcowa

Po krótkim zawiązaniu wspólnoty w kierunku katedry wyruszyła
procesja różańcowa

Tak wielu ludzi w katedrze drohiczyńskiej jeszcze nie widziałem – te słowa bp. Tadeusza Pikusa dobitnie świadczą, jak wielkim wydarzeniem było diecezjalne czuwanie wspólnot maryjnych, które odbyło się 8 października w Drohiczynie.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2022-12-09 15:07

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Zamordowana w Boliwii wolontariuszka misyjna Helena Kmieć może zostać błogosławioną. Powołano postulatora procesu beatyfikacyjnego, którym został salwatorianin ks. Paweł Wróbel.

Ksiądz Paweł Wróbel SDS w kaplicy arcybiskupów krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra - delegata ds. kanonizacyjncyh archidiecezji krakowskiej - dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

zakonnica

BBC

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

O siostrze Nathalie Becquart napisano, że jest pierwszą w historii kobietą zajmującą stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów. Tym samym stała się jednym z głównych doradców papieża w ważnych dla Kościoła katolickiego sprawach i jedyną kobietą mogącą brać udział w głosowaniach na Synodzie. Przypomniano, że wcześniej ta zakonnica ksaweriańska była pierwszą kobietą-dyrektorem Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję