Reklama

Niedziela Kielecka

Wkraczają w obchody stulecia

2023 r. będzie wyjątkowy dla parafii Balice w dekanacie buskim. Pięknie położona na Ponidziu parafia już teraz, we wrześniu, realizuje pod kierunkiem proboszcza ks. Stanisława Idziaka solenny program duszpasterski.

Niedziela kielecka 39/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

T.D.

Ks. Stanisław Idziak, proboszcz w Balicach, zamierza dobrze przygotować parafian do jubileuszu

Ks. Stanisław Idziak, proboszcz w Balicach, zamierza dobrze przygotować parafian do jubileuszu

Oparty o lokalną maryjność i ducha pielgrzymkowego, ów program wyrasta z tożsamości sięgającej korzeniami kilka wieków wstecz. Przypomnijmy je pokrótce.

Balice liczą ponad 800 lat. Monografista ks. Jan Wiśniewski nazywa je wioską starożytną, od której wziął nazwę ród Balickich herbu Topór. W 1285 r. komes Grzegorz z Balic został skazany na śmierć, a dobra jego uległy konfiskacie; w XIV wieku pojawią się kolejni komesowie, piszący się „z Balic”. Wioska należała do parafii Janina już od czasów Jana Długosza. W 1664 r. w Balicach istniała kaplica drewniana, własność niejakiego Maya, która – jako oratorium przy dworze – istniała jeszcze w 1784 r.

Parafia jest dużo młodsza niż Balice, utworzona została w 1923 r. z macierzystych parafii w Janinie i Gnojnie, erygował ją bp Augustyn Łosiński. Kościół w Balicach powstał z przebudowanego pałacu z XIX wieku. Z pałacem wiąże się ciekawa historia. Karol Tański – zarządzający majątkiem w pobliskich Łagiewnikach – poślubił hrabiankę Helenę Lubieniecką z Balic. Ród Lubienieckich, spokrewniony z Sobieskimi, był szczególnie zasłużony. Hrabianka Lubieniecka z Łępickich rozpoczęła szerzenie oświaty wśród tutejszych dzieci wiejskich. Wśród Lubienieckich z Balic byli powstańcy i wielcy patrioci, w tym dziadkowie i matka majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Reklama

Balice jako jedna z nielicznych wsi w Polsce ma swój sztandar ufundowany na 800-lecie, który nawiązuje do heraldyki rodu Lubienieckich. Poczet sztandarowy obecny jest na wszystkich uroczystościach kościelnych.

Pałac w Balicach istniał do lat 20. XX wieku. Ostatnim jego właścicielem był Leon Sulimierski, właściciel m.in. uroczej willi „Dersław” w Busku-Zdroju, brat znanego lekarza uzdrowiskowego, Antoniego Sulimierskiego. Leon Sulimierski pałac w Balicach wraz z częścią gruntów sprzedał miejscowym włościanom – Chynkowi i Pankowi, a ci – nowopowstałej parafii.

W momencie tworzenia liczyła ona 2515 osób. Pałac został gruntownie przebudowany, choć prace ze względu na różne trudności, szły dość wolno. Fundatorami dzwonów stali się emigranci zarobkowi do Argentyny, pochodzący z Balic.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 lat parafii w Chłopkowie

Niedziela podlaska 37/2020, str. IV

[ TEMATY ]

100‑lecie

Jubileusz parafii

Archiwum parafii Chłopków

Widok na obecną świątynię parafialną

Widok na obecną świątynię parafialną

W tym roku mija sto lat od powstania parafii w Chłopkowie w dekanacie sarnackim. Z tej okazji warto przypomnieć historię tej wspólnoty parafialnej.

Geneza

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Czesław Michniewicz: nie myślę o rezygnacji

2022-12-08 08:42

[ TEMATY ]

mundial

Adobe Stock

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Czesławem Michniewiczem.

"Co zrobi prezes Kulesza to nikt z nas nie wie, łącznie ze mną, ale na pewno nie jestem w żadnym konflikcie z prezesem" - powiedział Michniewicz na antenie Radia Zet i dodał, że szef związku cały czas mu pomaga i go wspiera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję