Reklama

Niedziela Podlaska

Wybitny pedagog

Z okazji Dnia Nauczyciela, pragniemy przybliżyć czytelnikom Niedzieli Podlaskiej piękny przykład nauczyciela, patrioty i świadka wiary, który ponad miesiąc temu został honorowym obywatelem Bielska Podlaskiego.

Niedziela podlaska 42/2022, str. VII

[ TEMATY ]

wspomnienie

Tadeusz Szereszewski

Rodzina i dyrektor szkoły przy grobie założyciela

Rodzina i dyrektor szkoły przy grobie założyciela

Uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2022/23 w Bielsku Podlaskim w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej łączyły się z upamiętnieniem inż. Piotra Dąbrowskiego, założyciela i pierwszego dyrektora Państwowego Gimnazjum Gospodarstwa Wiejskiego oraz otwarciem kształcenia w nowo otwartym Oddziale Przygotowania Wojskowego.

Piękne świadectwo śp. Piotra rozpoczyna się jeszcze w czasie zawieruchy II wojny światowej. Po wielu staraniach komitetu organizacyjnego szkoły, na czele którego stał inż. Piotr Dąbrowski, dnia 29 marca 1945 r. starosta wydał pismo popierające utworzenie szkoły. W kwietniu dyr. Dąbrowski przyjmował już zapisy do Państwowego Gimnazjum Gospodarstwa Wiejskiego w Bielsku Podlaskim. W roku szkolnym 1945/46, z powodu braku własnego budynku, 41 uczniów rozpoczęło naukę w godzinach popołudniowych w Szkole Podstawowej nr 1. Otrzymane z Rady Miejskiej w 1945 r. budynki przy ulicy Hołowieskiej wraz z przyległymi zabudowaniami gospodarczymi i dworkiem Smulskich wymagały remontu. Po pierwszym roku nauki do pięciu klas uczęszczało już 121 uczniów. W 1947 r. szkoła otrzymała 20 ha użytków rolnych, na których zorganizowano szkolne gospodarstwo rolne będące warsztatem pracy dydaktycznej. Otrzymała również 8 ha odłogowanych gruntów we wsi Widowo oraz park i ogród znajdujący się przy szkole.

Uroczystości szkolne poprzedziła Msza św. koncelebrowana w intencji śp. Piotra Dąbrowskiego, dyrekcji i całej społeczności szkolnej parafii Najświętszej Opatrzności Bożej, sprawowanej przez szkolnych katechetów. Liturgię sprawowano także w cerkwi. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego dyrektor szkoły Bolesław Hryniewicki przywitał licznie przybyłych gości, w tym: dr inż. Sławomira Jerzego Snarskiego – starostę bielskiego, Andrzeja Leszczyńskiego – przewodniczącego Rady Powiatu, Anatola Grzegorza Tymińskiego – naczelnika WOKiOZ, Jarosława Borowskiego – burmistrza Bielska Podlaskiego, Andrzeja Roszczenko – przewodniczącego Rady Miasta, Annę Marię Dąbrowską-Bień, Tomasza Pawła Dąbrowskiego – dzieci pierwszego dyrektora szkoły wraz z wnukami, Mikołaja Jalinika – byłego dyrektora szkoły, księdza mitrata Leoncjusza Tofiluka, ks. prał. Zbigniewa Karolaka – dziekana bielskiego oraz proboszcza – ks. dr. Dariusza Kujawę.

Reklama

Andrzej Roszczenko, przewodniczący Rady Miasta, zaprezentował zasługi Piotra Dąbrowskiego, a burmistrz Jarosław Borowski wręczył jego synowi i córce pamiątkowy grawerton upamiętniający nadanie mu honorowego obywatelstwa miasta. Tomasz Dąbrowski w imieniu członków rodziny podziękował za uhonorowanie zasług ojca wniesionych dla miasta i szkoły.

Dyrektor placówki podziękował rodzinie śp. Piotra Dąbrowskiego za przybycie i podkreślił, że wartości i piękna postawa pierwszego dyrektora są nadal pielęgnowane w szkole. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów na grobie rodziny Dąbrowskich przez rodzinę i dyrektora szkoły. Pierwszy dyrektor szkoły zmarł na atak serca podczas epidemii grypy – 9 grudnia 1971 r. w Bielsku Podlaskim w wieku 72 lat. W wojnie stracił trzech braci. Trumna wielkiego bielszczanina, społecznika, nauczyciela i wychowawcy niesiona przez wychowanków na całej trasie z kościoła na cmentarz, świadczyła o Jego dokonaniach i autorytecie.

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Groby naszych bohaterów

Niedziela przemyska 45/2019, str. 1, 8

[ TEMATY ]

cmentarz

wspomnienie

Grażyna Kołek

Polski Cmentarz Wojenny w Loreto

Polski Cmentarz Wojenny w Loreto

Atmosfera cmentarza, grobów i palących się na nich zniczy przywołuje wspomnienia tych, którzy już odeszli, ale nadal pozostają w naszych sercach. Płoną znicze w te zaduszkowe dni na grobach żołnierskich, na bezimiennych leśnych mogiłach. Smutne są groby tych, których zamordowano podwójnie, fizycznie, a potem bezczeszcząc zwłoki, wrzucając je do dołów śmierci. Groby ich są rozsiane nie tylko po całej Polsce, są też wpisane w obce krajobrazy. Rozproszone po całym świecie, często zatrzymują wzrok polskiego wędrowca, przypominając mu trudne chwile z historii naszej Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję