Reklama

Niedziela w Warszawie

Mazowsze z liczb

Choć liczba ludności w Polsce stale spada, nie dotyczy to Warszawy i Mazowsza. W ostatnich dziesięcioleciu liczba mieszkańców stolicy wzrosła z 1,7 do 1,86 mln.

Niedziela warszawska 42/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Mazowsze

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W Warszawie odnotowano przyrost ludności o 159,7 tys. osób – to więcej niż we wszystkich dużych miastach w kraju razem wziętych

W Warszawie odnotowano przyrost ludności o 159,7 tys. osób – to więcej niż we wszystkich dużych miastach w kraju razem wziętych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według wstępnych wyników Spisu Powszechnego z 2021 r. jest nas niewiele ponad 38 mln. To spadek o 1,2% w porównaniu ze spisem z 2011 r. W Warszawie odnotowano jednak spory przyrost liczby ludności, tj. o 159,7 tys. osób. To więcej niż wszystkie duże miasta, które odnotowały wzrost liczby mieszkańców – Kraków, Wrocław i Gdańsk – razem wzięte. To mniej więcej tyle, ile liczy Bytom.

Trzeba pamiętać, że dane ze spisu, szczególnie te dotyczące stolicy, są najpewniej niedoszacowane. Są osoby mieszkające tu na stałe i umykające statystyce. Do tego, jak się oblicza, do 250 tys. nie mieszka tu, ale przyjeżdża do pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co trzeci mieszkaniec województwa mazowieckiego mieszka w Warszawie, co siódmy Polak mieszka w województwie mazowieckim, liczącym według spisu nieco ponad 5,5 mln mieszkańców. To o ok. 245 tys. (prawie 5%) więcej niż w poprzednim spisie. Z polskich województw więcej mieszkańców ma jeszcze tylko pomorskie.

Z miasta na wieś

Mazowszanie to na ogół mieszkańcy miast. Stanowią oni prawie dwie trzecie ogółu mieszkańców. Co drugi mieszka w stolicy. W dziesięć lat ludność miejska zwiększyła się o ok. 184 tys. osób, tj. o ok 5,5%. Wzrost ten tylko w niewielkim stopniu wynika z nadania w okresie międzyspisowym praw miejskich siedmiu miejscowościom wiejskim (w sumie dało to Mazowszu ok. 20 tys. nowych mieszczan).

Co ciekawe, w liczbach bezwzględnych mieszkańców wsi też sporo przybyło – 62,5 tys. (wzrost o 1,2%) w porównaniu wynikami NSP 2011. Inna sprawa, że w całej Polsce liczba mieszkańców miast zmniejszyła się dokładnie o 2,8%.

To skutek głównie wynik suburbanizacji – przemieszczania się ludności z obszarów miejskich do otaczających je stref podmiejskich. Wielu developerów skupia się na takich strefach.

Mazowszanin jest kobietą

Nie da się stwierdzić, że Mazowszanin jest kobietą. Jedynie, że częściej kobietą niż mężczyzną. Wiosną ub.r. populacja kobiet w województwie mazowieckim liczyła prawie 2875 tys. i była o ok. 234 tys. większa od populacji mężczyzn. Kobiety stanowiły dokładnie 52,1% ogółu ludności województwa. Przewaga liczby kobiet nad liczbą mężczyzn wystąpiła w 155 gminach, w 124 gminach odnotowano przewagę liczby mężczyzn nad liczbą pań.

Reklama

Większa liczba osób określonej płci zmienia się wraz z wiekiem. W 2021 r. nadwyżka mężczyzn nad liczbą kobiet występowała we wszystkich rocznikach do 25. roku życia. W starszych rocznikach odnotowano nadwyżkę liczby kobiet nad mężczyznami.

W ciągu 10 lat współczynnik feminizacji nie zmienił się. Liczba kobiet przypadająca na 100 mężczyzn wyniosła 109, w miastach – 114, a na wsi – 101. Najwyższy odnotowano w Warszawie (117) oraz w Milanówku i Płońsku (po 114), najniższy w gminie Wierzbno (90).

W centrum i na peryferiach

Suburbanizacja na Mazowszu jest faktem. Wielu developerów skupia się na strefach podmiejskich. Nic dziwnego, że porównując dane z dwóch ostatnich spisów, da się stwierdzić, że największy przyrost ludności wystąpił w gminach położonych wokół Warszawy.

W gminach Wieliszew i Lesznowola – o dwie trzecie, w Markach i Ząbkach o ponad połowę. Znaczny przyrost ludności odnotowano też na obszarach podmiejskich większych miast – tych na prawach powiatu. Najbardziej skurczyły się gminy na peryferiach województwa: Sterdyń i Ceranów – o jedną piątą.

Spośród 314 gmin w województwie mazowieckim w 24 przyrost ten wyniósł powyżej 20% W dwóch zanotowano ubytek ok. 20% lub powyżej gminie Sterdyń i Ceranów.

Więcej mieszkań

Duży przyrost ludności w sporej mierze pokrywa się z odpowiednim przyrostem liczby mieszkań. W ostatniej dekadzie największy odnotowano w gminie Wieliszew (aż o 86,2%), w Markach i Radzyminie (o prawie trzy czwarte) oraz w gminie Lesznowola (o dwie trzecie). Największy spadek liczby mieszkań miał miejsce w gminach: Jabłonna Lacka, Sterdyń, Obryte i Klwów (o ok. 18-14%).

Reklama

Wyniki Narodowego Spisu wskazują, że wiosną 2021 r. w województwie mazowieckim liczba mieszkań rośnie szybciej niż w całej Polsce – wzrosła o 352 tys. (o 17%, w całej Polsce – o 12,8%).

Przyrostu liczby mieszkań była wyższa w miastach niż na terenach wiejskich. Liczba mieszkań w miastach wzrosła w porównaniu z NSP 2011 o 19,4% podczas gdy na wsi o 11%.

Gęsty Piastów

Gęstość zaludnienia, jak na Polskę, na Mazowszu jest spore – 155 osób na km2 (w 2011 r. – 148). Przy czym największe jest nie w Warszawie, lecz Piastowie (4042), Ząbkach (3984) i Legionowie (3930). Mniej niż 20 osób na 1 km2. przypadało w 3 gminach wiejskich: Ceranów (17), Krzynowłoga Mała (18) i Dzierzgowo (19).

Mazowsze starzeje się. Według spisu, nieznacznie zwiększyły się odsetek (o 0,6% do 19,3%) i liczba (o 80,6 tys. do 1065 tys.) osób w wieku przedprodukcyjnym (do 18. roku życia). Wyraźnie zmniejszyła się za to liczba osób w wieku produkcyjnym (18-66/60 lat). W 2021 r. porównaniu z 2011 r. o 83,3 tys. zmniejszyła się liczba, a o 4,4% (do 59%) – odsetek tych osób.

Znacząco zwiększyła się liczebność osób w wieku poprodukcyjnym (powyżej 65 lata – mężczyźni, 60 lat – kobiety) – o 249 tys. do 1189 tys., a udział tej populacji zwiększył się o 3,8%, aż do 21,6%.

Młode Ząbki

Efektem tych zmian jest wzrost współczynników obciążenia demograficznego. W 2021 r. na każde 100 osób w wieku produkcyjnym przypadało 69 osób w wieku nieprodukcyjnym, czyli aż 12 więcej niż 10 lat wcześniej.

W miastach wskaźnik starości demograficznej (relacja liczby ludności w wieku poprodukcyjnym do ogólnej liczby ludności) wyniósł 19,2% – wobec 15 w 2011 r., a na wsi – 16,3% – wobec 13,6% W 2021 r. wartość wskaźnika starości demograficznej zawierała się w przedziale od 9,9% w Ząbkach, do 26% w Podkowie Leśnej.

O starzeniu się województwa świadczy też tzw. indeks starości. W 2021 r. w 187 gminach indeks starości przyjmował wartości powyżej 100, w 5 gminach – na poziomie 100 (odnotowano zbliżoną liczbę osób starszych i dzieci), a w 122 – poniżej 100. Najwyższą wartość indeksu starości odnotowano w gminie wiejskiej Nur – 207, co oznacza, że liczba osób w wieku co najmniej 65 lat i więcej (dziadków i babć) ponad dwukrotnie przewyższyła liczbę osób w wieku 0-14 lat (wnucząt).

Z kolei co najmniej dwukrotnie więcej dzieci niż osób starszych mieszkało w trzech gminach – w gminie Lesznowola, w Ząbkach i Markach (indeks starości odpowiednio: 43, 46 i 47).

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert „Kalejdoskop Barw Polski"- Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze"

[ TEMATY ]

koncert

Mazowsze

zespół

DPS

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze"

Archiwum zespołu "Mazowsze"

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze" zaprasza podopiecznych Domów Pomocy Społecznej z całej Polski na koncert „Kalejdoskop Barw Polski", w formule online.

To koncert zagrany specjalnie dla Seniorów, którzy w normalnych okolicznościach zawsze chętnie i licznie przybywają do Karolina – siedziby zespołu. Koncert odbędzie się 18 lutego o godz. 11.00. i będzie dostępny na kanale You Tube zespołu „Mazowsze" pod specjalnym linkiem, który zostanie udostępniony każdemu z DPS-ów, który zgłosi chęć udziału w nim.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję