Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Arka znaczy ocalenie

To jedno z najmłodszych katolickich stowarzyszeń w naszej diecezji. Zostało zarejestrowane w 2020 r. i jak każda młoda organizacja, rozwija się bardzo dynamicznie.

Niedziela sosnowiecka 46/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Stowarzyszenie Arka Ocalenia

Archiwum Stowarzyszenia Arka Ocalenia

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Arka Ocalenia

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Arka Ocalenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie Arka Ocalenia z Jaworzna, bo o nim mowa, za cel postawiło sobie rozwój i umocnienie życia duchowego za przyczyną Matki Bożej. I czyni to metodami tradycyjnymi, a także wykorzystując nowoczesne technologie. Ale po kolei.

Dzielą się mądrością i radością

– Stowarzyszenie Arka Ocalenia powstało z inicjatywy społecznej oraz z potrzeby serca. Doskonale wyjaśnia to nasze motto: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” [Mt 10, 8]. Są to słowa wypowiedziane przez Jezusa, gdy wysłał apostołów do szerzenia Ewangelii, aby Jego Królestwo było propagowane przez gesty bezinteresownej miłości. My te słowa traktujemy bardzo poważnie – zaznacza Edward Michalik, założyciel, a obecnie prezes stowarzyszenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stowarzyszenie Arka Ocalenia to organizacja zrzeszająca ludzi z pasją, którzy pragną dzielić się z innymi ludźmi mądrością i radością, które płyną z Ewangelii. – Jesteśmy organizacją, która na dużą skalę promuje wartości katolickie. Prezentowanie tych wartości, a także nasz osobisty rozwój duchowy są zasadniczymi celami stowarzyszenia. Arka Ocalenia nie jest klasyczną wspólnotą ani duszpasterstwem, tylko organizacją o profilu katolickim – wyjaśnia Edward Michalik.

Ich wspólna praca jest wynikiem pracy indywidualnej. Każdy członek stowarzyszenia sam dba o kontakt z Bogiem poprzez wejście na drogę oczyszczenia: przez spowiedź, pojednanie z rodziną i innymi osobami, zmienianie swojego serca, zamiast odsuwania od siebie spraw duchowych i wiary, że jakoś to będzie.

Ważne są ciało i duch

Wizytówką stowarzyszenia jest inicjowanie i propagowanie nabożeństw przy kapliczkach przez cały rok, które przyciągają wiele osób. Znakiem rozpoznawczym stowarzyszenia jest również troska o jaworznickie kapliczki. – Remontujemy kapliczki, figury i krzyże przydrożne na terenie Jaworzna. Jesteśmy w trakcie pisania książki Kapliczki, krzyże i figury przydrożne w Jaworznie – wyjaśnia prezes Arki Ocalenia, który stworzył własne aplikacje na smartfona „Nabożeństwa przy kapliczkach” obejmujące okres całego roku oraz aplikację „Kapliczki, krzyże i figury przydrożne w Jaworznie”, w której znajdują się zdjęcie, historia, adres lub koordynaty GPS kapliczek, krzyży i figur przydrożnych. To, jeżeli chodzi o wykorzystanie nowych technologii. Ale członkowie stowarzyszenia są także współinicjatorami prawykonania Litanii do Boga Ojca w wykonaniu chóru Sokół pod batutą Ireny Skakuj. Zajmują się również promocją zdrowego stylu życia i naturalnych metod leczenia w myśl zasady: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Reklama

Adoptuj kapliczkę

Wracając do kapliczek, to dzięki działaniom stowarzyszenia udało się już wyremontować 5 obiektów. – Kapliczki to nie tylko architektoniczne perełki, ale przede wszystkim nasze wyjątkowe dziedzictwo kulturowe i religijne. Wielu mieszkańców Jaworzna nie wyobraża sobie życia w swojej dzielnicy, w której mogłoby zabraknąć ich kapliczki, do której obecności przyzwyczaili się, pod którą się modlą, składają kwiaty czy tylko spotykają. Dlatego naszym obowiązkiem jest dbałość o zachowanie także tego dziedzictwa. Tam, gdzie znajduje się kapliczka, krzyż, figura i jest otoczona opieką oraz modlitwą – tam jest Boże błogosławieństwo – tłumaczy misję stowarzyszenia Edward Michalik.

Pierwszym wyremontowanym obiektem o charakterze sakralnym była kapliczka Matki Bożej Niepokalanej na Równej Górce w Jaworznie. Udało się to zrobić w 2020 r. Obecnie kapliczka prezentuje się okazale i znów jest charakterystycznym obiektem dla dzielnicy, wartym uwagi nie tylko ze względu na swoje walory sakralne, ale też historyczne. We wnęce kapliczki znajdują się obraz Jezusa Miłosiernego oraz figura Matki Bożej Niepokalanej, a na ścianie zewnętrznej została ufundowana tablica pamiątkowa, na której jest umieszczony napis: Na polach Równej Górki/W ciągu dnia i nocy/Czuwa Matka Boża/By spieszyć z pomocą.

Reklama

Stowarzyszenie wyremontowało również: kapliczkę Matki Bożej Ostrobramskiej w jaworznickiej dzielnicy Bory, kapliczkę przy ul. Krakowskiej 119 w Byczynie, krzyż obok kościoła Miłosierdzia Bożego w dzielnicy Bory oraz krzyż Braci Pytlów, także w dzielnicy Bory.

– Pragniemy stworzyć program „Adoptuj kapliczkę”. Do tego projektu zapraszamy gorąco wszystkich mieszkańców sosnowieckiej diecezji. Proszę o włączenie się w pomoc przy renowacji obiektów historycznych i sakralnych – apeluje Edward Michalik.

Modlitewny kalendarz

Ale, tak jak wspominałem, stowarzyszenie dba przede wszystkim o życie religijne, organizując cykliczne nabożeństwa. I tak przez cały rok odprawiane są modlitwy przy kapliczkach według miesięcy: styczniowe – ku czci Najświętszego Imienia Jezus; lutowe – ku czci Chrystusa Króla w dziękczynieniu i z prośbą o ochronę narodu polskiego; marcowe – ku czci św. Józefa, kwietniowe – ku czci Miłosierdzia Bożego; majowe – ku czci Matki Bożej; czerwcowe – ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi; lipcowe – ku czci Najdroższej Krwi Chrystusa; sierpniowe – ku czci Boga Ojca; wrześniowe – ku czci św. Michała Archanioła; październikowe – ku czci Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, listopadowe – ku czci Wszystkich Świętych i grudniowe – do Dzieciątka Jezus. Szczegółowy kalendarz z datami i godzinami nabożeństw znajdziemy na stronie internetowej stowarzyszenia.

Od niedawna stowarzyszenie Arka Ocalenia ma swojego kapelana mianowanego przez biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Został nim ks. kan. Stanisław Janicki – od wielu lat przewodnik pielgrzymki jaworznickiej, emerytowany proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Jaworznie.

Z kolei prezes stowarzyszenia – Edward Michalik – to przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” przy ZRE Katowice SA. Inicjator i propagator nabożeństw przy kapliczce, promotor zdrowego stylu życia i naturalnych metod leczenia, a także autor książki pt. Zdrowie to podstawa naszego życia.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kryzys powołań czy kryzys powołanych?

Tę wspólną troskę o powołania powinno się zacząć nie tylko od tygodniowego szturmowania nieba, ale od systematycznej modlitwy.

Często wspominam pewną rozmowę o powołaniu. W czasach gdy byłem rektorem seminarium, poprosił o nią młody student. Opowiedział mi trochę o sobie, o dobrze zdanej maturze i przypadkowo wybranym kierunku studiów. Zwierzył się jednak z największego pragnienia swojego serca: że głęboko wierzy w Boga, lubi się modlić, że jego największe pasje dotyczą wiary, a do tego wszystkiego nie umie uciec od przekonania, iż powinien zostać księdzem. „Dlaczego więc nie przyjdziesz do seminarium, żeby choć spróbować wejść na drogę powołania?” – zapytałem go trochę zdziwiony. „Bo się boję. Gdyby ksiądz rektor wiedział, jak się mówi u mnie w domu o księżach, jak wielu moich rówieśników śmieje się z kapłaństwa i opowiada mnóstwo złych rzeczy o Kościele, seminariach, zakonach!” – odpowiedział szczerze. Od tamtej rozmowy zastanawiam się czasem, co dzieje się dziś w duszy młodych ludzi odkrywających w sobie powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego; z czym muszą się zmierzyć młodzi chłopcy i młode dziewczyny, których Pan Bóg powołuje, zwłaszcza tam, gdzie ziemia dla rozwoju ich powołania jest szczególnie nieprzyjazna. Kiedy w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczniemy intensywny czas modlitwy o powołania, warto zacząć nie tylko od analiz dotyczących spadku powołań w Polsce, od mniej lub bardziej prawdziwych diagnoz tłumaczących bolesne zjawisko malejącej liczby kapłanów i osób życia konsekrowanego, ale od pytania o moją własną odpowiedzialność za tworzenie przyjaznego środowiska dla wzrostu powołań. Zapomnieliśmy chyba, że ta troska jest wpisana w naturę Kościoła i nie pojawia się tylko wtedy, gdy tych powołań zaczyna brakować. Kościół ma naturę powołaniową, bo jest wspólnotą ludzi powołanych przez Boga, a jednocześnie jego najważniejszym zadaniem jest, w imieniu Chrystusa, powoływać ludzi do pójścia za Bogiem. Ewangelizacja i troska o powołania są dla siebie czymś nieodłącznym, a odpowiedzialność za powołania dotyczy każdego człowieka wierzącego. Myśląc więc o powołaniach, zacznijmy od siebie, od osobistej odpowiedzi na to, jak ja sam buduję klimat dla rozwoju swojego i cudzego powołania. Indywidualna i wspólna troska o powołania nie może wynikać z negatywnych nastawień. Mamy się troszczyć o powołania nie tylko dlatego, że bez nich nie uda nam się dobrze zorganizować Kościoła, ale przede wszystkim z tego powodu, iż każdy człowiek jest powołany przez Boga i potrzebuje naszej pomocy, aby to powołanie rozeznać, mieć odwagę na nie odpowiedzieć i wiernie je zrealizować w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Przemyśl: pogrzeb Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

2024-04-20 13:26

[ TEMATY ]

pogrzeb

Przemyśl

Damian Sobol

pixabay

W Przemyślu odbyły się w sobotę, 20 kwietnia, uroczystości pogrzebowe śp. Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy. Pośmiertnie został on odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. - Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył i dla których nie zawahał się nawet oddać życia nieustraszony wolontariusz Damian - powiedział.

Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się w Sanktuarium św. Józefa. Przed rozpoczęciem liturgii doradca prezydenta RP Dariusz Dudek przekazał na ręce matki zmarłego Damiana Sobola Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, którym pośmiertnie został on odznaczony przez Andrzeja Dudę „za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Krajowe Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca

2024-04-20 14:07

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

„Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich” to słowa i gorące pragnienie bł. Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiana Wiary i Żywego Różańca, a także hasło Krajowego Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca, które trwa na Jasnej Górze. To pierwsze takie spotkanie, którego celem jest zachęcenie ludzi świeckich do jeszcze głębszego zaangażowania w dzieło różańcowe.

Abp Wacław Depo, delegat KEP ds. Żywego Różańca podkreślił, że różaniec jest ocaleniem dla świata i ludzkich wartości. Przypomniał, że św. Jan Paweł II określił go darem i skarbem, bo wypływa z Kościoła. - Rozważnie poszczególnych tajemnic pokazuje, że mamy być mocnymi wiarą w Chrystusa. Tajemnice, które Maryja i Jezus przeżywali kiedyś, dziś są naszym udziałem i w każdej rozważanej tajemnicy możemy odnaleźć siebie - powiedział delegat KEP. Zauważył, że św. Jan Paweł II pozostawił nam piękne kompendium wiedzy a jest nim List Apostolski Rosarium Virginis Mariae, który dziś jest bardzo aktualny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję