Reklama

Niedziela Legnicka

Kubek – Kapłan Niepokorny

Pod takim tytułem do 3 grudnia w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze-Jagniątkowie można oglądać wystawę poświęconą zmarłemu przed 3 laty ks. Marianowi Matuli – wieloletniemu proboszczowi parafii w Jagniątkowie.

Niedziela legnicka 47/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

wystawa

wspomnienie

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Ks. Matula ze sławnym kubkiem

Ks. Matula ze sławnym kubkiem

Wyjątkowy kapłan, który – jak podkreślają mieszkańcy – był zawsze z ludźmi i dla ludzi. Otrzymał wiele wyróżnień m.in.: Człowieka Roku.

Na wystawie obok 14 tablic z fotografiami, opowiadającymi historię jego życia, zgromadzono wiele pamiątek. Jest m.in.: biurko, fotel oraz torba, z którą się nie rozstawał wychodząc w góry. Nie zabrakło kolekcji świeczników, kubków, książek, a także wielu osobistych drobiazgów.

Ksiądz Marian Matula w 2014 r. obchodził jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich. Zmarł nagle w drodze do kościoła 24 listopada 2019 r. w Michałowicach. Miał 81 lat.

Dlaczego Kubek?

Reklama

– Kubek, bo tak się podpisywał, pisząc felietony do lokalnej jeleniogórskiej gazety – wyjaśnia dyrektor muzeum, Janusz Skowroński. A dlaczego o nim? – Jestem dyrektorem 4,5 roku. Pomyślałem sobie, że trzeba coś zrobić dla mieszkańców Jagniątkowa. Podczas rozmowy jeden z moich pracowników podpowiedział: – O, ks. Kubek, to była nietuzinkowa postać. Jakby o nim zrobić wystawę, to będzie miał pan tłumy – dodaje.

– Tak, to prawda – mówi pan Kazimierz, który podpowiedział dyrektorowi osobę księdza. – Zaczęło się od pierwszej wizyty kolędowej. Wtedy poznaliśmy ks. Mariana w naszej rodzinie trochę bliżej. Zawsze biło od niego ciepło. Ciągnął wszystkich do siebie. Był bardzo dobrym człowiekiem. Chyba drugiego takiego nie będzie – wspomina pan Kazimierz.

Z pomocą mieszkańców

– I tak się zaczęło. Zaapelowałem do ludzi, również przez obecnego proboszcza ks. Andrzeja Płazę, o pomoc w zebraniu pamiątek. I zaczęły się zgłaszać osoby, które mają różne pamiątki po nim. Wszystko dlatego, że ks. Matula był takim człowiekiem, że gdy coś otrzymał, nie trzymał tego dla siebie. Po pewnym czasie komuś to sprezentował, przekazał, rozdał. I te rzeczy na wystawie to są wszystko rzeczy, które były u ludzi. Są też bardziej osobiste, np. w postaci zdjęcia z kolekcją zbieranych przez niego świeczników. Mamy gablotę z jego dokumentami, różańcami. Ciekawostką jest też kielich mszalny, który wzbudził nasze zaciekawienie, dlaczego nie przechowywał go w kościele? Po oczyszczeniu podstawy okazało się, że jest tam wygrawerowany napis, mówiący, że jest to dar jego mamy na 10-lecie kapłaństwa. No i jest, oczywiście, sławny kubek, z którym się fotografował.

Przedłużona wystawa

– Wystawa miała trwać krócej, ale spełniła się „przepowiednia” naszego współpracownika i ponieważ cieszy się zainteresowaniem, postanowiliśmy przedłużyć ją do 3 grudnia. To dzień, w którym przypada 85. rocznica urodzin księdza. Wtedy planujemy finisarz wystawy, na który zapraszam. Z wystawą można zapoznać się codziennie w godz. 9-16 – informuje dyrektor.

2022-11-15 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciel i orędownik

Zmarły 17 lipca kard. Zenon Grocholewski, bliski współpracownik trzech papieży, w ostatnich latach dwukrotnie odwiedził diecezję świdnicką.

W piątek eminencja nie pojawił się na Eucharystii w swojej kaplicy, w mieszkaniu na Watykanie, ani też na śniadaniu. Pan wezwał go do wieczności w czasie snu. Teraz błogosławi nam z domu Ojca. „Był człowiekiem zupełnie nieprzeciętnym, który w wyjątkowy sposób żył i myślał jako wybitny intelektualista, kapłan, profesor i kardynał. Człowiek, który również w wyróżniający się sposób umiłował Chrystusa i Jego Kościół, któremu poświęcił całe swoje życie” – napisał w kondolencjach przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zmienia letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum ekologiczne

2023-02-03 11:01

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zlecił przebudować letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa. Władze Państwa Watykańskiego poinformowały 2 lutego, że przebudowa ogrodów i budynków nad jeziorem Albano będzie się odbywać w najbliższych miesiącach.

55-hektarowy kompleks służył papieżom jako letnia rezydencja od początku XVII wieku. Oprócz dwóch pałaców i terenów parkowych obejmuje również grunty rolne i zabudowania gospodarcze.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję