Do głównych zadań organizacji należy m.in. niesienie pomocy terapeutycznej, psychologicznej, moralnej i duchowej. Ich głównymi podopiecznymi są dzieci i młodzież. Jednak kiedy trzeba, pomocy udzielają wszystkim osobom, znajdującym się w trudnej sytuacji oraz uzależnionym od substancji psychoaktywnych i hazardu.
Stowarzyszenie, działające przy ul. Grodzieńskiej 65 w Warszawie, powstało w 1992 r. Jest rozszerzeniem, działające od kilku lat wcześniej, Ruchu KARAN. Obie inicjatywy zapoczątkował pallotyn ks. dr Bronisław Paweł Rosik.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kapłan decyzję o założeniu Stowarzyszenia Antynarkotycznego podjął w czasie pielgrzymki na Jasną Górę. Była to odpowiedź na wiele kryzysów, dotykających rodziny, które zauważył. Przede wszystkim chodziło o problem uzależnienia od środków psychoaktywnych. Razem ze świeckimi, którzy zgłosili się do pomocy i wsparcia inicjatywy, zaczęto organizować kolonie dla dzieci i młodzieży o nazwie Wakacje z Panem Bogiem. Odbywały się w Lidzbarku Warmińskim.
– Na początku była to grupa dzieci, których rodziny były ubogie i miały problem z uzależnieniem. Na koloniach spędzały czas zorganizowany w oparciu o wartości chrześcijańskie. Chodziło o to, aby po tym, co przeżywały na co dzień, mogły choć kilka dni przebywać w innym środowisku – opowiada Agnieszka Jędrzejewska, członek zarządu Fundacji KARAN.
Reklama
Inaczej niż w świeckich instytucjach, w Stowarzyszeniu ważną rolę odgrywa życie duchowe, zwłaszcza Eucharystia, modlitwa różańcowa i pielgrzymki.
– KARAN bardzo mocno przywiązuje wagę do duchowości w leczeniu rodziców i pacjentów. Kilka lat temu wspólnie zawiązaliśmy Światową Różę Różańcową Rodzin i Rodziców Dzieci Uzależnionych, bo są momenty w życiu, które można zawierzyć tylko Matce Bożej – mówi Jędrzejewska.
Obecnie KARAN ma kilkanaście placówek w kraju. Są to m.in.: poradnie zdrowia psychicznego, leczenia i terapii uzależnień. W wachlarzu szkoleń i pomocy, które realizują placówki, można znaleźć, np. warsztaty umiejętności wychowawczych, trening zasad etycznych, konsultacje indywidualne, poradnictwo. A także pomoc psychologiczno-terapeutyczną skierowaną do osób, które z powodu rozmaitych uzależnień doświadczają trudności w codziennym życiu.
Ponadto Stowarzyszenie – w ramach Placówek Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin i opiekunów – oferuje zajęcia edukacyjne, profilaktyczne w ramach akademii rodziny i warsztaty rozwijające pasje.
– Współpracujemy również z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nowością, którą wprowadziliśmy wśród naszych podopiecznych, jest aplikacja, ukazująca wpływ czasu pracy i czasu spędzonego z rodziną na funkcjonowanie człowieka. To narzędzie pomaga w diagnostyce problemów rodzinnych – mówi Dorota Szczęsna, psychoterapeutka uzależnień.
Osoby zainteresowane wsparciem działalności KARAN lub chcący zasięgnąć pomocy u specjalistów, mogą skorzystać z bezpłatnej infolinii pod nr 800 120 289.