Reklama

Niedziela Kielecka

To dobro pozostanie

Uroczystość rekoronacji wizerunku Matki Bożej czczonej w kościele Wszystkich Świętych w Brzezinach od trzystu lat stała się okazją do wielu cennych inicjatyw duszpasterskich, angażujących młodszych i starszych parafian.

Z okazji rekoronacji dekretem Penitencjarii Apostolskiej każdy nawiedzający świątynię do końca listopada ma możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

Wyjątkowe klejnoty

Kilkudniowe uroczystości miały szczególny charakter. Centralnym dniem był 31 października. Bp Jan Piotrowski nałożył i poświęcił nowe korony i szaty dla Jezusa i Maryi. Mają one głęboką wymowę teologiczną. W koronie Maryi jest kamień z Groty Zwiastowania z Nazaretu, w koronie Chrystusa – kamień z Grobu Bożego w Jerozolimie. Są też m.in. szafiry, rubiny, akwamaryny, bursztyny na kształt lilii i perły. Nad nimbami – 12 gwiazd. Korony i suknie dla wizerunku powstały dzięki zaangażowaniu wiernych wspólnoty brzezińskiej.

Do świątyni obraz wniosły w procesji osoby konsekrowane i duchowni pochodzący z parafii. Przybyli m.in. ks. prof. Tadeusz Biesaga, ks. Zygmunt Kwieciński, ks. Marek Jędrocha, s. Klara Maria Machulska i o. Jakub Zawadzki.

Nowe nabożeństwo

Reklama

Proboszcz ks. Józef Knap ma nadzieję, że kult Królowej Wszystkich Świętych będzie rozszerzał się, także przez nowe nabożeństwo do Królowej Wszystkich Świętych, na którego treść Kuria Diecezjalna w Kielcach wydała „nihil obstat”. Nabożeństwo składa się z 10 części. Rozpoczyna je tradycyjna pieśń „O Maryjo, witam Cię”, przy której od dziesiątek lat w Brzezinach, w każdą niedzielę odsłaniany jest obraz Matki Bożej. Odśpiewano je pierwszy raz 30 października.

Dar od Arcybiskupa i Rodaka

Wcześniej, w uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego, bp Andrzej Kaleta wprowadził do świątyni relikwie świętych Krescencjusza, Zenona i Towarzyszy, przekazane przez abp. Tadeusza Wojdę. Oprawę liturgii przygotowała schola parafialna oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzezinach.

Najmłodszym wydarzenie rekoronacji także zapadnie w sercu m.in. przez Konkurs Plastyczny im. św. Brata Alberta pt. „Świętych malowanie” odbywający się w Szkole Podstawowej w Brzezinach. Utrwalili oni wylosowanego patrona brzezińskiego. Nagrody najmłodszym ufundowało Pismo Parafialne SANCTUS, a upominki dla wszystkich miasto i gmina Morawica oraz gmina Nowiny.

Na stare nagrobki i nie tylko

Parafia przygotowała również cegiełki na szerzenie kultu świętych w formie kalendarzy, miodu, woreczków z lawendą, magnesów. Mieszkańcy i goście, nawiedzający w tych dniach kościół, mieli okazję wesprzeć kwestę zorganizowaną na rzecz odnowy cmentarza w Brzezinach. Przez cztery kolejne dni kwestowało ponad 200 osób. Udało się zebrać kwotę 13 298,80 zł. Efekty kwest odbywających się rokrocznie w Brzezinach są widoczne.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Domanowska Pani chroni nas

Niedziela podlaska 31/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

koronacja obrazu

Archiwum Renaty Jarosz

Mszy św. w 5. rocznicę koronacji obrazu pani Domanowskiej przewodniczył bp Piotr Sawczuk

Mszy św. w 5. rocznicę koronacji obrazu pani Domanowskiej przewodniczył bp Piotr Sawczuk

W sanktuarium maryjnym w Domanowie 19 lipca świętowano 5. rocznicę koronacji obrazu Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela Naszego Jezusa, Pani Domanowskiej.

Biskupa Piotra Sawczuka oraz wszystkich przybyłych księży, pielgrzymów i parafian powitał kustosz sanktuarium w Domanowie, ks. proboszcz Krzysztof Napiórkowski. Biskup przewodniczył uroczystej Sumie odpustowej, którą koncelebrowali: sekretarz biskupa ks. Tomasz Szmurło oraz pochodzący z parafii księża – Sylwester Falkowski i Łukasz Suszko.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję