Młodzi bezkrytycznie wchodzą w kulturę masową i nie potrafią wybrać z niej odpowiednich dla swego rozwoju treści. Chcemy przez swoje działanie i propozycje pokazać,, jak wartościowo mogą spędzać czas, idąc za ideami ks. F. Blachnickiego – mówi Krzysztof Dymarek, inicjator nowej Diakonii Ruchu Światło-Życie.
W bielskim kościele św. Pawła Apostoła 7 stycznia odbyło się spotkanie inicjujące działalność nowej struktury, którą założyli studenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Każda osoba z grupy inicjatywnej posiada młodsze rodzeństwo. Z bliska więc przyglądamy się temu, jak ono się zachowuje oraz jak zachowują się ich rówieśnicy. Pandemia spowodowała, że oni chętniej przebywają w świecie wirtualnym niż realnym. Chcemy ten trend odwrócić – dopowiada K. Dymarek. W planach diakonii jest organizacja dla młodych ludzi wycieczek górskich i imprez bezalkoholowych, a dla ich rodziców warsztatów edukacyjnych, z których dowiedzą się, jak bezpiecznie poprowadzić dziecko po meandrach współczesnych technologii. Do współtworzenia diakonii jej członkowie zapraszają wszystkich, którzy mają pomysły i pasję do tego, aby powalczyć o nieletnich i zapewnić im alternatywę wobec telefonu komórkowego i komputera. Nad duchowym wzrostem przedsięwzięcia czuwa ks. proboszcz Piotr Leśniak. Najbliższe spotkanie grupy zaplanowane jest na 25 lutego o godz. 9.30, w salkach parafii św. Pawła Apostoła na os. Polskich Skrzydeł. Bliższe informacje można uzyskać pod adresem: diakonianowejkutury.bz@gmail.com. Głównym zadaniem diakonii jest promocja trzeźwego stylu życia w łączności z Bogiem. Wśród inicjatyw, które wyszły z tego środowiska, są: Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości narodu w Oświęcimiu, mitingi dla grup AA, adwentowe i wielkopostne rekolekcje dla uzależnionych i współuzależnionych. Diakonię Wyzwolenia tworzą osoby m.in. z Bielska-Białej, Cieszyna, Międzybrodzia, Pierśćca, Wilkowic.
Mariusz Rzymek