Kalwaria w Praszce (arch. częstochowska) podąża śladem swej wielkiej poprzedniczki – Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie rozważanie radości Matki Bożej sięga 1609 r. Wtedy to Mikołaj Zebrzydowski w głównym ołtarzu kościoła kalwaryjskiego umieścił srebrną figurę Matki Bożej Anielskiej, poświęconą przez papieża Sykstusa V. Od pierwszej połowy XVII wieku odbywały się tu: nabożeństwo zwane Drogą Współcierpienia Matki Bożej (od Grobu Chrystusa do Domku Maryi), procesja Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (od Grobu Matki Bożej do bazyliki), a od połowy XVII wieku również procesja zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny – 13 sierpnia (od Domku do Grobu Matki Bożej). W latach 1630-32 Mikołaj ze Skalbimierza pisał teksty nabożeństw maryjnych, składających się z trzech części: Boleści, Pogrzebu i Triumfu Matki Bożej. Później wprowadzono też nabożeństwo i kazania odprawiane przy siedmiu kaplicach. Po II wojnie światowej łacińskie nabożeństwa zastąpiono Nieszporami w języku polskim, a procesje Wniebowzięcia kończyły się Sumą pontyfikalną przy klasztorze. Wielkim wydarzeniem dla sanktuarium było podarowanie w połowie XVII wieku obrazu Matki Bożej, który później został uznany za cudowny. Dzięki temu Kalwaria – poza tym, że była miejscem kultu Męki Pańskiej – stała się również ważnym ośrodkiem kultu maryjnego.
Reklama
Kalwaria w Praszce również zagłębia się w pobożność maryjną. Dzięki modlitwie na Dróżkach Matki Bożej i św. Józefa można tu wypraszać u Boga łaski, a także uzyskać odpust zupełny (In perpetuo). Prosta wiara podpowiada, że Maryja, która najlepiej umiała chodzić drogami Jezusa, potrafi też nauczyć Jego wyznawców chodzić za Nim z własnym krzyżem życiowym na co dzień.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Trzydzieści stacji dróżkowych obejmuje m.in. takie wydarzenia z życia Maryi i Jej oblubieńca jak: Niepokalane Poczęcie i Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny w świątyni, Zaślubiny Maryi z Józefem i Cierpienia duchowe św. Józefa, aż po Narodzenie Pana Jezusa czy Wzrastanie Jezusa pod opieką Maryi i Józefa (Łk 2, 51-52). Po śmierci św. Józefa w obecności Jezusa i Maryi stacje skupiają się na przeżyciach Matki Bożej, jak choćby: Maryja słuchająca słów swojego Syna, Opłakiwanie przez Maryję martwego ciała Jezusa czy wreszcie Maryja w pierwszych chwilach życia Kościoła i Maryja Wspomożycielka dusz czyśćcowych.
Wielki Post ze świętowaniem Zwiastowania Matki Bożej jest doskonałą okazją do odwiedzenia sanktuarium i kalwarii w Praszce, by wyruszyć dróżkami Matki Bożej i św. Józefa.
Zapraszamy
Pierwszy doroczny pełny obchód Dróżek Matki Bożej i św. Józefa odbędzie się w uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 25 marca o godz. 15 na Kalwarii w Praszce.