Reklama

Świat

Turyn: nocne czuwanie młodych w oczekiwaniu na Papieża

Młodzież archidiecezji turyńskiej przez całą noc czuwała przed niedzielnym spotkaniem z Papieżem Franciszkiem, który 21 czerwca przed południem odprawi Mszę św. na Placu Vittorio. Od kilku dni w Turynie trwają obchody dwusetnej rocznicy urodzin św. Jana Bosko. Biorą w nich udział również przedstawiciele młodych Archidiecezji Krakowskiej.

[ TEMATY ]

czuwanie

ŚDM/facebook.com

Kilka tysięcy młodych ludzi z organizacji i wspólnot katolickich zebrało się w sobotni wieczór na wspólnej modlitwie i czuwaniu. Pod hasłem „Największa Miłość” odbyło się nabożeństwo przygotowujące do Sakramentu Pojednania oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu. Wydarzeniom przewodniczył arcybiskup Cesare Nosiglia. - Widać było zaangażowanie młodych – zarówno ze strony organizatorów, jak i przybyłej młodzieży. Podjęcie posług podczas nabożeństwa i procesji, a także śpiew i brawa zebranych pokazują żywą wiarę i temperament Włochów - podsumowuje Grażyna Wojdyńska, koordynator departamentu Festiwalu Młodych Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Reklama

Motywem przewodnim spotkania była „Największa Miłość”, którą w swoim życiu realizowali święci i błogosławieni związani z Turynem czy całymi Włochami. Przywołano m.in. postać Pier Giorgio Frasattiego, Chiary Luce Badano czy Jana Bosko. Ewangelię o połowie ryb oraz o pytaniu do św. Piotra o miłość do Pana Jezusa rozważał w swoim słowie arcybiskup Nosiglia. Przekonywał on młodych, że nie ma prawdziwej miłości do Chrystusa bez miłości do Kościoła.

Przedstawiciele Archidiecezji Krakowskiej oraz Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 mieli okazję do poproszenia zebranych, by za rok wzięli udział w jeszcze większym spotkaniu młodych katolików. Kopia Krzyża ŚDM czy flagi w procesji z Najświętszym Sakramentem pokazywały obecność Krakowa w Turynie. Młodzi przez rozmowy ze swoimi rówieśnikami zapraszali na przyszłoroczne wydarzenia. – Na całym placu są tysiące Włochów i my. Ale to dobrze, jest okazja, by pokazać ideę Światowych Dni Młodzieży i bezpośrednio zaprosić do nas za rok – mówi Konrad, wolontariusz.

W niedzielę młodzież zgromadzona w Turynie, a także wszyscy wierni będą mogli spotkać się z Papieżem Franciszkiem na uroczystej Mszy świętej na Placu Vittorio. Papież odwiedzi również m.in. Bazylikę Matki Bożej Wspomożenia Wiernych oraz kościół Cottolego. Dzieci i młodzież ponownie będą mogli spotkać się z Papieżem po południu. Wizyta Ojca Świętego potrwa do poniedziałku 22 czerwca.

2015-06-21 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa pożegnała o. Jana Górę

[ TEMATY ]

Częstochowa

czuwanie

Jolanta Kobojek

Nazwisko o. Jana Góry znane jest w całej Polsce. Zatem nie dziwi, że w różnych miejscach pojawiły się inicjatywy wspólnej modlitwy za tego najbardziej znanego w ostatnim czasie duszpasterza młodzieży. Podobnie zadziało się m. in. w Częstochowie. Pallotyni posługujący w Dolinie Miłosierdzia zorganizowali w poniedziałek, 29 grudnia czuwanie lednickie.

Spotkanie rozpoczęło się przejściem przez Bramę Miłosierdzia. Świątynia jest bowiem jednym z 4 kościołów stacyjnych Roku Miłosierdzia. W programie czuwania sporo miejsca poświęcono na śpiewy lednickie i zadumę nad słowami wypowiedzianymi na przestrzeni życia przez o. Górę. Jednym z istotnych punktów było także odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i uroczyste wyznanie wiary. Wiązało się to z jednej strony z obchodzonym w przyszłym roku 1050-leciem chrztu Polski, a z drugiej z Lednicą, jako miejscem przyjęcia chrztu przez Mieszka I.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję