Obchody rozpoczęły się uroczystą modlitwą Liturgii Godzin. W Nieszporach pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego uczestniczyli kanonicy gremialni i honorowi Gorzowskiej Kapituły Katedralnej wraz z bp. Adrianem Putem oraz księża i wierni świeccy. Następnie była katecheza o historii, powstaniu i nowych wyzwaniach kapituły oraz Msza św. konwentualna w intencji diecezji. Obchody zakończono jubileuszową sesją kapitulną na plebanii katedralnej.
50 lat historii
Gorzowska Kapituła Katedralna została ustanowiona przez papieża Pawła VI bullą Cathedralia collegia z 28 listopada 1972 r. Do jej powstania przyczynił się sługa Boży bp Wilhelm Pluta. Kodeks Prawa Kanonicznego przyznaje kompetencję erygowania kapituły katedralnej wyłącznie Stolicy Apostolskiej. Zwołanie pierwszego spotkania kapituły i jej uroczysta instalacja miały miejsce 6 marca 1973 r. w Gorzowie Wlkp. Tego dnia w katedrze odbyła się uroczysta Msza św., podczas której nowi kanonicy po raz pierwszy mieli na sobie stroje chórowe w postaci fioletowego mantoletu, rokiety oraz biretu z rubinowym pomponem. Na pierwszym posiedzeniu kapituły duchowni otrzymali dystynktoria, czyli odznaki w formie krzyża kanonickiego na znak wprowadzenia w urząd kanonika Gorzowskiej Kapituły Katedralnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Co robią kanonicy?
Zadaniem kanoników kapituły katedralnej jest sprawowanie uroczystych czynności liturgicznych w kościele katedralnym. Kanonicy wywodzą się z grona kapłanów, którzy wspierali biskupa w jego obowiązkach i mieszkali w mieście biskupim. Określenie „kanonik” ma związek z tym, że duchowni, którzy należeli do tego gremium, żyli według określonych kanonów ustalanych przez biskupów. Na przestrzeni wieków kapituły miały liczne prerogatywy, m.in. prawo wyboru biskupa i obowiązek służenia mu radą czy pomocą w administrowaniu dobrami diecezji. Poprzedni Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 r. przyznawał kapitule katedralnej obowiązek zastąpienia biskupa w rządzeniu diecezją podczas wakansu stolicy biskupiej. W nowym kodeksie z 1983 r. rola tego gremium została zmniejszona, choć nadal jest to ważny organ w strukturach diecezjalnych.
Księża o dzielnych sercach
Z faktu ustanowienia Gorzowskiej Kapituły Katedralnej cieszył się sam bp Pluta. Od samego początku miał on ważne zadania dla gorzowskich kanoników. Jednak wyraźnie wskazywał, że chodzi nie tyle o zewnętrzne szaty, ile bardziej o cnoty i świadectwo życia: „Ja widzę w Kapitule przede wszystkim grupę księży o dzielnych sercach, a nie księży obdarowanych honorami i odznaczeniem, jak to kiedyś pojmowano. Widzę grono duszpasterzy, którzy mają gotowość i odwagę” – napisał bp Pluta.