Reklama

Niedziela Legnicka

Jej miłość wciąż żyje

Przypadająca 19 marca IV Niedziela Wielkiego Postu, obchodzona w liturgii jako Niedziela Laetare, była dla parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze dniem szczególnej radości.

Niedziela legnicka 14/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Jelenia Góra

Bartosz Bigaj

Relikwie i ikona św. Marii de Mattias w jeleniogórskiej parafii

Relikwie i ikona św. Marii de Mattias w jeleniogórskiej parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do świątyni zostały wprowadzone relikwie św. Marii de Mattias, założycielki Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa (ASC). Relikwie przekazała na ręce proboszcza parafii ks. Krzysztofa Kowalczyka, przełożona Prowincji Wrocławskiej s. Ewa Kleps ASC wraz z s. Teresą Jaszczyszyn ASC, krajową moderatorką Stowarzyszenia Krwi Chrystusa i kandydatką do zgromadzenia – Katarzyną.

Uroczystości towarzyszyły także okolicznościowe modlitwy poświęcone Przenajdroższej Krwi Chrystusa i świętej. Szczególnym wkładem parafii stały się też utwory, specjalnie na tę okazję skomponowane przez ks. Łukasza Kutrowskiego, wykonane przez parafialną scholę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowo o świętej

Siostry gościły w parafii cały dzień, na nowo przybliżając wiernym i gościom osobę św. Marii de Mattias, choć jest już ona tu znana, z racji istniejącego w parafii koła Stowarzyszenia Krwi Chrystusa. – Miłość Marii de Mattias do Krwi Chrystusa i bliźniego żyje w jej duchowych córkach, na miarę darów, którymi Bóg obdarzył dziewczęta i kobiety powołane do tego zgromadzenia, w którym wszyscy znajdą pomoc w każdym czasie – mówiła siostra prowincjalna.

Cenne relikwie

Relikwie zostały przekazane parafii decyzją zgromadzenia, na prośbę proboszcza i członków stowarzyszenia z 2019 r. Są to relikwie I stopnia, tzn. że zostały pobrane z ciała świętej.

Reklama

– Już w mojej rodzinnej parafii byłem związany ze wspólnotą Sióstr Adoratorek, które u nas posługiwały i uczyły mnie katechezy – mówi proboszcz parafii, wyjaśniając okoliczności pozyskania relikwii – Potem w czasie seminarium, moja praca magisterska poświęcona była przybyciu sióstr do Polski w 1946 r. do Bolesławca. W kolejnych latach kontakt ze wspólnotą Adoratorek i Stowarzyszeniem Krwi Chrystusa ciągle się przewijał. W 2019 r. gościliśmy w parafii, podczas dnia skupienia, przełożoną Prowincji Polskiej i to wówczas zrodził się pomysł, aby skoro mamy Ikonę Marii de Mattias, wspólnotę modlącą się w stowarzyszeniu, to może warto poprosić przełożoną generalną w Rzymie o relikwie. Pod koniec ubiegłego roku otrzymałem informację, że relikwie zostały nam przyznane i stąd ta uroczystość – dodaje.

Była to także okazja do złożenia przez proboszcza podziękowań na ręce sióstr ze zgromadzenia, parafian, wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania i uświetnienia tej uroczystości, a także dobrodziejów: państwu Ładzińskim – za ufundowanie i wykonanie relikwiarium; wspólnocie parafialnej Stowarzyszenia Krwi Chrystusa – za ufundowanie relikwiarza oraz p. Klimek za ozdobną tkaninę.

Kult

Wspólnota Stowarzyszenia Krwi Chrystusa w parafii spotyka się regularnie. W każdy piątek o godz. 8.30 jest odmawiana Koronka i Litania do Krwi Chrystusa, a należący do niej potem biorą udział we Mszy św. i Drodze Krzyżowej. Relikwie będą przechowywane w stworzonej w świątyni Kaplicy Bożego Miłosierdzia, gdzie znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego oraz św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej, których relikwie są w posiadaniu parafii.

2023-03-28 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odkrywają na nowo chorał gregoriański

Niedziela legnicka 7/2022, str. VI

[ TEMATY ]

chorał gregoriański

Jelenia Góra

Ks. Waldemar Wesołowski

Ks. Łukasz Kutrowski, muzykolog, dyrygent i liturgista, pasjonat muzyki organowej i chorału gregoriańskiego

Ks. Łukasz Kutrowski, muzykolog, dyrygent i liturgista, pasjonat muzyki  organowej i chorału gregoriańskiego

W Jeleniej Górze w parafii św. Jana Apostoła odbyło się pierwsze spotkanie osób chętnych do nauki śpiewu gregoriańskiego. Z ks. Łukaszem Kutrowskim rozmawiał ks. Waldemar Wesołowski.

Ks. Waldemar Wesołowski: Przypomnijmy najpierw – chorał gregoriański – czyli co? Ks. Łukasz Kutrowski: Chorał gregoriański to bardzo szerokie pojęcie. Mówiąc krótko, to śpiew własny Kościoła rzymskiego, który spośród wszelkich gatunków i rodzajów muzyki, jaka kształtowała się w dziejach ludzkości, zajmuje w liturgii Kościoła pierwsze miejsce. Chorał gregoriański kojarzymy głównie z papieżem Grzegorzem Wielkim, którego pontyfikat przypadł na lata 590-604. To właśnie ten papież przyczynił się już wtedy do ujednolicenia i zebrania w księgi tekstów liturgicznych oraz śpiewów. Nie uczynił tego on sam, ale rozpoczął proces, który trwał przez kolejne wieki, stąd określenie gregoriański. Ale oczywiście śpiew chorałowy Kościoła zyskiwał na przestrzeni wieków różne odmiany, co wpływa na jego bogactwo i różnorodność.
CZYTAJ DALEJ

Nowe Sanktuarium w Archidiecezji Wrocławskiej

2025-09-08 19:08

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Jarosław Olejnik, kusztoszem sanktuarium w Głębowicach

Ks. Jarosław Olejnik, kusztoszem sanktuarium w Głębowicach

Kościół pw. NMP z Góry Karmel w Głębowicach został podniesiony do rangi sanktuarium. Jako dzień ogłoszenia dekretu wybrano Święto Narodzenia Maryi. Podczas Eucharystii dekret abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego przeczytał ks. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.

Wsłuchując się w słowa dekretu można było usłyszeć: - Historia parafii w Głębowicach nierozłącznie związana jest z osobą barona Jana Adama de Garniera, który ufundował zarówno kościół, jak i klasztor. Ostatecznie podpisanie aktu fundacyjnego przez Garniera i prowincjała karmelitów o. Bernarda od obrazu Maryi nastąpiło 31 lipca 1676 roku. Karmelici, zgodnie z tradycją swego zakonu, szczególnie gorliwie szerzyli wśród miejscowej ludności kult Matki Bożej Pośredniczki Łask Wszelkich. Pomocna im w tym była słynąca łaskami rzeźba przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem, trzymającą w ręce szkaplerz. Głębowice słynęły z wielkich odpustów, z okazji dorocznego święta patronki kościoła Matki Bożej Szkaplerznej - 16 lipca i patrona św. Eliasza, proroka - 20 lipca. [...]. W następstwie sekularyzacji klasztor został rozwiązany w 1810 roku. Z czasem usunięto figurkę z kościoła. W 2011 roku wizerunek po zawierusze II wojny światowej odnaleziono na stronie internetowej Sióstr Karmelitanek z Niemiec, ze szczegółową adnotacją skąd pochodzi, dlatego postanowiono wykonać kopię cudownej figury Matki Bożej Szkaplerznej, którą uroczyście poświęcono 19 lipca 2020 roku. Od tego czasu kult maryjny na nowo rozwija się dynamicznie w parafii Głębowice. Miejsce to jest ośrodkiem umacniania wiary i wzrastania w łasce dla licznych wiernych. To szczególne miejsce w naszej archidiecezji jest inspiracją dla wiernych pielgrzymujących we wspólnocie Kościoła do Domu Ojca. Każdego 16 dnia miesiąca odbywa się specjalne nabożeństwo ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Odbudowano także zespół poklasztorny ojców karmelitów “Garnierówka”, służący jako centrum rekolekcyjne. Biorąc pod uwagę wszystkie podane wyżej rację na prośbę księdza proboszcza, działając na mocy kanonu 1230 KPK, niniejszym dekretem, w szczególnym Roku Jubileuszowym ustanawiam Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Głębowicach.
CZYTAJ DALEJ

Warsztaty pieśni o tajemnicy Kościoła

2025-09-09 13:57

[ TEMATY ]

warsztaty

liturgia

śpiew

Gidle

Materiały organizatora

Serdecznie zapraszamy na warsztaty śpiewu liturgicznego w ramach cyklu pt. „Cała piękna jesteś” do sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Gidlach.

Trwają zapisy na warsztaty, poświęcone pieśniom o tajemnicy Kościoła, które odbędą się w sobotę 20 września w naszym sanktuarium. Poprowadzi je Katarzyna Młynarska, absolwentka Instytutu Teorii i Historii Muzyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Wokalno-Aktorskiego krakowskiej Akademii Muzycznej, podyplomowych studiów chórmistrzostwa i emisji głosu w Bydgoszczy oraz Studium Teologii Rodziny w Krakowie. Zdobyła doświadczenie jako wokalistka, pedagog, trener emisji głosu, muzykolog, chórmistrz, coach, dyrektor i wykładowca we Wrocławskim Liturgicznym Studium Wokalnym. Od wielu lat współpracuje z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym. Ma bogate doświadczenie w prowadzeniu warsztatów śpiewu liturgicznego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję