Reklama

Edukacja

Urodziny św. Jana Bosko

Gra miejska i festyn w Zespole Szkół Salezjańskich w Poznaniu

[ TEMATY ]

szkoła

festyn

Marzena Fink-Stelmasiak

Nieść ratunek chorym podczas epidemii cholery w Turynie, uruchomić drukarnię, podzelować buty, stworzyć chór oraz napisać i zaśpiewać piosenkę z akompaniamentem instrumentów zrobionych z odpadów - to tylko przykłady zadań, które wykonywali uczestnicy gry miejskiej „200 lat ze św. Janem Bosko”.

Wszystkie zadania, choć brzmią zaskakująco, wiążą się bezpośrednio z biografią ks. Bosko, patrona szkół salezjańskich i całego systemu edukacji salezjańskiej. Planszą gry była okolica szkół salezjańskich w Poznaniu, a pionkami gracze podążający śladami świętego, by wypełnić powierzoną im misję, rozwiązać pogmatwane łamigłówki i wykonać zadania, których normalnie nigdy by się nie podjęli. Organizatorem gry i festynu rodzinnego w sobotę 13 czerwca 2015 r. był Zespół Szkół Salezjańskich na os. Bohaterów II Wojny Światowej w Poznaniu.

Reklama

– Pierwszym i najważniejszym przepisem św. Jana Bosko na świętość była radość” - mówi ks. Arkadiusz Szymczak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich. – Dlatego na 200-lecie urodzin świętego przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji i zabaw. Udział w grze i festynie wzięło ponad 500 osób, zorganizowanych w zespoły od 4 do 8 uczestników. Najmłodszy uczestnik zabawy miał niewiele ponad 2 miesiące a najstarszy blisko 80 lat. Za każde wykonane zadanie grający odbierali puzzle, które po zakończeniu gry układali w wielki portret księdza Bosko. Były też: pyszny tort z 200 świeczkami, występy kuglarzy, plenerowa scena, niesamowici goście, cała masa niespodzianek, pokazów, prezentacji, konkursów i nagród…

Działały kawiarenka z domowymi wypiekami dostarczonymi przez rodziców uczniów oraz grill z pysznymi kiełbaskami. Dla młodszych dzieci (2-6 lat) czynne było plenerowe przedszkole.

Podczas Mszy św. rozpoczynającej festyn został poświęcony sztandar szkół salezjańskich.Reklama

Szkoły Salezjańskie w Poznaniu rozpoczęły działalność w 2006 r. Stopniowo, dzięki pasji i pracy wielu osób oraz zaangażowaniu samych uczniów i ich rodziców, szkoła powiększała się zachowując wyjątkowe bezpieczeństwo i kameralny charakter. Dziś w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum uczy się ponad 500 dzieci. Rosną w atmosferze poszanowania wartości chrześcijańskich. Dobrze czują się u salezjanów: katolicy, wyznawcy innych religii i niewierzący. Od wielu lat szkoła jest jedną z najlepszych w Poznaniu ze względu na bardzo dobre wyniki osiągane na maturze, egzaminie gimnazjalnym i sprawdzianie w klasie szóstej szkoły podstawowej. Od trzech lat niezmiennie zajmuje jedno z trzech pierwszych miejsc w rankingach opracowanych na podstawie tych egzaminów.

W 2014 r. była jednym z dwóch poznańskich liceów (obok LO nr 2), w którym wszyscy uczniowie zdali maturę. Szkoły zajmują też wysokie pozycje w rankingu, który bada EWD - Edukacyjną Wartość Dodaną. Jest to metoda pomiaru jakości nauczania i postępów w nauce, polega na zestawieniu wyników zewnętrznych egzaminów - po szóstej klasie, po gimnazjum i matury.

2015-06-23 18:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: festyn „U Pana Boga W Sercu”

[ TEMATY ]

festyn

Archiwum parafii NSPJ w Szczecinie

Rodziny szczecinian odwiedziły w niedzielę Park Andersa, który zamienił się w bajkowe miejsce dla dzieci. Blisko setka wolontariuszy z Duszpasterstwa Akademickiego u chrystusowców przygotowała konkursy, loterie fantowe, ciasta, zawody sportowe, miasteczko rycerskie, kącik czytania bajek, a wszystko po to, by zebrać fundusze na letni wypoczynek podopiecznych ze świetlicy "Promyczek" i klubu "Baza". Festyn odbył się pod hasłem „U Pana Boga W Sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jutro początek 39. Pielgrzymki Ludzi Pracy

2021-09-17 17:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

pielgrzymka Ludzi Pracy

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze już jutro rozpocznie się 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Przybędą przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie „Solidarności”. Główne uroczystości odbędą się tradycyjnie w niedzielę.

Pielgrzymkę po raz pierwszy zorganizował w 1982 r. bł. ks. Jerzy Popiełuszko (kapelan i obecnie patron NSZZ „Solidarność”) dla robotników Huty „Warszawa”. Rok później uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modlili się o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję