Reklama

Niedziela plus

Katowice

Czy wiecie, że...

...Diakonia Tańca, która działa w ramach oazowej wspólnoty dorosłych Emmanuel w Katowicach, wydała pierwszy w Polsce multimedialny podręcznik modlitwy tańcem?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota Emmanuel w Katowicach ma swoje korzenie w Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej. Początki historii ruchu natomiast sięgają pierwszej oazy, czyli wyjazdu rekolekcyjnego z udziałem ministrantów, który odbył się w 1954 r. w Bibieli niedaleko Tarnowskich Gór. Jego organizatorem był kapłan diecezji katowickiej ks. Franciszek Blachnicki.

Członkowie Wspólnoty Emmanuel pracują w różnych zawodach, podejmują codzienne obowiązki jak każdy przeciętny człowiek. Należą do niej małżeństwa i osoby samotne. Cechą wyróżniającą członków wspólnoty są tzw. zobowiązania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Diakonia Tańca Wspólnoty Emmanuel powstała w 1996 r. Działa w katowickiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To grupa osób, która praktykuje modlitwę tańcem i uczy tego innych. Podczas niej uczestnicy wykonują proste układy choreograficzne, np. skłony, rytmiczne klaśnięcia i obroty. Modlą się nie tylko słowami – wyrażają modlitwę całym ciałem, ustawieni w kole albo w rzędzie, z twarzą zwróconą do ołtarza lub obrazu. Każdy taniec składa się z trzech lub czterech powtarzających się elementów.

W 2004 r. wydali pierwszy w Polsce modlitewnik multimedialny, z którego można się nauczyć modlitwy za pomocą tańca. Składa się z książki oraz płyty VCD z instruktażowym filmem, prezentującym dwadzieścia pięć tańców. W książce znajdują się również teksty pieśni z akordami oraz opisy choreografii. W 2015 r. ukazała się druga płyta pt. Przyjmij miłość mą, która – podobnie jak pierwsza – jest zapisem filmowym tańców powstałych w latach 2004-15.

Dwa razy w roku Diakonia Tańca prowadzi weekendowe rekolekcje pn. „Modlitwa przez taniec” w Katowicach. Jej członkowie często są zapraszani do współtworzenia rekolekcji oraz czuwań modlitewnych, w których taniec jest jednym z elementów modlitwy, ewangelizacji i integracji. Członkowie diakonii prowadzą modlitwy tańcem na festiwalach muzycznych, np. Przystanek Jezus, oraz podczas Ogólnopolskich Spotkań Młodych LEDNICA 2000. Tańce lednickie stały się już tradycją, która każdego roku towarzyszy uczestnikom. Członkowie diakonii prowadzą również szkolenia, m.in. w Ośrodku Profilaktyczno-Szkoleniowym im. ks. Franciszka Blachnickiego w Katowicach, dla wodzirejów prowadzących zabawy bezalkoholowe. /ic

2023-06-05 16:10

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być dobrym jak chleb

Znam każdego chorego z naszej parafii i utrzymuję z nim kontakt – mówi Helena Gawlik.

Przy parafii św. Kazimierza Królewicza w Krakowie-Grzegórzkach od 35 lat działa Grupa Charytatywna.
CZYTAJ DALEJ

Radom: Ks. Krzysztof Dukielski biskupem pomocniczym diecezji radomskiej

2025-07-12 12:00

[ TEMATY ]

diecezja radomska

Diecezja Radomska

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ojciec Święty Leon XIV mianował Ks. Krzysztofa DUKIELSKIEGO, dotychczasowego proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, biskupem pomocniczym diecezji radomskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Catula.
CZYTAJ DALEJ

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

[ TEMATY ]

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Wakacje to czas, gdy wielu udaje się na zasłużony wypoczynek. Destynacje urlopowe – zarówno te bliższe, jak i dalsze – z różnych przyczyn mogą stanowić wyzwanie z perspektywy praktykowania wiary w warunkach innych niż te codzienne. – Czas urlopu jest ważny i potrzebny. Wielu myśli o nim przez wiele miesięcy. Planuje, wybiera, realizuje. Człowiek wierzący w tych działaniach pamięta o Bogu – podkreśla ks. dr Stanisław Szczepaniec. Wraz z przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego, a jednocześnie konsultorem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, poruszamy kwestie, o których warto pamiętać, planując wakacyjne wyjazdy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję