Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 24/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje dla młodzieży męskiej

Zamek bierzgłowski
4-8 sierpnia 2003 r.

Jeżeli miałbyś ochotę spędzić kilka dni w średniowiecznych murach, zwiedzając okolice i modląc się, to zapraszam! Jeżeli: ukończyłeś 16 lat, szukasz swojej drogi, już ją wybrałeś i napotkałeś trudności i pytania, nie zastanawiałeś się nad tym, ale wiesz, że kiedyś będziesz musiał podjąć decyzję, jesteś pewny, ale chcesz po prostu spędzić kilka dni z dala od domu, jeżeli potrzebujesz czasu wyciszenia i modlitwy
ZAPRASZAMY!
Ilość miejsc jest ograniczona, więc decydować będzie kolejność zgłoszeń!
Zgłoszenie skierowane pod adresem Diecezjalnego Ośrodka Powołań musi zawierać: imię i nazwisko, rok urodzenia, adres (miejscowość, kod pocztowy, ulica, numer domu), telefon i e-mail (o ile posiadasz), parafia i grupa parafialna, do której należysz, szkoła i klasa, do której uczęszczasz.
Zgłoszenie musi być zaopatrzone pieczęcią parafii i podpisem księdza.

Ks. Marian Tomasz Kowalski
Diecezjalne Dzieło Powołań
i Diecezjalny Ośrodek Powołań im. Sługi Bożego ks. Jana Hamerskiego,
Rynek Staromiejski 30/4,
87-100 Toruń, tel. (0-56) 621-12-06

Konkurs biblijny zbliża się do finału

Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Toruniu przeprowadziło etap szkolny i diecezjalny VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej przeznaczonego dla młodzieży szkół średnich. Temat tegorocznej edycji obejmuje Pięcioksiąg Mojżesza. Patronat nad konkursem objął Prymas Polski kard. Józef Glemp. W etapie szkolnym (28 lutego) wzięły udział następujące szkoły: Zespół Szkół Ekonomicznych, IV LO, V LO i X LO z Torunia oraz I LO z Brodnicy. Do etapu diecezjalnego konkursu zakwalifikowali się: Kamila Stępień, Jagoda Kowalska i Krzysztof Michalski z V LO w Toruniu - uczniowie katechetki mgr Katarzyny Rybickiej; Katarzyna Skowrońska, Katarzyna Dąbrowska i Maria Gąska z IV LO w Toruniu - uczennice katechety ks. Wojciecha Wierzbickiego; Paulina Stachnik, Agnieszka Kszemień i Kamil Wroński z X LO w Toruniu - uczniowie katechetki mgr Doroty Dziadom; Malwina Ośmiałowska, Krzysztof Rząd, Magdalena Zaborowska i Maciej Nowak z ZSE w Toruniu - uczniowie katechetów o. Zdzisława Pietkiewicza CSRS i mgr Bożeny Szwechowicz oraz Jakub Kamiński, Ewelina Gutkowska i Piotr Dziemiszewski z I LO w Brodnicy - uczniowie ks. Wiesława Michlewicza.
Etap diecezjalny odbył się 28 marca w Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu. Wygrały go: Jagoda Kowalska i Karolina Stępień z V LO w Toruniu oraz Ewelina Gutkowska z I LO w Brodnicy. Te trzy uczennice będą reprezentować diecezję toruńską w finale konkursu, który odbędzie się 13 czerwca w Warszawie. Rozpoczynając etap diecezjalny konkursu, bp Józef Szamocki pobłogosławił jego uczestnikom i wyraził im swoje uznanie za udział w konkursie biblijnym świadczący o ich potrzebie pogłębiania znajomości Pisma Świętego. Jedna z uczestniczek potwierdziła, że przygotowanie do konkursu dało początek jej systematycznemu i głębszemu wczytywaniu się w słowa Pisma Świętego, a zachęcił ją do udziału w konkursie katecheta. Innym uczestnikom dopiero udział w konkursie pomógł odkryć znaczenie czytania i poznawania Starego Testamentu.
Katolickie Stowarzyszenie "CCH" dziękuje katechetom za ich zaangażowanie w tegoroczny konkurs i zachęcenie uczniów do udziału w nim, ks. prał. Andrzejowi Wawrzyniakowi i ks. Tadeuszowi Partyce za udział w pracach komisji konkursowej, Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu za udostępnienie sali, a finalistkom życzy sukcesu na dalszym etapie konkursu. Nagrodą dla zwycięzców finału ogólnopolskiego konkursu są indeksy, czyli możliwość podjęcia studiów na Wydziale Teologicznym UKW w Warszawie, na KUL-u i w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Grażyna Wiśniewska - Koordynator konkursu

Dekanaty toruńskie

Finał Wielkanocnego Konkursu Informatycznego

30 kwietnia w Szkole Podstawowej w Przysieku odbył się finał II Wielkanocnego Konkursu Informatyczno-Religijnego, organizowanego dla szkół gminy. Wzięło w nim udział 130 uczniów ze Szkół Podstawowych w Złejwsi Wielkiej, Górska, Łążyna, Rzęczkowa, Siemonia i Przysieka. W pierwszym etapie uczestnicy zaprojektowali wielkanocne karty świąteczne, wykorzystując grafikę komputerową. Do drugiego etapu przeszło 27 uczniów, którzy odpowiadali pisemnie na pytania testowe z religii z zakresu Wielkiego Postu i Okresu Wielkanocnego. W grupie młodszej kl. I-III laureatami konkursu zostali: Dominika Ciechowska z Siemonia, Weronika Łakoma z Górska, Kamil Siwka z Przysieka, Magdalena Kwiatek z Górska. W grupie starszej kl. IV-VI: Dominik Dyczek z Przysieka, Katarzyna Affelt z Przysieka, Eliza Korol z Przysieka, Ilona Marek z Przysieka, Kamila Grębicka z Rzęczkowa, Agata Pawłowska z Łążyna, Jakub Pawłowski z Łążyna. W przerwie konkursu uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali poczęstunek dzięki sponsorom: firmie "Marwit" ze Złejwsi Wielkiej - producentowi soku z marchwi i firmie piekarniczej państwa Rębacz z Górska. Wszyscy uczestnicy II etapu konkursu otrzymali upominki, a laureaci nagrody książkowe ufundowane przez ks. Stanisława Kalisztana - proboszcza parafii Górsk i ks. dr. Zbigniewa Wanata - dyrektora Wydziału Katechetycznego w Toruniu.
Organizatorzy składają podziękowania wyżej wymienionym firmom oraz osobom za pomoc w zorganizowaniu konkursu. Projekty kart świątecznych można obejrzeć na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Przysieku: http://strony.wp.pl/wp/zlawies_wielka/przysiek.html

Reklama

Małgorzata Krukar

Koncerty chóru "Pueri Cantores Thorunienses"

Po sukcesach na XXIII Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży chłopców z Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego "Pueri Cantores Thorunienses" czekają pracowite i pełne koncertów dni czerwca i lipca. Już 30 maja br. Chór zainaugurował XIII Międzynarodowe Mikołowskie Dni Muzyki. 21 czerwca, z okazji 770-lecia nadania Toruniowi praw miejskich oraz 530-lecia urodzin Mikołaja Kopernika Chór będzie uczestniczyć w Toruńskim Festiwalu Chóralnym o złotą statuę Mikołaja Kopernika jako nagrodę prezydenta miasta. 25 czerwca "Pueri Cantores" będzie gościć dwa chóry młodzieżowe z partnerskiego miasta Hämeenlinna z Finlandii. "Vanaja Mädchenschor und Jugendchor" pod dyr. Ismo Savimäki wspólnie z Chórem Katedralnym wystąpią 25 czerwca o godz. 19.30 w kościele Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. W październiku Chór uda się do Finlandii z rewizytą. 26 czerwca zespół udaje się do Poznania, stolicy polskiej chóralistyki chłopięcej, na III Krajowy Kongres "Pueri Cantores", który będzie trwać do 29 czerwca. Koncert inauguracyjny odbędzie się w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w wykonaniu Poznańskich Słowików pod dyr. prof. Stefana Stuligrosza. Koncert galowy odbędzie się w Teatrze Wielkim 27 czerwca o godz. 17.00. Organizator Kongresu, ks. prał. Szymon Daszkiewicz, dyrygent Chłopięcego Chóru Katedralnego w Poznaniu, spośród czterech chórów chłopięcych z Polski zaprosił również Chór Katedralny z Torunia pod dyr. prof. Romana Gruczy. 28 czerwca w katedrze poznańskiej 1500 młodych śpiewaków uświetni wspólną Eucharystię sprawowaną przez abp. Jana Gądeckiego z udziałem gości z całej Europy i światowych władz "Pueri Cantores". Następny IV Kongres odbędzie się w 2006 r. w Toruniu, a organizatorem będzie Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Thorunienses".
Na zakończenie pracowitego i obfitego w wydarzenia artystyczne roku szkolnego 2002/2003 Chór uda się 4 lipca na 42. Międzynarodowy Konkurs Chóralny "C. A. Seghizzi" 2003 Gorizia do Włoch. Dyrygent chóru - prof. Roman Grucza swoje wakacje spędzi w USA, przygotowując drugie już tournée zespołu po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Józef Adamski

IV Pielgrzymka do Cierpic

3 maja koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu na Stawkach zorganizowało czwartą już doroczną pieszą pielgrzymkę do parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Cierpicach. Pożegnani przez proboszcza ks. Zbigniewa Andrzejewskiego i wikariusza ks. Jacka Raszkowskiego, o godz. 7.45 wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak. W peregrynacji towarzyszył nam diakon Mariusz Stasiak, odbywający praktykę w naszej parafii.
Pierwszy etap naszej pielgrzymki zakończył się w kościele bł. ks. Stefana Frelichowskiego na Podgórzu, gdzie jak zwykle gorąco i uroczyście powitał nas proboszcz ks. Ryszard Domin. Po krótkim nabożeństwie i błogosławieństwie na dalszy pielgrzymkowy trud wyruszyliśmy ze śpiewem do celu. Po raz trzeci szła z nami rodzina z parafii ks. Ryszarda i pielgrzymi z innych parafii naszego IV Dekanatu. 40-osobowa grupa przebyła trasę do Cierpic bardzo szybko.
Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia zakończona nabożeństwem majowym. Obiecaliśmy sobie, że spotkamy się w przyszłym roku. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania pielgrzymki, kapłanom, a także policji, która pilotowała naszą grupę na całej trasie. Bóg zapłać!

Witold Makowski

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Jej imię znaczy mądrość

[ TEMATY ]

św. Zofia

pl.wikipedia.org

Patronką dnia (15 maja) jest św. Zofia, wdowa, męczennica.

Greckie imię Zofia znaczy tyle, co „mądrość”. Posiadamy wiele żywotów św. Zofii w różnych językach, co świadczy, jak bardzo kult jej był powszechny. Są to jednak żywoty bardzo późne, pochodzące z wieków VII i VIII i podają nieraz tak sprzeczne informacje, że trudno z nich coś konkretnego wydobyć. Według tych tekstów Zofia miała mieszkać w Rzymie w II w. za czasów Hadriana I. Była wdową i miała trzy córki.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: liczy się tylko miłość

2024-05-15 10:30

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

„Chrześcijańska miłość obejmuje to, co nie jest urocze, oferuje przebaczenie, błogosławi tych, którzy przeklinają. Jest to miłość tak śmiała, że zdaje się prawie niemożliwa, a jednak jest jedyną rzeczą, która po nas pozostanie. Jest to «ciasna brama», przez którą musimy przejść, aby wejść do Królestwa Bożego” - mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę Ojciec Święty poświęcił teologalnej cnocie miłości.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję