Reklama

Puls tygodnia

Wakacyjna aura

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacje czas zacząć! To hasło przez tysiące uczniów, studentów i nauczycieli jest chyba najbardziej ze wszystkich oczekiwane. Wakacyjna aura udziela się nawet tym, którzy na dwumiesięczną labę nie mogą sobie pozwolić, za to skrupulatnie planują każdy dzień urlopu. Co tu dużo mówić, Polska przez lipiec i sierpień żyje wypoczynkiem nad morzem, górskimi wędrówkami, spływami kajakowymi, słonecznym leniuchowaniem i tym wszystkim, na co czas i aura nie pozwalają przez pozostałe dziesięć miesięcy w roku. Taka jest kolej rzeczy, bo jak pisał Kohelet już jakieś dwadzieścia trzy wieki temu: "Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem" (Koh 3, 1).
Z roku na rok przybywa propozycji i pomysłów na spędzenie wakacyjnego czasu oferowanych przez parafie i przyparafialne grupy. Obok standardowych już wyjazdów nad morze i w góry, pojawiły się propozycje rajdów rowerowych, spływów kajakowych, pieszych wędrówek; są obozy, kolonie, rekolekcje, dni skupienia, warsztaty, kursy, półkolonie, jednodniowe wyjazdy, pielgrzymki. Organizują je ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty tak na szczeblu ogólnopolskim, diecezjalnym, jak i parafialnym. O dobry wypoczynek dla dzieci zadbali też sami duszpasterze czy pracownicy świetlic środowiskowych. Naprawdę cieszy różnorodność i ilość tych "kościelnych" propozycji. Świadczy bowiem ona o tym, że - jak to się popularnie mówi - "dla chcącego nic trudnego".
W tym roku Aspektowy szlak chcemy poprowadzić właśnie poprzez te wszystkie diecezjalne inicjatywy, podpatrzeć, jak wypoczywają dzieci, co porabia młodzież i jak ze swoich urlopów korzystają dorośli. Nasi reporterzy pojawią się na oazach Dzieci Bożych, rekolekcjach ministranckich, odwiedzą kursy ewangelizacyjne w Gubinie czy kolonie dla dzieci w Długim. Być może zawitają także do Duninowa, Kołobrzegu, Tylmanowej, Karpacza. Niestety nie będziemy mogli być wszędzie i z góry prosimy o wyrozumiałość. Dla nas to przecież także jest czas wakacji i urlopów.
Równolegle - jak co roku - mamy też własną propozycję dla czytelników Aspektów. Po wakacyjnych szlakach odkrywania tajników przyrodniczo-legendarnych Ziemi Lubuskiej zapraszamy do odwiedzenia naszych zachodnich sąsiadów. Opiszemy okolice Guben, Frankfurtu i Cottbus, opowiemy o pierwszej siedzibie biskupstwa lubuskiego w Lebus, o tradycjach serbołużyckich i Parku Mużakowskim. Pokażemy, że tak mocno w naszej świadomości zakotwiczona bariera granicy jest do pokonania i przy naprawdę niewielkim wysiłku i wcale nie większej dyspozycyjności czasowej możemy poznać historię i tradycję nie tylko najbliższych sąsiadów, ale i własną. Już za tydzień zapraszamy w podróż m.in. do gotyckiego kościoła cystersów w Neuzelle.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ks. Teodora Sawielewicza: Przepraszam wszystkich, którzy czują się zawiedzeni moim postępowaniem

2026-02-06 16:22

[ TEMATY ]

Teobańkologia

Ks. Teodor Sawielewicz

Materiał prasowy

Dziękujemy za cierpliwe oczekiwanie na nasze głosy, za słowa wsparcia i modlitwę. Wszystkie sprawy powierzamy Panu Bogu, ufając, że z każdej sytuacji potrafi On wyprowadzić dobro - czytamy na stronie internetowej Fundacji Teobańkologia.

Wyrażam skruchę, szczery żal i biorę pełną odpowiedzialność za błędne rozwiązania duszpasterskie, praktyki modlitewne i porady, które 7-8 lat temu prowadziłem wobec Pani Anny (imię zmienione, użyte w artykule). Chcę podkreślić swoje szczere intencje niesienia pomocy oraz to, że modlitwa opisana w artykule odbywała się przez telefon w styczniu 2019 roku i nie zawierała żadnych zachęt do popełnienia jakiegokolwiek grzechu. Od tego czasu moja wiedza, doświadczenie oraz procedury bezpieczeństwa w kontaktach duszpasterskich uległy całkowitej zmianie.
CZYTAJ DALEJ

Ośmioletni ministrant z Polski wymienił piuskę z papieżem Leonem XIV!

2026-02-14 11:11

[ TEMATY ]

ministrant

Rzym

Parafia pw. Odkupiciela Świata we Wrocławiu

8-letni Mateusz Siewiera, ministrant z Wrocławia podczas audiencji w Watykanie wymienił piuskę z papieżem Leonem XIV

8-letni Mateusz Siewiera, ministrant z Wrocławia podczas audiencji w Watykanie wymienił piuskę z papieżem Leonem XIV

„Krzyczałem «Ojcze Święty» po włosku i machałem. Nagle mnie zauważył” - opowiada 8-letni Mateusz Siewiera, ministrant z Wrocławia, który podczas audiencji w Watykanie wymienił piuskę z papieżem Leonem XIV. Do spotkania doszło w czasie pielgrzymki ministrantów z parafii pw. Odkupiciela Świata do Rzymu. Wydarzenie było kulminacyjnym momentem wyjazdu formacyjnego.

Ministranci z parafii pw. Odkupiciela Świata we Wrocławiu udali się do Rzymu jako nagroda za wierną służbę liturgiczną. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w Wiecznym Mieście. W programie pielgrzymki znalazła się modlitwa przy grobach papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka oraz zwiedzanie podziemi Bazyliki św. Piotra, tzw. Scavi Vaticani, gdzie znajduje się grób Apostoła.
CZYTAJ DALEJ

Wystawienie doczesnych szczątków św. Franciszka na widok publiczny

2026-02-15 08:33

[ TEMATY ]

Asyż

Św. Franciszek z Asyżu

Vatican Media

W tym roku mija 800-lecie śmierci św. Franciszka. Z tej racji na widok publiczny zostaną wystawione doczesne szczątki Świętego. Od 1. do 5. niedzieli Wielkiego Postu znajdować się one będą w kościele dolnym bazyliki w Asyżu.

Aby w tym czasie móc pomodlić się przy relikwiach Biedaczyny, należy wcześniej się zarejestrować przez internet: sanfrancescovive.org. Podobnie, aby uczestniczyć w Eucharystii w kościele górnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję