Reklama

Ćwierć wieku pieśni i modlitwy

W malowniczej miejscowości Stolec, gdzie sakralne śpiewy mieszają się z głosami natury, już po raz 25. odbył się Przegląd Pieśni Religijnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 1 października kościół św. Jana Nepomucena rozbrzmiewał dźwiękami, które stanowiły wyraz miłości i hołdu dla Pana Boga. Wydarzenie to zorganizowane przez parafię Św. Michała Archanioła w Sieroszowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Stolcu, Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki oraz Gminę Ząbkowice Śląskie stało się nie tylko tradycją, ale i świadectwem żywej i twórczej wiary lokalnej społeczności.

Jednomyślna decyzja

Historia festiwalu sięga 1997 r., kiedy to z inicjatywy ówczesnej przewodniczącej koła gospodyń, ś.p. Haliny Antoszczyszyn, zrodził się pomysł na Festiwal Pieśni Religijnych, inspirowany wówczas organizowanym Wojewódzkim Festiwalem Kół Gospodyń Wiejskich. Sołtys miejscowości Andrzej Dominik wspominając tamte dni z uśmiechem na twarzy, mówił w rozmowie z Niedzielą Świdnicką: – Wtedy zapadła jednomyślna decyzja i zaprosiliśmy kilka zespołów, które występowały wówczas na naszym wojewódzkim festiwalu. I tak rozpoczęła się pierwsza edycja dzisiejszego Festiwalu Piosenki Religijnej, która wtedy zgromadziła w naszym miejscowym kościele blisko 20 zespołów z okręgu wałbrzyskiego. – Dziś jest to bardziej przegląd niż festiwal, dodał sołtys, zaznaczając, że w modlitwie nie można rywalizować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Mateusz Szwed, proboszcz parafii, podkreślił wagę wydarzenia w kontekście duchowości i pielęgnowania lokalnych tradycji: – Bądźcie heroldami Bożej miłości – mówił, zdając sobie sprawę z głębokości i znaczenia muzyki, która niejako dwukrotnie potęguje wartość modlitwy.

Więcej niż przegląd

W tegorocznym przeglądzie swój talent i pasję podzielili artyści z 13 zespołów ludowych, wśród nich m.in. „Lasowiaczek ze Stolca”, „Wesołe Nutki i Lutomia Kądziołeczka z Lutomii Dolnej”, „Sulisławiczanki z Sulisławic” czy Braszowiczanki z Braszowic. Miejsce, w którym występowali – kościół św. Jana Nepomucena – stanowił nie tylko tło, ale również inspirację dla śpiewających, podkreślając sakralny wymiar prezentowanych pieśni.

Zofia Sęk, opiekunka dziecięcego zespołu „Lasowiaczek” ze Stolca, od dziesięciu lat kultywuje tradycję muzyczną wśród najmłodszych, ucząc ich nie tylko śpiewu, ale również wartości płynących z zaangażowania w życie lokalnej wspólnoty. – Występujemy podczas różnych uroczystościach państwowych, kościelnych i szkolnych – opowiadała, wskazując na wszechstronność i uniwersalność przekazu muzycznego.

Po części oficjalnej uczestnicy przeszli do świetlicy, gdzie nieformalna atmosfera sprzyjała dalszym dyskusjom, śpiewowi oraz dzieleniu się wrażeniami. Była to również okazja, by wzajemnie podziękować sobie za chwile spędzone wspólnie, kreując jednocześnie pamiątkę, która na zawsze pozostanie w sercach uczestników.

Festiwal Pieśni Religijnych w Stolcu to więcej niż przegląd. To przede wszystkim miejsce spotkań, dialogu i budowania wspólnoty przez muzykę i śpiew, a także wyraz głęboko zakorzenionej wiary, która przetrwała próbę czasu i nadal kiełkuje w sercach mieszkańców.

W duchu tej niekończącej się melodii społeczność Stolca już teraz z niecierpliwością wypatruje kolejnej, 26. edycji festiwalu, by ponownie połączyć siły w wielbieniu i śpiewie.

2023-10-10 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Tadeusz Rydzyk: Donald Tusk robi ze mnie przestępcę. Rozważam, czy wytoczyć mu proces

2025-12-11 07:28

[ TEMATY ]

Radio Maryja

O. Tadeusz Rydzyk

PAP/Darek Delmanowicz

„Za poprzednich rządów Donalda Tuska, również byliśmy dyskryminowani i prześladowani. (…) Służę w kapłaństwie już ponad 50 lat. Służę Panu Bogu, ludziom, Polsce. Nigdy nie byłem karany. Proszę mi więc nie imputować przestępstwa. To jest nieprawdziwe i nieuczciwe” — mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl o. Tadeusz Rydzyk CSsR, tuż po wyjściu z rzeszowskiej prokuratury. Dyrektor Radia Maryja dziękuje za wsparcie, modlitwę oraz obecność ludziom, którzy przybyli na miejsce. Dodaje, że zaskoczyła go obecność młodzieży. Redemptorysta apeluje także o jedność i troskę o Polskę w obliczu narastających zagrożeń.

O. Tadeusz Rydzyk CSsR przesłuchiwany był w charakterze świadka w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie w sprawie dotyczącej finansowania budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Po wyjściu z przesłuchania podzielił się z portalem wPolityce.pl swoimi refleksjami. Jak podkreśla, przesłuchanie przebiegło w kulturalnej, merytorycznej i spokojnej atmosferze. „Przedstawiłem pani prokurator kontekst powstania Muzeum i jego działalności. Odpowiadałem na pytania zarówno prokuratury, jak prawników z ramienia ministerstwa kultury” – mówi.
CZYTAJ DALEJ

Sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju

2025-12-11 17:21

[ TEMATY ]

Betlejemskie Światło Pokoju

żaglowce

ZHP

Archiwum ZHP

Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju – płomień zapalony w Grocie Narodzenia w Betlejem – dotarło do Polski 7 grudnia podczas uroczystej mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Symboliczny ogień rozpoczął swoją doroczną wędrówkę przez kraje Europy.

Tegorocznemu Światłu towarzyszy hasło „Pielęgnuj dobro w sobie”, które podkreśla, że pokój zaczyna się od świadomego dbania o to, co dobre – w nas samych, w naszych relacjach oraz w otaczającym nas świecie. To zachęta, by w codzienności tworzyć przestrzeń na życzliwość, wsparcie i otwartość, tak jak pielęgnuje się ogród, który potrzebuje troski, by móc rozkwitać.
CZYTAJ DALEJ

Wierzysz, ale w środku masz pytania. Ten odcinek zmieni Cię na zawsze

2025-12-12 09:08

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Czy wiesz kto wynalazł lampki na choinkę? Kiedyś takie lampki to był luksus. Dzisiaj luksusem jest „światło w sercu” – sens, spokój, przejrzystość. To nie jest film o „ładnej pobożności”. To jest odcinek o odwadze. Jeśli czujesz, że migające lampki nie wystarczą, jeśli męczy Cię udawanie, jeśli masz wątpliwości, których nikt nie rozumie – ten odcinek jest dla Ciebie.

Dzisiaj spotykamy Jana Chrzciciela – proroka Adwentu, człowieka radykalnie wolnego, który nie dał się systemowi „kupić” ani zaszantażować. Jego prostota jest nieprzyjemna jak wielbłądzia skóra na gołym ciele, ale dzięki niej może mówić prawdę bez kompromisów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję