Razem z rówieśnikami Julka wzięła udział w III Forum Młodzieży w Tarnowie. Dwudniowe spotkanie w Arenie Jaskółka zgromadziło ponad 3 tys. młodych! W dniach 10 i 11 października odbyły się ewangelizacyjne spotkania dla uczniów szkół średnich i klas VIII szkół podstawowych.
Przesłanie
Młodzi przyznają, że nie jest im łatwo, ale wiara dodaje sił. Julia z Brzeska wyznaje: – Modlę się rano i wieczorem, w tygodniu także chodzę do kościoła. Wiara jest bardzo ważna w moim życiu, motywuje mnie do czynienia dobra. Jakub z Tarnowa zauważa, że młodzieży doskwierają dziś m.in. samotność, brak zrozumienia, że młodzi popadają w różne uzależnienia, ale jak podkreśla, wiara w Boga może przemienić człowieka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Hasło forum to przesłanie, że trzeba powstać i żyć, stając się sobą. Motywem przewodnim była historia biblijnego króla Dawida. By przybliżyć młodym tę postać, została przygotowana katecheza szkolna mająca na celu pokazanie pięciu wydarzeń z życia Dawida, które go ukształtowały, a w ramach spotkania były podstawą do rozważań o tym, jak stawać się sobą.
Reklama
– Ta historia Dawida jest o tyle ciekawa, że ona może się powtórzyć w waszym życiu. Czasami myślicie, że nikt się wami nie interesuje, że jesteście sami z problemami i kłopotami, tymczasem Pan Bóg widzi wasze serce – powiedział bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, niezwykle oddany sprawom młodzieży.
Pytanie
Gośćmi forum byli także Monika Chochla – psycholog, coach, terapeutka, oraz Marcin Lewandowski – prezes Fundacji Alegoria, szkoleniowiec, współtwórca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, lider Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Tarnowie. – To forum o życiu – mówi Marcin Lewandowski. I dodaje: – Na tym spotkaniu wybrzmiewa pytanie, czy lubisz siebie. Ktoś pierwszy nas polubił. Bóg powołał nas na ten świat. Ja nie jestem tutaj dla siebie, jestem dlatego, że ktoś mnie chciał. Jeśli lubisz siebie, to poradzisz sobie ze współczesnymi problemami, wyzwaniami – zaznacza.
Monika Chochla stwierdziła: – Nam było trudno w tym wieku, ale im jest jeszcze trudniej. W naszym świecie były wartości, których nie kwestionowano, a w ich świecie nie ma czegoś takiego. Tym, co sprawia, że młodym jest dużo trudniej niż nam w młodości, jest też świat internetu i mediów społecznościowych. Ich życie toczy się równolegle w realu i w świecie on-line. Bardzo trudno jest opierać całą swoją samoocenę tylko na tym, ile lajków dostajemy. To droga donikąd. To nigdy nie zastąpi konkretnych więzi tu i teraz, w realu – powiedziała prelegentka.
Budowanie wspólnoty
III Forum Młodzieży w Tarnowie to również modlitwa, adoracja, sakrament pokuty i pojednania. Czy to także okazja do tego, by młodzi zaangażowali się w swoich parafiach? Biskup Ważny widzi to tak: – Najpierw młodzi muszą się spotkać sami ze sobą i z Chrystusem, który ich przebudzi, odnowi, poukłada, a wtedy będą mogli budować wspólnotę. Trudno mówić o wspólnocie, kiedy mam kłopot ze sobą. Chociaż jedno z drugim jest związane, bo we wspólnocie doznajemy spotkania z Jezusem i uzdrowienia. Zanim pomyślimy o innych, warto, żeby młodzi pomyśleli o sobie, zobaczyli swoje wnętrze, bo często żyją tym, co zewnętrzne, przelotne, banalne.
Organizatorzy forum: Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Rusz Duszę we współpracy z Wydziałem Nowej Ewangelizacji i Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.