Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: wolontariusze Światowych Dni Młodzieży rozpoczynają posługę

Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży rozpoczynają dzisiaj swoją posługę na Jasnej Górze. Będą zachęcali pielgrzymów do udziału w spotkaniu z Ojcem Świętym w 2016 r. na polskiej ziemi i udzielali informacji o ŚDM, które odbędą się w Krakowie.

[ TEMATY ]

wolontariat

Światowe Dni Młodzieży

Bożena Sztajner

- Jednym z zadań wolontariuszy będzie przekazywanie wiadomości o procesie rejestracji, pakietach pielgrzymów, planie wydarzeń oraz o przygotowaniach na poziomie centralnym czy konkretnych diecezji – poinformował o. Tomasz Tlałka, z ramienia klasztoru opiekun wolontariuszy.

W dwóch punktach informacyjnych, nieopodal pomnika kard. Wyszyńskiego przed główną bramą sanktuarium i obok Domu Pielgrzyma, dostępne są informacje, ulotki, prezentacje multimedialne dotyczące Światowych Dni Młodzieży.

Reklama

Jednak posługa wolontariuszy nie ogranicza się tylko do punktów informacyjnych, ale poprzez udział w audycjach na antenie Radia Jasna Góra i „krążeniu” wśród pielgrzymów mają oni również okazję do promocji i ewangelizacji młodzieży.

Ważnym punktem ich posługi będzie udział w „Posłaniu z Jasnej Góry do Krakowa”. Na zakończenie każdej Mszy św. dla pielgrzymów pieszych różnych diecezji, zwłaszcza w sierpniu, biskupi posyłać będą młodych na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Wolontariusze będą towarzyszyć biskupowi.

Wkład Sanktuarium w Światowe Dni Młodzieży wiąże się również z 25-leciem VI ŚDM na Jasnej Górze w 1991 r. Stąd hasłem wiodącym promocji spotkania młodych z Ojcem Świętym są słowa: „Od Maryi Jasnogórskiej do Jezusa Miłosiernego”.

Reklama

Wolontariusze dzień rozpoczynają od Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, po czym udają się do swoich zajęć. Biorą również udział w modlitwie różańcowej o godz. 16.00 oraz w Apelu Jasnogórskim.

Każda grupa wolontariuszy będzie pełnić swój dyżur na Jasnej Górze przez tydzień (od czwartku do czwartku następnego tygodnia). Zespół składa się z przedstawicieli diecezjalnych centrów przygotowań i wolontariatu centralnego (dwóch wolontariuszy z Krakowa z oraz sześciu z innych diecezji). Można ich rozpoznać po koszulkach z logo Światowych Dni Młodzieży oraz specjalnym identyfikatorze.

Wolontariusze pozostaną na Jasnej Górze do końca wakacji. Całość ich pobytu: noclegi, posiłki i opiekę duchowa zapewniają paulini. Jasna Góra jest ważnym przystankiem w drodze na 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. W Częstochowie już trwają przygotowania do przyjęcia tysięcy młodych z różnych krajów.

O dużym zainteresowaniu Sanktuarium, umiłowanym miejscu św. Jana Pawła II, mówił podczas majowego spotkania diecezjalnych koordynatorów Światowych Dni Młodzieży, o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, koordynujący przygotowania do ŚDM na Jasnej Górze.

W ramach przygotowań do przyszłorocznego święta młodych na polskiej ziemi, na Jasnej Górze zaplanowanych jest szereg inicjatyw.

15 sierpnia, podczas szczytu pielgrzymkowego na Jasnej Górze, abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, pośle młodych na ŚDM w Krakowie. Paulini uruchomią też specjalną stronę internetową i przewodnik dla młodych.

W przyszłym roku minie dokładnie 25 lat od spotkania papieża Jana Pawła II z młodzieżą świata w Częstochowie. Zakonnicy z nadzieją oczekują też przyjazdu Ojca Świętego Franciszka do Matki Bożej. Modlitwa papieża została potwierdzona na 369. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które miało miejsce w Warszawie w dniach 9-10 czerwca 2015 r. W opublikowanym z datą 11 czerwca br. liście pasterskim pt. „Dar i zadanie”, wydanym na czas przygotowania archidiecezji do Światowych Dni Młodzieży, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, napisał m.in.: pragnę przekazać radosną nowinę, że Ojciec Święty Franciszek potwierdził swoje pragnienie modlitwy i spotkania z nami na Jasnej Górze.

W wywiadach abp Depo zwrócił uwagę, w przybycie papieża Franciszka na Jasną Górę ma związek z maryjną duchowością Ojca Świętego. Stało się zwyczajem, że papież Franciszek odwiedza Matkę Bożą w bazylice Santa Maria Maggiore, aby powierzyć Jej swoje podróże apostolskie. Gdy w 2013 r. udawał się do młodzieży oczekującej na niego w Rio de Janeiro, wcześniej nawiedził Matkę Bożą w narodowym sanktuarium narodu brazylijskiego w Aparecidzie. Znana jest też cześć Ojca Świętego dla Maryi w obrazie Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. - Pragnienie papieża Franciszka, aby nawiedzić Jasną Górę w związku z pobytem w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r., jest więc naturalne i oczywiste a wybranie Jasnej Góry jako stacji w czasie polskiej pielgrzymki w 2016 r. jest odkryciem i potwierdzeniem przez niego specyfiki tego wyjątkowego miejsca. To także potwierdzenie słuszności maryjnej drogi, którą kroczy polski Kościół - zauważa abp Depo.

Paulini spodziewają się, że młodzi nie tylko z Polski, ale przede wszystkim z zagranicy, jadąc do Krakowa, będą chcieli odwiedzić także Częstochowę.

2015-07-09 17:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystarczy ciepłe słowo i uśmiech

Niedziela sosnowiecka 52/2012, str. 5

[ TEMATY ]

hospicjum

wolontariat

Boże Narodzenie

Archiwum

Wolontariusze z jaworznickiego hospicjum

Wolontariusze z jaworznickiego hospicjum

Oddziały paliatywne oraz hospicja to miejsca wyjątkowego przygotowania na przyjście Jezusa. To również czas towarzyszenia każdej chwili ludzkiego życia, podkreślając w ten sposób jego wartość na wszystkich etapach oraz godność osoby ludzkiej nie tylko do końca ziemskich dni, ale na zawsze. Jezus przychodzący jako Światło pośród ciemności pragnie obdarować człowieka swoim Życiem i pełną Miłości Obecnością. W hospicjach o tej Obecności na co dzień przypominają lekarze, pielęgniarki, wolontariusze, którzy bezinteresownie, z wielką życzliwością pochylają się nad chorymi i poświęcają im czas.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję