Reklama

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 49/2023, str. 22-23

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

CORAZ MNIEJ DZIECI
Papież o bombie

Włochy się wyludniają. To poważny problem. Średnia wieku wynosi dziś 46 lat. Nie rodzą się dzieci, rodziny wolą mieć pieska lub kotka – to kultura weterynaryjna. Uważajcie na to! Czy takie jest wasze dziedzictwo? – powiedział papież na audiencji dla mieszkańców centralnych Włoch, które przed 7 laty ucierpiały na skutek trzęsienia ziemi. Franciszek coraz częściej w ostatnim czasie nawiązuje do problemu demograficznego. Dotyczy on przede wszystkim „starego” chrześcijańskiego świata. Choć zwykle mówi o tym do Włochów, to wiadomo, że sprawa dotyczy niemal wszystkich krajów europejskich, w tym Polski. Całkiem niedawno na Kościół, który od zawsze walczył o każde, szczególnie najbardziej bezbronne ludzkie życie, sypano gromy i alarmowano, że funduje światu apokalipsę. Dziś o przeludnieniu nikt nie mówi, za to wszyscy demografowie i każdy w miarę rozsądnie myślący człowiek wiedzą, że prawdziwa bomba już tyka i bardzo trudno będzie odwrócić ten trend, bo potrzeba na to nie lat, ale dekad. W Hiszpanii się cieszą, że w stolicy, w Madrycie, zanotowano wzrost liczby narodzonych dzieci. Bliższych danych brak, ale raczej pewne jest, że to efekt proporcjonalnie większej liczby imigrantów w stołecznych miastach, gdzie przebywają z prostego powodu: w wielkich metropoliach łatwiej o pracę. W Polsce również rodzi się mało dzieci. Gdyby odliczyć te urodzone przez imigrantów, szczególnie z Ukrainy, to moglibyśmy już mówić o prawdziwym dramacie.

NIEŁATWE ROZMOWY
Czerwone linie wyznaczone

Nie ma mowy o święceniu kobiet i zmianie nauczania o aktach homoseksualnych. Takie dwie czerwone linie wyznaczył katolikom w Niemczech watykański Sekretariat Stanu w nocie datowanej na 23 października i skierowanej do Beate Gilles, sekretarz generalnej Niemieckiej Konferencji Biskupów. Trzystronicowy dokument, podpisany przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina (na zdjęciu), dotyczy dyskusji między niemieckimi biskupami a kierownictwem Kurii Rzymskiej, która ma się odbyć w styczniu, kwietniu i czerwcu 2024 r. Na powyższe tematy dyskusji więc nie będzie. Komentatorzy łączą tę informację, podaną przez tygodnik katolicki Die Tagespost, z ujawnionym niemal równocześnie listem papieża do niemieckich kobiet (piszemy o nim na stronie obok). Wygląda to na skoordynowaną akcję komunikacyjną w przededniu niełatwych rozmów, które będą się toczyć za Spiżową Bramą, a których stawką jest jedność Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆ
Jak rozwiązać konflikt na Bliskim Wschodzie?

Patriarcha łaciński Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa (na zdjęciu) uważa, że aby przezwyciężyć wojnę na Bliskim Wschodzie, trzeba dać Palestyńczykom „narodową perspektywę”. „Udana wymiana zakładników i więźniów pokazała, że rozwiązaniem konfliktu nie może być absolutne zwycięstwo militarne” – powiedział kard. Pizzaballa w rozmowie telefonicznej z portalem Vatican News 25 listopada. Jego zdaniem, politycy muszą „z powrotem wziąć w swoje ręce sytuację i zaoferować perspektywy na przyszłość, ponieważ wojsko ich nie ma”. Wymiana zakładników i więźniów, która dokonała się w ostatnim czasie, jest niczym światełko w tunelu, ale droga do wyjścia z niego jest jeszcze daleka i najeżona licznymi pułapkami. Pomocą, według kardynała, może być dialog międzyreligijny, także dlatego, że ideologia Hamasu jest również ideologią religijną, a język religijny nie koncentruje się na nienawiści, która dziś między obydwiema stronami płonie w najlepsze.

JASNA GÓRA
Spotkanie biskupów

Przed tegorocznymi rekolekcjami, które każdej jesieni polscy biskupi odbywają na Jasnej Górze, 21 listopada w narodowym sanktuarium miała miejsce konferencja plenarna. Dotyczyła zwłaszcza ogólnokościelnego procesu synodalnego oraz relacji z tego, co miało miejsce w październiku w Watykanie. Jakie wnioski płyną z przedstawień polskich reprezentantów na I sesję synodalną, czyli abp. Stanisława Gądeckiego, kard. Grzegorza Rysia i abp. Adriana Galbasa? Przede wszystkim to, że synodu o synodalności nie należy się bać, choć wszyscy zdają sobie sprawę, iż w wielu miejscach do tego procesu podchodzi się z pewną podejrzliwością, z uwagi na to, co się dzieje na tzw. niemieckiej drodze synodalnej. Synod to jednak coś innego, co nie znaczy, że nie pojawiają się tu pomysły sprzeczne z Ewangelią i Tradycją. Taki jest np. pomysł diakonatu dla kobiet, który może być furtką do dalszych żądań. – Zamiast urzędu, który miał pierwotnie służyć wyłącznie asystowaniu kobiet przy chrzcie, może się zrodzić myśl o pójściu dalej, tak samo jak w Niemczech, i żądaniu prezbiteratu kobiet – powiedział abp Gądecki. W każdym razie biskupi „w jedności z papieżem Franciszkiem postrzegają synod jako ważne narzędzie odnowy Kościoła, służące skuteczniejszemu wypełnianiu jego misji”. Arcybiskup Galbas zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce powinien aktywnie i odważnie uczestniczyć w synodzie.

Reklama

KOŚCIÓŁ W NIEMCZECH
Oddalają się

Cztery niemieckie katoliczki, w tym dwie będące profesorami teologii, które niemal do końca uczestniczyły w pracach tzw. niemieckiej drogi synodalnej, lecz niedawno zrezygnowały z uczestnictwa w nich, wyrażając w ten sposób swój sprzeciw wobec pomysłów większości, wysłały na początku listopada list do papieża, w którym przedstawiły swoje racje. „Ja również podzielam to zaniepokojenie licznymi konkretnymi krokami, które są obecnie podejmowane przez dużą część tego lokalnego Kościoła, a które grożą coraz większym oddalaniem się od wspólnej drogi Kościoła powszechnego” – napisał Franciszek w osobistym liście do nich. W papieskiej odpowiedzi zawarta jest przede wszystkim krytyka ustanowienia Komisji Synodalnej, która ma przygotować wprowadzenie organu doradczego i decyzyjnego, co jest niemożliwe do pogodzenia z sakramentalną strukturą Kościoła. Mówiąc wprost – chodzi o przejęcie władzy w Kościele, która w tym modelu byłaby w rękach nie biskupów, ale kolegialnego ciała. Co papież radzi członkom Kościoła w Niemczech? Modlitwę, pokutę i adorację oraz otwarcie się i wyjście „na spotkanie naszych braci, zwłaszcza tych, których można spotkać na progach naszych kościołów, na ulicach, w więzieniach, w szpitalach, na placach i w miastach”. Czyli – czysta Ewangelia.

Reklama

FUNDUSZ MEDIALNY
Media w służbie Kościoła

Biskupi zgodzili się na utworzenie specjalnego Funduszu Medialnego. Zaproponował go bp Rafał Markowski, który stoi na czele Rady ds. Mediów i Komunikacji Społecznej Konferencji Episkopatu Polski. Chodzi o to, by sposób działania służb prasowych KEP (Biuro Prasowe KEP, KAI i Fundacja OPOKA) był adekwatny do wyzwań, z jakimi Kościół się zmaga na polu komunikacji medialnej. By sprostać tej misji, potrzebne są fundusze. Stąd pomysł utworzenia specjalnego Funduszu Medialnego, który zasili odbywająca się raz w roku we wszystkich polskich kościołach zbiórka do puszek. Projekt został zaaprobowany przez księży biskupów, a pierwsza taka zbiórka ma nastąpić w przyszłym roku.
k.w.

KONTROWERSYJNA PROCEDURA
Finansowanie in vitro

Wszystko wskazuje na to, że jedną z pierwszych decyzji nowego Sejmu będzie przywrócenie finansowania z budżetu państwa kontrowersyjnej procedury zapłodnienia in vitro. Złożony jeszcze w ubiegłej kadencji Sejmu projekt obywatelski „Tak dla in vitro” jest procedowany w parlamencie. Finansowanie ma być nie niższe niż 500 mln zł. Zwolennicy in vitro nazywają je leczeniem bezpłodności, tyle że z leczeniem nie ma to nic wspólnego. Po tym ruchu widać także taktykę parlamentarnej większości, która takimi tematami będzie się starała przykryć brak realizacji przedwyborczych obietnic.

2023-11-28 12:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bulla o Roku Świętym 2025

2024-05-09 16:52

[ TEMATY ]

Watykan

bulla papieska

Rok Święty 2025

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Jubileusz lub Rok Święty jest obchodzony co 25 lat. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 r. bullą Bonifacego VIII, która do dziś jest przechowywana w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Bulla papieska to dokument z pieczęcią papieża, a zatem po przywileju najbardziej autorytatywny i uroczysty spośród dokumentów biskupa Rzymu. Termin ten wywodzi się od łacińskiego bulla, który oznaczał ołowianą pieczęć zawieszoną na dokumencie, a dopiero od około XIV wieku był stosowany do dokumentów opatrzonych taką pieczęcią. Użycie ołowianej pieczęci jest udokumentowane w przypadku papieży od VI wieku. W przypadku dokumentów o szczególnym znaczeniu zamiast ołowiu stosowano złoto.

CZYTAJ DALEJ

Dziś rozpoczyna się proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć

2024-05-10 08:01

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny świeckiej misjonarki i wolontariuszki Heleny Kmieć. W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału. Helena została zamordowana 24 stycznia 2017 r. podczas misji w Cochabambie w środkowej Boliwii. Zginęła od ciosów nożem podczas napadu na ochronkę dla dzieci. W chwili śmierci miała zaledwie 25 lat. - Ona pokazuje, że w XXI w. świętość ludzi młodych jest możliwa i jest realna - mówi KAI przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski.

Kim była Helena Kmieć?

CZYTAJ DALEJ

Klucz do zrozumienia Eucharystii

2024-05-10 10:27

ks. Łukasz

Biskup Andrzej Siemieniewski

Biskup Andrzej Siemieniewski

We Wrocławiu rozpoczął się II Kongres Wieczystej Adoracji. To trzy dni skupione wokół Jezusa Eucharystycznego. Oprócz wykładów jest będzie także czas na modlitwę i adorację. W piątkowy poranek Mszy świętej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, ordynariusz diecezji legnickiej.

We wstępie do liturgii ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej podkreślił znaczenie wydarzenia, jakim jest II KWA. Przypomniał także wydarzenie z 1997 roku, czyli 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu pod hasłem “Eucharystia i Wolność”. - Dzisiaj przeżywamy ten nasz kongres pod hasłem “Adoracja i jedność”. Bardzo serdecznie pragnę powitać organizatorów tego wydarzenia, uczestników, wszystkich kapłanów prelegentów, którzy właśnie przyjechali, abyśmy pochylać się nad tajemnicą obecności Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie Ołtarza. Chciejmy prosić Pana Boga, abyśmy rzeczywiście otwierali się na tę wielką miłość na Eucharystii, kiedy Bóg przychodzi i karmi na drogach doczesnych i prowadzi do wieczności - zaznaczył proboszcz katedry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję