Reklama

Niedziela Częstochowska

Do naszych Czytelników

Niedziela Częstochowska w nowym roku pragnie jeszcze pełniej przedstawiać życie w Waszych wspólnotach parafialnych.

Niedziela częstochowska 2/2024, str. I

[ TEMATY ]

Częstochowa

Adobe Stock

Oczekujemy na Wasze propozycje

Oczekujemy na Wasze propozycje

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chcemy prezentować i komentować, w miarę naszych możliwości, to, co się dzieje w Kościele częstochowskim. Informować o ważnych sprawach. Rolą naszego tygodnika jest ukazywanie tego, co najcenniejszego dzieje się w Waszych wspólnotach. Chodzi oczywiście o wydarzenia religijne, ale również te kulturalne i społeczne.

Na naszych łamach staramy się zamieszczać artykuły, w których ważne są świadectwa, Wasze wypowiedzi. Bardzo często w parafiach są ciekawi ludzie, którzy mają różnorodne zainteresowania. Chcemy takich ludzi pokazywać. Oczywiście, naszym pragnieniem jest, aby szereg artykułów był poświęcony najbardziej aktywnym ruchom, bractwom i stowarzyszeniom we wspólnotach parafialnych. Drodzy Czytelnicy, podpowiedzcie, o czym najbardziej chcielibyście przeczytać w Niedzieli Częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Wami i dla Was

Reklama

W Waszej parafii dużo się dzieje? Chcecie się podzielić informacjami i wydarzeniami, które mogą się stać inspiracją dla kolejnych wspólnot? Znacie interesujące osoby, których świadectwo życia ubogaciłoby innych? Czekamy na Wasze propozycje, bo jesteśmy z Wami i dla Was. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod nr. 34 369 43 91 i 34 369 43 85 albo mailowego: czestochowa@niedziela.pl . Odwiedzajcie naszą stronę internetową: www.czestochowa.niedziela.pl . Jesteśmy także obecni na Facebooku (Niedziela Częstochowska) i portalu X (d. Twitterze – @Niedziela Cz-wa). Na co dzień współpracujemy również z naszym studiem telewizyjnym, dlatego polecamy Waszej uwadze stronę: www.tv.niedziela.pl .

Zwracamy się ponadto z serdeczną prośbą do duszpasterzy, aby o ważnych wydarzeniach dziejących się w parafii informować redakcję przynajmniej z dwu-, trzytygodniowym wyprzedzeniem. Pozwoli nam to zaplanować artykuł w gazecie. Chcemy to czynić rzetelnie.

Uzupełnienie pracy

Pierwsza odsłona Niedzieli Częstochowskiej ukazała się w październiku 1991 r. Pierwszy numer stanowiący obecną edycję częstochowską został wydrukowany z datą 30 maja 1993 r. „Otwieramy serca i uszy na głos Niedzieli Częstochowskiej” – napisał śp. abp Stanisław Nowak w liście do diecezjan z okazji ukazania się dodatku dla diecezji częstochowskiej.

Niedziela Częstochowska ma swoje korzenie historyczne w 1930 r. Już przed II wojną światową, gdy pasterzem diecezji częstochowskiej był bp Teodor Kubina, wydawano w 1930 r. podobny dodatek pt. Częstochowskie Wiadomości Parafialne. Jego redakcja już wtedy pisała: „ (...) wydajemy ten pierwszy numer Częstochowskich Wiadomości Parafialnych w tym głębokim przekonaniu, że ułatwią one uzupełnienie pracy duszpasterskiej duchowieństwa”. Kolejne lata, zwłaszcza od 2001 r., przyniosły zmiany i rozwój edycji.

2024-01-09 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzków Nowy: Działają w imieniu Boga

[ TEMATY ]

Częstochowa

neoprezbiterzy

Beata Pieczykura/Niedziela

Neoprezbiterzy archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej „za wielką cenę zostali nabyci Bogu, jako Jego słudzy jednania, dźwigania ludzi, dźwigania tego świata z jego ciemności i grzechu” i pragną polecać Bogu swoją posługę przez wstawiennictwo św. Maksymiliana Marii Kolbego, który jest patronem ich rocznika. Z tej racji spotkali się po raz pierwszy po otrzymaniu święceń kapłańskich (co miało miejsce w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego) 14 sierpnia, we wspomnienie św. Maksymiliana, w kościele pod wezwaniem tego świętego męczennika w Gorzkowie Nowym. Sprawowali Mszę św. we wspólnocie wiernych, która w uroczystość odpustową modliła się przez orędownictwo świętego patrona, aby uzyskać błogosławieństwo i łaskę w duchu wdzięczności na tego życie i to, że wybrał to miejsce. Mszę św. ubogacił chór z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Różańcowej z Kotowic.

Posłani do swoich pierwszych parafii po 2 miesiącach pracy duszpasterskiej podkreślają, że pierwsze, najważniejsze i najmocniejsze doświadczenie z tego czasu to pewność, że to Bóg żywy działa, a nie człowiek, działa przez ręce kapłańskie w sakramentach pokuty i pojednania oraz Mszy św. Na zakończenie neoprezbiterzy prosili o modlitwę w ich intencji, a także miejscowego proboszcza ks. kan. Bogumiła Kowalskiego, wszystkich kapłanów oraz o nowe święte powołania kapłańskie i zakonne, aby nie zabrakło robotników w Winnicy Panu, aby wierni nie musieli szukać kapłana
CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Kolejne rezygnacje z pogrzebów? Wstrząsające dane

2025-04-18 11:26

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

„Jeśli człowiek przestaje grzebać swoich zmarłych, to co to mówi o jego duszy?” W tym odcinku rozmawiamy o wierze, ale też… o braku wiary – tak głębokim, że nawet pogrzeby stają się zbędne. Opowiadam o wstrząsających faktach z pewnego państwa, gdzie ludzie nie odbierają urn z prochami swoich bliskich, a zakłady pogrzebowe zakopują ich anonimowo, zbiorowo, bez pożegnania. To coś więcej niż społeczny kryzys – to pytanie o to, czy nie zbliżamy się do duchowego punktu zerowego.

"Ta książka nie chciała zostać napisana… a zmieniła życie tysięcy." Kto przesunął kamień? To pytanie zmieniło życie sceptyka – prawnika, który chciał obalić zmartwychwstanie Jezusa, a został jego gorliwym świadkiem. Poznajcie niezwykłą historię Franka Morrisona, który odkrył, że fakty potrafią prowadzić do wiary.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję