Reklama

Niedziela Świdnicka

Rocznica syberyjskiej Golgoty

Zadbajmy o to, aby martyrologia naszych Rodaków znana była młodemu pokoleniu. To należy do wychowania patriotycznego – zaapelował bp Ignacy Dec w 84. rocznicę wywózek na Sybir.

Niedziela świdnicka 8/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Świdnica

Ks. Andrzej Adamiak

Okolicznościowe spotkanie Sybiraków i młodzieży

Okolicznościowe spotkanie Sybiraków i młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W drugą niedzielę lutego w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na świdnickim osiedlu Młodych, biskup senior Ignacy Dec sprawował Eucharystię w intencji żyjących i zmarłych Sybiraków oraz ich rodzin. W kontekście 84. rocznicy wywózek hierarcha połączył refleksję nad cierpieniem i modlitwą z przesłaniem nadziei i wiary, podkreślając niezwykłą rolę, jaką w historii Polski odgrywa pamięć o Sybirakach.

Pamięć i wiara

W części homilii poświęconej historii bp Dec przywołał smutną rocznicę pierwszych deportacji na Sybir, przypominając o cierpieniach i wytrwałości Polaków, którzy zostali brutalnie wywiezieni ze swoich domów w głąb Rosji. – 10 lutego 1940 r., w szóstym miesiącu trwania II wojny światowej, zanim Niemcy wybudowali obóz koncentracyjny w Auschwitz i w innych miejscach, Sowieci, w mroźną lutową noc, zaczęli masowo deportować z zagarniętych ziem polskich naszych Rodaków na Sybir, Golgotę Wschodu, w krainę śniegów, mrozu i głodu – przypomniał, przytaczając wzruszające relacje świadków wywózek i zwracając uwagę na siłę wiary i modlitwy, które były oparciem dla Polaków w obliczu niewyobrażalnego cierpienia. – „Wiara i modlitwa wskazywały mi sposób przetrwania tej gehenny. Często wspominaliśmy prośbę dziadzia, by nie opuszczać codziennej modlitwy. Ona nas ratowała i dodawała nadziei w sytuacjach niejednokrotnie tragicznych i bez wyjścia. Można człowieka wszystkiego pozbawić, ale naszym nienaruszalnym i trwałym bogactwem jest wiara umacniana modlitwą.” – cytował wspomnienia s. Marii Teresy Jasionowicz, nazaretanki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wychowanie patriotyczne

Biskup zaznaczył również, jak ważne jest, aby młode pokolenia znały i rozumiały historię swoich przodków. – Zadbajmy o to, aby ta martyrologia naszych Rodaków znana była młodemu pokoleniu. To należy do wychowania patriotycznego. Jest też prośba, by doświadczenia tamtej martyrologii spisywać, by pozostał po nich ślad – zaapelował bp Dec, akcentując, że pamięć o przeszłości jest fundamentem tożsamości narodowej i duchowej.

Reklama

W uroczystościach udział wzięli, m.in. Tadeusz Grabowski, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego oraz Zygmunt Zelek, prezes Związku Sybiraków, podkreślając tym samym społeczną i historyczną wagę wydarzenia. Udział pocztów sztandarowych szkół i organizacji patriotycznych oraz przedstawicieli środowisk kombatanckich i Sybiraków ukazał jedność i pamięć społeczności wobec trudnych kart historii Polski.

W kontekście Światowego Dnia Chorego, który przypadał tego samego dnia, biskup zwrócił uwagę na uzdrawiającą moc Chrystusa, która jest źródłem pocieszenia i nadziei. – Chrystus jest naszym najlepszym lekarzem, zarówno w wymiarze duchowym, jak i cielesnym – podkreślił, łącząc tym samym pamięć historyczną z przesłaniem wiary i uzdrowienia.

2024-02-20 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Nowenna zwana „Pawełkami”

[ TEMATY ]

Świdnica

pawełki

paulini Świdnica

archiwum prywatne

O. Rafał Kwiecień okadza relikwie św. Pawła z Teb

O. Rafał Kwiecień okadza relikwie św. Pawła z Teb

Świętowana w każdej paulińskiej parafii, dziewięciodniowa modlitwa, była okazją do zgłębienia duchowości i uczczenia historii pierwszego chrześcijańskiego pustelnika.

Tak też było u świdnickich zakonników, którzy do patronalnej uroczystości przygotowywali się poprzez tzw. „Pawełki” czyli nowennę poprzedzającą wspomnienie św. Pawła z Teb – od którego imienia nazwali się paulinami, tworząc nową społeczność zakonną w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Wielki dar od Pana Boga

2024-05-25 14:06

[ TEMATY ]

katedra

święcenia kapłańskie

Gorzów Wlkp.

Karolina Krasowska

Widzę, że jestem powołany do tego, żeby, tam gdzie jestem, uobecniać Chrystusa i Jego miłość - mówi neoprezbiter

Widzę, że jestem powołany do tego, żeby, tam gdzie jestem, uobecniać Chrystusa i Jego miłość - mówi neoprezbiter

Nasza diecezja ma nowego kapłana. Jest nim ks. Michał Kowalewski. Neoprezbiter pochodzi z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu.

Sakrament święceń przyjął z rąk bp. Tadeusza Lityńskiego 25 maja podczas Mszy św. w kościele katedralnym pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. W tym wielkim wydarzeniu ks. Michałowi towarzyszyli bliscy, rodzina i przyjaciele.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent uczestniczył w obchodach 150-lecia OSP w Starym Sączu

2024-05-25 17:35

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

strażacy

Stary Sącz

PAP/Grzegorz Momot

Prezydent Andrzej Duda w sobotę wziął udział w uroczystości 150. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Sączu. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym strażakom.

Po uroczystej mszy na starosądeckich Błoniach, prezydent wręczył odznaczenia państwowe trzem zasłużonym strażakom ze Starego Sącza. Za Zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej i ochrony przeciwpożarowej Srebrnym Krzyżem Zasługi został odznaczony Andrzej Kowalczyk, a Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali Grzegorz Golonka oraz Roman Jop.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję