Reklama

Niedziela Świdnicka

Dwie dekady rozwoju i wzrostu

W samo południe 24 lutego w 20. rocznicę ustanowienia diecezji świdnickiej wierni zgromadzili się katedrze, by uczestniczyć w dziękczynnej Eucharystii, której przewodniczył biskup senior Ignacy Dec.

Niedziela świdnicka 9/2024, str. I

[ TEMATY ]

Świdnica

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Pierwszy biskup świdnicki stał na czele diecezji w latach 2004-20

Pierwszy biskup świdnicki stał na czele diecezji w latach 2004-20

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Był to moment głębokiej refleksji i podziękowania za dwie dekady rozwoju i wzrostu duchowego regionu, który dwadzieścia lat temu, dzięki decyzji Jana Pawła II, zyskał własną, niezależną strukturę kościelną.

We wprowadzeniu do Liturgii pierwszy biskup świdnicki podkreślił znaczenie momentu, w którym świat usłyszał o ustanowieniu diecezji. – Wracamy dzisiaj myślą do tego, co się wydarzyło 24 lutego 2004 r. Otóż z trzech miejsc przyszła wiadomość o tym, że Ojciec Święty Jan Paweł II powołał do istnienia m.in. diecezję świdnicką. Tymi miejscami były Watykan, Nuncjatura Apostolska w Warszawie oraz Kuria Metropolitalna we Wrocławiu – przypomniał, zachęcając do dziękczynienia za to, co się dokonało w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha przywołał również ważne momenty z historii polskiego Kościoła, wskazując na reformę strukturalną zapoczątkowaną przez papieża, która doprowadziła do powstania nowych diecezji, w tym świdnickiej. Podkreślił, jak istotne dla lokalnej wspólnoty wiernych było to wydarzenie, dające początek nowemu rozdziałowi w historii Kościoła na Dolnym Śląsku. – Po tej reformie mamy dziś w Polsce 45 diecezji. W Polsce istnieje ponad 10 tys. parafii i około 800 innych ośrodków duszpasterskich. Nasza diecezja świdnicka posiada 190 parafii ukształtowanych w 24 dekanaty – przypomniał.

Wspominając zasługi św. Jana Pawła II, biskup senior zaznaczył, że dzięki jego decyzjom Kościół w Polsce stał się bardziej zorganizowany i dostosowany do potrzeb wiernych. Wygłoszona homilia była także okazją do podsumowania osiągnięć diecezji, w tym liczby powołań kapłańskich, a także do zwrócenia uwagi na wyzwania, które stoją przed Kościołem w przyszłości. Biskup Dec wyraził wdzięczność za lata wspólnej pracy i modlitwy, podkreślając rolę wspólnoty w budowaniu żywego Kościoła.

– Przy Bożym błogosławieństwie i pomocy dobrych ludzi zbudowaliśmy wszystkie podstawowe, kanoniczne struktury diecezjalne: Kurię Biskupią, Wyższe Seminarium Duchowne, Caritas Diecezjalną, Sąd Biskupi, Dom Księży Emerytów. […] W ciągu dwudziestu lat w naszej katedrze zostało wyświęconych 161 diakonów na prezbiterów i dwóch prezbiterów na biskupów. W minionym dwudziestoleciu zmarło w naszej diecezji 71 księży – wymienił.

Reklama

W uroczystości wzięli udział duchowni i liczni wierni świeccy. Obecni byli biskup świdnicki Marek Mendyk i biskup pomocniczy Adam Bałabuch oraz pracownicy Kurii Biskupiej w Świdnicy.

Na zakończenie bp Dec przypomniał słowa psalmu, które towarzyszyły mu od początku jego posługi w Świdnicy: „Zrzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma”. Te słowa stały się dla niego przewodnikiem i źródłem nadziei na przestrzeni lat. – Do dziś mi one towarzyszą i chcę, aby pozostały w moim sercu do końca moich ziemskich dni – zakończył.

2024-02-27 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Odpust we wspólnocie seminaryjnej

[ TEMATY ]

Świdnica

św. Wojciech

bp Adam Bałabuch

wsd świdnica

ks. Mirosław Benedyk

Bp Adam Bałabuch w czasie homilii

Bp Adam Bałabuch w czasie homilii

O odwadze na wzór św. Wojciecha, mówił bp Adam Bałabuch w seminaryjnej kaplicy, w uroczystość świętego patrona.

Do wspólnej modlitwy w dzień odpustu świdnickiego seminarium, stanęli nie tylko przebywający w nim na co dzień alumni roku propedeutycznego, ale również pozostali świdniccy klerycy, który przybyli z wrocławskiego Alma Mater, a także księża przełożeni. – Współczesny świat próbuje nas zastraszyć, ośmieszyć, tak by ludzie wierzący obawiali się dawać publiczne świadectwo swojej przynależności do Chrystusa i Kościoła – mówił biskup pomocniczy, przekonując, że w takich sytuacjach nie można skapitulować, ale odważnie trzeba przyznać się do bycia uczniem Jezusa, niezależnie od tego, co kto sobie o nas pomyśli, czy z jakimi uwagami się spotkamy.

CZYTAJ DALEJ

76 lat temu został zamordowany rtm. Witold Pilecki

2024-05-25 08:53

[ TEMATY ]

historia

rtm. Witold Pilecki

pl.wikipedia.org

76 lat temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera AK, więźnia Auschwitz. „Przez całe życie pracowałem dla Polski” – pisał w liście do komunistycznego dyktatora Bolesława Bieruta.

Witold Pilecki pochodził z rodziny szlacheckiej o tradycjach niepodległościowych. Jego dziad Józef Pilecki został zesłany na Syberię za udział w Powstaniu Styczniowym, a majątek rodzinny na Nowogródczyźnie uległ częściowej konfiskacie. Jako uczeń gimnazjum związał się z ruchem harcerskim. Pod koniec I wojny światowej wstąpił do oddziałów samoobrony, które na przełomie 1918 i 1919 r. przejęły władzę w mieście, a następnie broniły go przed bolszewikami. Następnie walczył w oddziale ułanów dowodzonym przez legendarnego „Łupaszkę”, czyli rtm. Jerzego Dąmbrowskiego. W 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej bronił Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Całe rodziny bawiły się w Przytoku

2024-05-25 18:20

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Fundacja Centrum Rodziny

Przytok

Katarzyna Krawcewicz

Brokatowe tatuaże, kolorowe warkoczyki i malowanie buziek przyciągnęły tłumy najmłodszych

Brokatowe tatuaże, kolorowe warkoczyki i malowanie buziek przyciągnęły tłumy najmłodszych

25 maja w Przytoku była okazja do wsparcia nowej siedziby Fundacji Centrum Rodziny wraz z hospicjum perinatalnym. Na dorocznym pikniku pojawiły się tłumy – rodzice, dziadkowie, młodzież i oczywiście dzieci.

Było malowanie buziek, brokatowe tatuaże, kolorowe warkoczyki, zabawy sensoryczne, skoki na dmuchańcu. Swój sprzęt prezentowała straż pożarna i policja. Przyjechał nawet dźwig, w którego kabinie mogli zasiąść chętni. Przy stoiskach udzielali porad specjaliści z różnych dziedzin. Nie zabrakło pokazu ratownictwa, a dużym zainteresowaniem cieszył się taniec z dziećmi w chustach (i nosidełkach).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję