Reklama

Wiara

Elementarz biblijny

Nowe przymierze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze czytanie dzisiejszej Liturgii Słowa to fragment tzw. Księgi Pocieszenia – proroctw Jeremiasza, obejmujących rozdziały 30-33 jego księgi. Wyrażają one nadzieję na odnowienie Izraela, powrót z niewoli babilońskiej oraz przyszłą pomyślność. Zapowiadana odnowa jest dziełem Bożej miłości, której owocem będą nowy Izrael i nowa Jerozolima – przejście od cierpienia i ucisku do stabilności i pokoju. Proroctwa Jeremiasza w tej sekcji opierają się na Bożych obietnicach, których zasadniczą treść stanowi dar zbawienia. Owo zbawienie nie jest jednak przedstawione jako konkretne wydarzenie czy pojedynczy dar. Zostaje ono naświetlone z różnych perspektyw jako całość działania dobrego i miłosiernego Boga względem człowieka.

Dzisiejsze czytanie jest zapowiedzią nowego przymierza. „Oto nadchodzą dni” – sformułowanie to jest jedną z form prorockiego przekazu, która wskazuje na mającą się zrealizować Bożą obietnicę. Dotyczy ona bezpośrednio relacji między Bogiem a wybranym przez Niego ludem. Zapowiadane nowe przymierze nie może zostać porównane z żadnym podobnym aktem w historii zbawienia. Nawet tak fundamentalny dla tożsamości Izraela moment jak wyprowadzenie z Egiptu i zawarcie przymierza na górze Synaj nie stanowią tutaj punktu odniesienia. Przymierze synajskie zostało złamane przez lud wybrany w wyniku buntu i nieposłuszeństwa, o którym opowiada historia wędrówki przez pustynię w kierunku ziemi obiecanej. Ta forma relacji nie zostanie powtórzona ani odnowiona. Prorok zapowiada rzeczywistość absolutnie nową, dotychczas nieznaną. Nowe otwarcie w dialogu między Bogiem a człowiekiem domaga się nowego przymierza. Jego nowość wyraża się przede wszystkim w fakcie, że będzie miało ono charakter ściśle duchowy. Bóg umieści w sercach ludzkich swoje prawo. Nie będą to już przepisy utrwalone na kamiennych tablicach, jak te przekazane Mojżeszowi. Boże objawienie nie dokona się za pośrednictwem zewnętrznych znaków znanych z przymierza synajskiego, takich jak grzmoty, mrok czy dźwięk trąby (por. Wj 19). Tym razem będzie miało ono charakter indywidualny – będzie zwrócone bezpośrednio do serca każdego z wierzących. W biblijnej antropologii serce rozumiane jest jako odpowiednik sumienia – przestrzeń podejmowania zasadniczych decyzji i dokonywania wyborów. Bóg objawi się zatem nie jako zewnętrzny partner dialogu przekazujący określony kodeks postępowania, ale da się poznać „od wewnątrz”, w intymności ludzkiego serca. Zasadniczym celem tej Bożej inicjatywy jest przebaczenie, puszczenie w niepamięć popełnionych przez lud grzechów. Nowe przymierze to otwarcie nowego rozdziału w historii. Bóg przemawiający i obecny w ludzkim sercu – to nowość wyrażona w bliskości. Ta nowość dotyczy zarówno formy przekazu, jak i samej treści obietnicy. Prorocka zapowiedź staje się w ten sposób źródłem prawdziwego pocieszenia, opartego na nadziei złożonej w dobrym i wiernym Bogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-03-12 13:35

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zlecił nam posługę jednania

Dzieje ludzkie opisane na kartach Biblii naznaczone są licznymi odejściami człowieka od Boga. Tę ścieżkę rozpoczął grzech pierworodny. Jego echo znalazło swe gorzkie odbicie w relacjach międzyludzkich. Wystarczy wspomnieć o różnych krzywdach i odstępstwach wypominanych przez proroków. Z tym problemem borykali się również chrześcijanie mieszkający w Koryncie. Podzieliły ich zazdrość i pycha. Oddalili się od Ewangelii, słuchając zwodzicieli czy pseudoapostołów. Nie ominęła ich pokusa niemoralnego postępowania. Tak ludzie stworzeni na obraz i podobieństwo Boga przez swe czyny zaczęli się od Niego różnić. Owo poróżnienie wprowadziło ich w cierpienie i śmierć. Wpadli w niewolę własnych pragnień i namiętności. Rozłam sprawił, że ludzkie życie stało się jednym pasmem konfliktów.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Uważaj. Na YouTube kradną "głos" znanych księży

2026-04-24 15:04

[ TEMATY ]

YouTube

rozważania na niedzielę

kradną

głos

znani księża

Mat.prasowy

W tym nagraniu poruszam też temat bardzo aktualny: podrabianie głosu w internecie, fałszywe treści generowane przez sztuczną inteligencję i zamęt, w którym coraz trudniej odróżnić prawdę od imitacji.

Tym bardziej trzeba dziś wrócić do pytania: czy znam głos Tego, za którym idę? To nie jest tylko komentarz do Ewangelii. To jest wezwanie do czujności, odwagi i zaufania. Bo w świecie pełnym podróbek nie wystarczy słyszeć. Trzeba jeszcze umieć rozpoznać. Nie każde światło ogrzewa. Nie każdy głos prowadzi. Dobry Pasterz nie ogłusza — On woła po imieniu. Posłuchaj. Być może ten odcinek pomoże Ci usłyszeć najważniejszy głos w swoim życiu.
CZYTAJ DALEJ

Bp Tendej: warto „mówić” o kapłaństwie przykładem życia bardziej niż słowami

2026-04-26 09:47

[ TEMATY ]

kapłaństwo

profil Facebook bp. Jacka Tendeja

Jeżeli grono pedagogiczne w szkole czy grono księży w seminarium współpracuje, znajduje czas dla siebie, to jest najlepsza szkoła, najlepszy przekaz dla młodzieży. Nic tak nie pociąga, jak dobry przykład tych, którzy zajmują się wychowaniem - wskazał w rozmowie z Polskifr.fr bp Jacek Tendej CM z Papui-Nowej Gwinei, były rektor Seminarium Duchownego Ducha Świętego w Bomanie. IV Niedziela Wielkanocna to Niedziela Dobrego Pasterza. Rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania.

Bp Jacek Tendej pochodzi z Handzlówki, małej miejscowości na Podkarpaciu. Urodził się w Łańcucie. W dzieciństwie był gorliwym ministrantem, ale dopiero w szkole średniej zaczął poważniej myśleć o wstąpieniu do seminarium duchownego. „Spotkałem dwóch kolegów, z którymi rozmawiałem o kapłaństwie. Planowaliśmy, żeby pójść do seminarium, ale to się nie od razu stało. Poszedłem na studia na AGH. Dostałem się na Wydział Elektroniki i Elektrotechniki” - podkreślił ordynariusz Alotau-Sideia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję