Reklama

Niedziela Świdnicka

Rekolekcje językiem młodzieży

W parafii Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu odbyły się rekolekcje dla młodzieży szkół średnich, które połączyły głębokie przesłanie wiary z kulturą młodzieżową.

2024-03-19 13:50

Niedziela świdnicka 12/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Arkadio – raper z Nowego Sącza

Arkadio – raper z Nowego Sącza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obecnych czasach, pełnych przemian społecznych i kulturowych, organizacja rekolekcji dla młodzieży napotyka na szereg wyzwań – od braku porozumienia z dyrekcją szkół, przez niską frekwencję uczestników, po trudności z odnalezieniem osób gotowych do ich prowadzenia. Mimo napotykanych trudności, w realizacji misji ewangelizacyjnej młodego pokolenia nie ustaje wałbrzyska kolegiata, która od lat organizuje święty czas dla uczniów szkół średnich uczących się w śródmieściu.

Przez muzykę do serca

Tegoroczne rekolekcje trwające od 11 do 13 marca poprowadził ks. Jakub Klimontowski, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dzięki zaangażowaniu miejscowych duszpasterzy, na czele z proboszczem ks. kan. Wiesławem Rusinem, do ubogacenia spotkań z młodzieżą przyczyniła się obecność specjalnego gościa – Arkadio, czyli Arkadiusza Zbozienia, katolickiego rapera, którego historia życia stała się inspiracją dla wielu osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W moim życiu przeszedłem długą drogę od buntu i złych wyborów, przez głębokie nawrócenie, aż po życie pełne pasji i w zgodzie z wiarą. Chcę pokazać młodym, że niezależnie od przeszłości, każdy ma szansę na nowy start i życie pełne sensu – powiedział 11 marca w auli Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa artysta z Nowego Sącza. Raper podzielił się z uczestnikami swoimi doświadczeniami, mówiąc o tym, jak muzyka i wiara pomogły mu odnaleźć prawdziwą drogę w życiu. – Muzyka była dla mnie zawsze ważna, ale dopiero gdy połączyłem ją z wiarą, zrozumiałem, jaki ma potencjał. Możemy przez nią przekazywać ważne treści i dotykać serc ludzi – dodał Arkadio.

– Tegoroczne rekolekcje pokazały, jak można skutecznie dotrzeć do młodych ludzi, łącząc elementy ich kultury z przekazem ewangelicznym. Obecność Arkadio, który swoją historią życia i twórczością jest przykładem głębokiej przemiany, znacząco przyczyniła się do sukcesu tego spotkania – powiedział dla Niedzieli Świdnickiej ks. Klimontowski.

Reklama

Wskrzesić wiarę

W kolejnych dniach młodzież, gromadząca się w wałbrzyskiej kolegiacie, słuchała nauk rekolekcyjnych, uczestniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, korzystała z sakramentu pokuty i pojednania. Całość zakończyła Msza święta.

– Wiara w Jezusa i podążanie za Nim nie eliminuje problemów życiowych, ale zapewnia perspektywę wiecznego życia i pomaga przetrwać trudności z ufnością w Bożą obecność i wsparcie – powiedział ks. Klimontowski, dzieląc się poruszającymi świadectwami, które ilustrowały, jak trudne sytuacje mogą prowadzić do głębokich przemian duchowych i nawrócenia. Pierwsze dotyczyło tragicznej śmierci chłopaka imieniem Bartek, która stała się katalizatorem do zmiany życia jego rodziny i ich nawrócenia. Drugi przykład pokazał, jak ciężka choroba małej dziewczynki doprowadziła do duchowej przemiany jej rodziców, co zaowocowało ich sakramentalnym małżeństwem i uzdrowieniem dziecka.

Te rekolekcje udowodniły, że nawet w obliczu wyzwań, z jakimi mierzy się współczesne duszpasterstwo młodzieży, możliwe jest znalezienie języka, który będzie zrozumiały dla młodych ludzi i który pozwoli im na głębsze zrozumienie wiary oraz świadome kształtowanie swojej drogi życiowej.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Drugi Marsz Papieski

2024-04-14 20:30

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

Marsz papieski

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Drugi Marsz Papieski w Wałbrzychu

Drugi Marsz Papieski w Wałbrzychu

Mieszkańcy Wałbrzycha oraz liczni pielgrzymi z całego regionu, zgromadzili się w niedzielę 14 kwietnia aby uczcić osobę św. Jana Pawła II, a także wyrazić swoje poparcie za ochroną ludzkiego życia.

Pochód zainaugurowany koronką do Miłosierdzia Bożego przed kościołem św. Wojciecha na Piaskowej Górze, przeszedł osiedlowymi ulicami w kierunku Podzamcza. Na czele procesji szli duchowni, a wśród nich m.in. ks. prał. Jan Gargasewicz, ks. kan. Wiesław Rusin, ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn, ks. kan. Czesław Studenny oraz ks. Kamil Osiecki i dk. Mateusz Bandura. Organizatorzy nieśli obraz z wizerunkiem papieża Polaka i baner z napisem "Pamięć, Modlitwa, Obecność". Kilkuset uczestników marszu trzymało barwne flagi i transparenty z hasłami w obronie życia i przez całą trasę podejmowało śpiew na przemian z modlitwą różańcową. Marsz był nie tylko formą hołdu dla wielkiego Polaka, ale również okazją do refleksji nad współczesnymi wyzwaniami wiary i moralności.

CZYTAJ DALEJ

Dokumenty diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sł. Bożej S. Leszczyńskiej dotarły do Watykanu

2024-04-17 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

sługa Boża Stanisława Leszczyńska

Kl. Kamil Gregorczyk

Stanisława Leszczyńska - witraż

Stanisława Leszczyńska - witraż

11 marca br., w 50. rocznicę śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, w Wyższym Seminarium Duchownym uroczyście zakończono diecezjalny etap procesu łódzkiej Bohaterki z Auschwitz.

Podczas uroczystości odbyło się zaprzysiężenie ks. dr. Łukasza Burcharda, który – jako portator akt diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego został zobligowany do dostarczenia zebranych dokumentów procesowych do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. - Ja ks. Łukasz Burchard, mianowany przez jego eminencję kardynała Grzegorza Rysia poratorem akt dochodzenia diecezjalnego w procesje beatyfikacyjnym Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej do Stolicy Apostolskiej przysięgam – że w najbliższym czasie doręczę je do Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie wraz z załączonymi listami polecającymi. Tak mi dopomóż Bóg i ta święta Ewangelia, której dotykam moimi rękami – mówił podczas przysięgi ks. Burchard. 

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: wystarczy, że weźmiemy od Maryi Jezusa

– Maryja chce nam wszystko wyprosić, ale najpierw mówi: weź ode Mnie Jezusa, weź Go na serio do każdego fragmentu swojego życia – powiedział bp Andrzej Przybylski. 16 kwietnia hierarcha przewodniczył w parafii św. Rocha w Naramicach Mszy św. na powitanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Wierni zebrali się przy szkole podstawowej, gdzie odbyło się nabożeństwo oczekiwania. Po przybyciu obrazu z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego Kapłana i Męczennika w Chojnych-Hucie, przy akompaniamencie strażackiej orkiestry, wyruszyli w procesji do kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję