Reklama

Niedziela Świdnicka

Ks. Sebastian Kosecki: Mam plan nie mieć planów, plan ma Pan, ufam Panu

O wykorzystaniu mediów społecznościowych jako narzędzia ewangelizacji mówi ks. Sebastian Kosecki.

Niedziela świdnicka 13/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Sebastian Kosecki

Ks. Sebastian Kosecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Mirosław Benedyk: W jaki sposób media społecznościowe wpływają na podejście Księdza do prowadzenia rekolekcji dla dzieci i młodzieży i jak wykorzystuje Ksiądz te platformy do komunikacji z młodymi?

Ks. Sebastian Kosecki: Gdy chodzi o treści, które przekazuję podczas rekolekcji, to są stałe i niezmienne, oparte przede wszystkim na Ewangelii. Jednak ich forma musi być dostosowana do młodych odbiorców. Dzięki obserwacji świata mediów społecznościowych łatwiej mi dotrzeć do młodzieży i mówić ich językiem. Po rekolekcjach często zyskuję nowych obserwatorów na platformach, takich jak Instagram czy TikTok, co pozwala mi utrzymywać z nimi kontakt.

Jak udaje się Księdzu łączyć tradycyjne wartości katolickie z nowoczesnymi metodami przekazu, aby trafić do serc młodych ludzi?

To jest temat bardzo na czasie, ponieważ stoję przed takim wyzwaniem. Choć treść naszej wiary pozostaje niezmieniona, metody muszą być dostosowane do współczesności. Uważam, że w jakiś sposób udało mi się znaleźć równowagę, jednak dopiero czas pokaże efekty mojej pracy. Pierwszy feedback (informacja zwrotna), jaki otrzymuję, jest pozytywny i wskazuje, że młodzi ludzie rozumieją i doceniają moje przekazy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jakie są największe wyzwania, z którymi się Ksiądz spotyka podczas organizowania rekolekcji dla młodych?

Organizację rekolekcji zwykle przejmują proboszczowie, ja zaś dostosowuję się do gotowego programu. Wyzwanie polega na dopasowaniu różnych harmonogramów, ale dzięki dobrej współpracy i elastyczności zazwyczaj udaje się znaleźć najlepsze rozwiązania.

W jaki sposób internet i media społecznościowe mogą służyć jako narzędzia ewangelizacji wśród dzieci i młodzieży według Księdza doświadczeń?

Świat jest dziś mocno naznaczony przez media, a ja widzę w nich narzędzie do ewangelizacji. Pracując jako katecheta zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej, widzę, jak bardzo młodzi są złączeni z rzeczywistością wirtualną. Moim celem nie jest odciągnięcie młodych od internetu, lecz zachęcenie ich do mądrego korzystania z niego i wybierania dobrych treści. Kościół musi być w internecie, ponieważ tam są ludzie. Media społecznościowe to dla mnie sposób na dotarcie do tych, którzy mogą nie chodzić do kościoła lub na katechezę szkolną, ale mogą trafić na mój profil i treści ewangelizacyjne.

Reklama

Czy ma Ksiądz ulubione metody lub aktywności, które stosuje podczas rekolekcji, aby angażować młodych ludzi i sprawić, by przesłanie Ewangelii było dla nich bardziej przystępne?

Najważniejszą metodą jest dla mnie nawiązanie kontaktu i skrócenie dystansu. Aby skupić ich uwagę, staram się mówić o rzeczach, które ich interesują, jak gry (np. Fortnite) czy media społecznościowe, co pozwala mi zbliżyć się do młodych i sprawić, że bardziej otworzą się na przesłanie Ewangelii. Często słyszę, jak młodzi mówią: „Można go posłuchać, bo on jest z naszego świata”. Często dzielę się swoim doświadczeniem i historiami z tego świata, a to bardzo skraca dystans i pozwala wyczulić na treści, które omawiam i przede wszystkim przekazać to, co najważniejsze, czyli prawdę o kochającym Bogu.

Jakie ma Ksiądz plany związane z pracą ewangelizacyjną w kontekście dynamicznie zmieniającego się świata?

Mam plan nie mieć planów, plan ma Pan, ufam Panu. Ja tej dewizy się trzymam. Moim planem jest ufność Bogu i otwarcie na to, co przyniesie przyszłość. Mam już zaplanowane rekolekcje do 2027 r., ale jestem świadom, że świat się zmienia i rekolekcje mogą wymagać dostosowania. Ważne jest, aby być otwartym na te zmiany i szukać sposobów, by nadal skutecznie dotrzeć do młodzieży z przesłaniem ewangelicznym.

Ks. Sebastian Kosecki – jest zaangażowany w media społecznościowe, gdzie dzieli się fragmentami codziennego życia, odpowiedziami na pytania internautów, naukami Ewangelii, a nawet wspólnym śpiewem i tańcem. Na TikToku gromadzi ponad 315,7 tysiąca obserwujących. Ta popularność ukazuje, że można skutecznie połączyć głoszenie wiary z nowoczesnymi formami komunikacji. Pochodzący z Częstochowy kapłan przyjął święcenia prezbiteratu w 2020 r., posługuje w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu w archidiecezji częstochowskiej.

2024-03-26 12:47

Ocena: +10 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Elżbietanki zamknęły placówkę

[ TEMATY ]

Wałbrzych

elżbietanki

archiwum parafii

Ks. kan. Wiesław Rusin dziękuje elżbietankom za czas spędzony przez siostry w tej części Wałbrzycha

Ks. kan. Wiesław Rusin dziękuje elżbietankom za czas spędzony przez siostry w tej części Wałbrzycha

Kojarzone z opieką nad chorymi, ubogimi i cierpiącymi siostry elżbietanki po 157 latach zamknęły swój klasztor na terenie parafii Św. Aniołów Stróżów.

Wdzięczna Bogu za dar obecności sióstr, wałbrzyska wspólnota parafialna, na czele z proboszczem ks. kan. Wiesławem Rusinem, modliła się w intencji całego zgromadzenia podczas Mszy św. pożegnalnej w trzecią niedzielę wielkanocną.

CZYTAJ DALEJ

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

[ TEMATY ]

Trójca Święta

Adobe.Stock

Tradycyjnie w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego przypada jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jej źródła sięgają IV i V wieku, kiedy to trwały spory teologiczne dotyczące bóstwa i pochodzenia Chrystusa, a na soborach formułowano ortodoksyjne definicje tej doktryny i Credo. Liturgiczne święto powstało dopiero w XI w., a w całym Kościele wprowadził je papież Jan XXII w 1334 r.

Św. Rupert, opat z Ottobeuren (zmarł ok. 1180) tłumaczy, dlaczego święto Najświętszej Trójcy umieszczono w kalendarzu liturgicznym w najbliższą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego: "Albowiem wkrótce po Zstąpieniu Ducha Świętego prawda Chrystusowa i chrzest przez Niego nakazany w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego były udzielane po całym świecie. Tak przeto uroczystość dzisiejsza jest najpiękniejszym zamknięciem cyklu zbawienia".

CZYTAJ DALEJ

Rodzina kolebką wiary

2024-05-26 10:26

Ks. Radosław Koterbski

W dniu urodzin Świętego Ojca Pio, w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii, odbyło się wyjątkowe spotkanie wspólnot, które wzywają jego orędownictwa.

Wydarzenie zgromadziło licznych wiernych, pragnących wspólnie celebrować pamięć i duchowe dziedzictwo świętego. Program spotkania był bogaty i starannie przygotowany. O godzinie 15:00 rozpoczęła się Koronka do Bożego Miłosierdzia, po której miało miejsce nabożeństwo majowe i różaniec. Te modlitwy wprowadziły uczestników w atmosferę skupienia i refleksji, przygotowując ich do dalszych części dnia. Po duchowym wprowadzeniu, o godzinie 16:30 nastąpiła przerwa na posiłek, która była okazją do rozmów i wymiany doświadczeń między członkami wspólnot. Kolejnym punktem programu była konferencja na temat rodziny pt. „Rodzina kolebką wiary”, która wygłosił ks. Wojciech Kania. Prelegent podkreślał znaczenie rodziny jako podstawowej komórki społecznej i miejsca duchowego wzrastania, wzbudził duże zainteresowanie i poruszenie wśród uczestników.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję