Reklama

Niedziela Świdnicka

Ks. Sebastian Kosecki: Mam plan nie mieć planów, plan ma Pan, ufam Panu

O wykorzystaniu mediów społecznościowych jako narzędzia ewangelizacji mówi ks. Sebastian Kosecki.

2024-03-26 12:47

Niedziela świdnicka 13/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Sebastian Kosecki

Ks. Sebastian Kosecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Mirosław Benedyk: W jaki sposób media społecznościowe wpływają na podejście Księdza do prowadzenia rekolekcji dla dzieci i młodzieży i jak wykorzystuje Ksiądz te platformy do komunikacji z młodymi?

Ks. Sebastian Kosecki: Gdy chodzi o treści, które przekazuję podczas rekolekcji, to są stałe i niezmienne, oparte przede wszystkim na Ewangelii. Jednak ich forma musi być dostosowana do młodych odbiorców. Dzięki obserwacji świata mediów społecznościowych łatwiej mi dotrzeć do młodzieży i mówić ich językiem. Po rekolekcjach często zyskuję nowych obserwatorów na platformach, takich jak Instagram czy TikTok, co pozwala mi utrzymywać z nimi kontakt.

Jak udaje się Księdzu łączyć tradycyjne wartości katolickie z nowoczesnymi metodami przekazu, aby trafić do serc młodych ludzi?

To jest temat bardzo na czasie, ponieważ stoję przed takim wyzwaniem. Choć treść naszej wiary pozostaje niezmieniona, metody muszą być dostosowane do współczesności. Uważam, że w jakiś sposób udało mi się znaleźć równowagę, jednak dopiero czas pokaże efekty mojej pracy. Pierwszy feedback (informacja zwrotna), jaki otrzymuję, jest pozytywny i wskazuje, że młodzi ludzie rozumieją i doceniają moje przekazy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jakie są największe wyzwania, z którymi się Ksiądz spotyka podczas organizowania rekolekcji dla młodych?

Organizację rekolekcji zwykle przejmują proboszczowie, ja zaś dostosowuję się do gotowego programu. Wyzwanie polega na dopasowaniu różnych harmonogramów, ale dzięki dobrej współpracy i elastyczności zazwyczaj udaje się znaleźć najlepsze rozwiązania.

W jaki sposób internet i media społecznościowe mogą służyć jako narzędzia ewangelizacji wśród dzieci i młodzieży według Księdza doświadczeń?

Świat jest dziś mocno naznaczony przez media, a ja widzę w nich narzędzie do ewangelizacji. Pracując jako katecheta zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej, widzę, jak bardzo młodzi są złączeni z rzeczywistością wirtualną. Moim celem nie jest odciągnięcie młodych od internetu, lecz zachęcenie ich do mądrego korzystania z niego i wybierania dobrych treści. Kościół musi być w internecie, ponieważ tam są ludzie. Media społecznościowe to dla mnie sposób na dotarcie do tych, którzy mogą nie chodzić do kościoła lub na katechezę szkolną, ale mogą trafić na mój profil i treści ewangelizacyjne.

Reklama

Czy ma Ksiądz ulubione metody lub aktywności, które stosuje podczas rekolekcji, aby angażować młodych ludzi i sprawić, by przesłanie Ewangelii było dla nich bardziej przystępne?

Najważniejszą metodą jest dla mnie nawiązanie kontaktu i skrócenie dystansu. Aby skupić ich uwagę, staram się mówić o rzeczach, które ich interesują, jak gry (np. Fortnite) czy media społecznościowe, co pozwala mi zbliżyć się do młodych i sprawić, że bardziej otworzą się na przesłanie Ewangelii. Często słyszę, jak młodzi mówią: „Można go posłuchać, bo on jest z naszego świata”. Często dzielę się swoim doświadczeniem i historiami z tego świata, a to bardzo skraca dystans i pozwala wyczulić na treści, które omawiam i przede wszystkim przekazać to, co najważniejsze, czyli prawdę o kochającym Bogu.

Jakie ma Ksiądz plany związane z pracą ewangelizacyjną w kontekście dynamicznie zmieniającego się świata?

Mam plan nie mieć planów, plan ma Pan, ufam Panu. Ja tej dewizy się trzymam. Moim planem jest ufność Bogu i otwarcie na to, co przyniesie przyszłość. Mam już zaplanowane rekolekcje do 2027 r., ale jestem świadom, że świat się zmienia i rekolekcje mogą wymagać dostosowania. Ważne jest, aby być otwartym na te zmiany i szukać sposobów, by nadal skutecznie dotrzeć do młodzieży z przesłaniem ewangelicznym.

Ks. Sebastian Kosecki – jest zaangażowany w media społecznościowe, gdzie dzieli się fragmentami codziennego życia, odpowiedziami na pytania internautów, naukami Ewangelii, a nawet wspólnym śpiewem i tańcem. Na TikToku gromadzi ponad 315,7 tysiąca obserwujących. Ta popularność ukazuje, że można skutecznie połączyć głoszenie wiary z nowoczesnymi formami komunikacji. Pochodzący z Częstochowy kapłan przyjął święcenia prezbiteratu w 2020 r., posługuje w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu w archidiecezji częstochowskiej.

Ocena: +10 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych Sobięcin: Remont kościelnej elewacji z muru pruskiego

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Bartosz Grzywacz

Remontowana elewacja prezbiterium kościoła na Sobiecinie

Remontowana elewacja prezbiterium kościoła na Sobiecinie

Z końcem maja rozpoczęto prace renowacyjne przy zabytkowym kościele Św. Józefa Oblubieńca NMP na wałbrzyskim Sobięcinie.

Ta wyjątkowa budowla sakralna, wybudowana w latach 1908-1910, charakteryzuje się dość unikatową technologią budowy. Ze względu na oszczędności, przy wznoszeniu kościoła zastosowano drewnianą konstrukcję szkieletową wypełnianą cegłą: tzw. mur pruski, a ściany kościoła zostały wyłożone 3-centymetrową warstwą impregnowanego korka. Na przestrzeni minionego wieku świątynia była wielokrotnie remontowana, a także zmieniano jej wystój. Tak było w latach ‘40, ‘60, czy ’80. Ostatnia dekada, to także czas odnawiania zabytkowego kościoła. Kilka lat temu remontowi zostały poddane ryglowane ściany świątyni, a także wymieniono pokrycie dachu wraz z systemem odprowadzania wód opadowych.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

[ TEMATY ]

Warszawa

sanktuarium

św. Andrzej Bobola

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Joanna Operacz (KAI): Czy w sanktuarium św. Andrzeja Boboli widać, że ten XVII-wieczny męczennik jest popularnym świętym? Czy jest bliski ludziom?

CZYTAJ DALEJ

XXIV Dzień Papieski pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”

2024-04-17 14:19

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

PAP/Piotr Nowak

Pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” będzie obchodzony 13 października w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie XXIV Dzień Papieski. Dzień ten upamiętnia pontyfikat Papieża Polaka i jest okazją do wsparcia zdolnej młodzieży z małych miejscowości, którą opiekuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

O tym, co składa się co roku na obchody Dnia Papieskiego mówili przedstawiciele Fundacji w środę w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Podsumowali także ubiegłoroczny, XXIII Dzień Papieski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję