Reklama

Niedziela Świdnicka

Ks. Sebastian Kosecki: Mam plan nie mieć planów, plan ma Pan, ufam Panu

O wykorzystaniu mediów społecznościowych jako narzędzia ewangelizacji mówi ks. Sebastian Kosecki.

Niedziela świdnicka 13/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Sebastian Kosecki

Ks. Sebastian Kosecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Mirosław Benedyk: W jaki sposób media społecznościowe wpływają na podejście Księdza do prowadzenia rekolekcji dla dzieci i młodzieży i jak wykorzystuje Ksiądz te platformy do komunikacji z młodymi?

Ks. Sebastian Kosecki: Gdy chodzi o treści, które przekazuję podczas rekolekcji, to są stałe i niezmienne, oparte przede wszystkim na Ewangelii. Jednak ich forma musi być dostosowana do młodych odbiorców. Dzięki obserwacji świata mediów społecznościowych łatwiej mi dotrzeć do młodzieży i mówić ich językiem. Po rekolekcjach często zyskuję nowych obserwatorów na platformach, takich jak Instagram czy TikTok, co pozwala mi utrzymywać z nimi kontakt.

Jak udaje się Księdzu łączyć tradycyjne wartości katolickie z nowoczesnymi metodami przekazu, aby trafić do serc młodych ludzi?

To jest temat bardzo na czasie, ponieważ stoję przed takim wyzwaniem. Choć treść naszej wiary pozostaje niezmieniona, metody muszą być dostosowane do współczesności. Uważam, że w jakiś sposób udało mi się znaleźć równowagę, jednak dopiero czas pokaże efekty mojej pracy. Pierwszy feedback (informacja zwrotna), jaki otrzymuję, jest pozytywny i wskazuje, że młodzi ludzie rozumieją i doceniają moje przekazy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jakie są największe wyzwania, z którymi się Ksiądz spotyka podczas organizowania rekolekcji dla młodych?

Organizację rekolekcji zwykle przejmują proboszczowie, ja zaś dostosowuję się do gotowego programu. Wyzwanie polega na dopasowaniu różnych harmonogramów, ale dzięki dobrej współpracy i elastyczności zazwyczaj udaje się znaleźć najlepsze rozwiązania.

W jaki sposób internet i media społecznościowe mogą służyć jako narzędzia ewangelizacji wśród dzieci i młodzieży według Księdza doświadczeń?

Świat jest dziś mocno naznaczony przez media, a ja widzę w nich narzędzie do ewangelizacji. Pracując jako katecheta zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej, widzę, jak bardzo młodzi są złączeni z rzeczywistością wirtualną. Moim celem nie jest odciągnięcie młodych od internetu, lecz zachęcenie ich do mądrego korzystania z niego i wybierania dobrych treści. Kościół musi być w internecie, ponieważ tam są ludzie. Media społecznościowe to dla mnie sposób na dotarcie do tych, którzy mogą nie chodzić do kościoła lub na katechezę szkolną, ale mogą trafić na mój profil i treści ewangelizacyjne.

Reklama

Czy ma Ksiądz ulubione metody lub aktywności, które stosuje podczas rekolekcji, aby angażować młodych ludzi i sprawić, by przesłanie Ewangelii było dla nich bardziej przystępne?

Najważniejszą metodą jest dla mnie nawiązanie kontaktu i skrócenie dystansu. Aby skupić ich uwagę, staram się mówić o rzeczach, które ich interesują, jak gry (np. Fortnite) czy media społecznościowe, co pozwala mi zbliżyć się do młodych i sprawić, że bardziej otworzą się na przesłanie Ewangelii. Często słyszę, jak młodzi mówią: „Można go posłuchać, bo on jest z naszego świata”. Często dzielę się swoim doświadczeniem i historiami z tego świata, a to bardzo skraca dystans i pozwala wyczulić na treści, które omawiam i przede wszystkim przekazać to, co najważniejsze, czyli prawdę o kochającym Bogu.

Jakie ma Ksiądz plany związane z pracą ewangelizacyjną w kontekście dynamicznie zmieniającego się świata?

Mam plan nie mieć planów, plan ma Pan, ufam Panu. Ja tej dewizy się trzymam. Moim planem jest ufność Bogu i otwarcie na to, co przyniesie przyszłość. Mam już zaplanowane rekolekcje do 2027 r., ale jestem świadom, że świat się zmienia i rekolekcje mogą wymagać dostosowania. Ważne jest, aby być otwartym na te zmiany i szukać sposobów, by nadal skutecznie dotrzeć do młodzieży z przesłaniem ewangelicznym.

Ks. Sebastian Kosecki – jest zaangażowany w media społecznościowe, gdzie dzieli się fragmentami codziennego życia, odpowiedziami na pytania internautów, naukami Ewangelii, a nawet wspólnym śpiewem i tańcem. Na TikToku gromadzi ponad 315,7 tysiąca obserwujących. Ta popularność ukazuje, że można skutecznie połączyć głoszenie wiary z nowoczesnymi formami komunikacji. Pochodzący z Częstochowy kapłan przyjął święcenia prezbiteratu w 2020 r., posługuje w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu w archidiecezji częstochowskiej.

2024-03-26 12:47

Ocena: +10 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Zaśpiewali i zagrali dla chorej koleżanki

[ TEMATY ]

pomoc

Wałbrzych

Ks. Daniel Kołodziejczyk

ks. Krzysztof Moszumański

ks. Sebastian Makuch

Ryszard Wyszyński

Zebranych powitał ks. Sebastian Makuch

Zebranych powitał ks. Sebastian Makuch

Uczniowie i kadra pedagogiczna Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu wzruszyli lokalną społeczność charytatywnym koncertem, potwierdzając, jak cenna jest miłość do drugiego człowieka.

Zmagająca się z chorobą nowotworową absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki, Malwina Krawczyk może liczyć na pomoc i wsparcie przyjaciół i znajomych. Ludzie dobrej woli, pod koniec stycznia zorganizowali muzyczne wydarzenia połączone z kwestą na rzecz kosztownego leczenia dziewczynki.

CZYTAJ DALEJ

Jakie jest twoje osobiste stanowisko wobec kryzysu Kościoła dzisiaj?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Monika Książek

Rozważania do Ewangelii Mt 28, 16-20.

Niedziela, 26 maja. Uroczystość Najświętszej Trójcy

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę

2024-05-26 15:54

[ TEMATY ]

Kościół

Abp Adrian Galbas

pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę ‒ mówił w Piekarach Śląskich abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wygłosił słowo wstępne podczas dorocznej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Sporą część swojej wypowiedzi poświęcił obecności wiernych w Kościele.

Zwracając się do pątników metropolita katowicki zauważył, że pielgrzymki piekarskie, zarówno męskie, jak i żeńskie, to jeden z wielkich skarbów Śląska i śląskiego Kościoła. ‒ I nasza wielka duma! Przychodźcie tu i przyprowadzajcie następnych, następne pokolenia, a one niech przyprowadzają kolejne ‒ powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję