Reklama

Niedziela Świdnicka

Radośnie u Królowej Polski

W Świdnicy, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, modlitwa za Ojczyznę pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha, splatała się z wdzięcznością za wolność i suwerenność.

2024-05-07 08:47

Niedziela świdnicka 19/2024, str. I

[ TEMATY ]

Świdnica

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Radość na festynie udzieliła się każdemu, nawet wikariuszowi ks. Radosławowi Mielczarkowi

Radość na festynie udzieliła się każdemu, nawet wikariuszowi ks. Radosławowi Mielczarkowi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy świętej w kościele na osiedlu Młodych na promenadzie przed kościołem mieszkańcy Świdnicy mieli okazję celebrować 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zespół Ludowo-Estradowy „Mokrzeszów” swoim programem tanecznym wprowadził zgromadzonych w odpowiedni nastrój, nawiązując do historycznych wydarzeń, które kształtują polską tożsamość. Po występach uczestnicy udali się do kościoła, gdzie odbyła się Msza święta za Ojczyznę, której przewodniczył bp Adam Bałabuch w asyście księży z dekanatu Świdnica-Zachód.

W opiekę Maryi

W wygłoszonej homilii biskup pomocniczy mówił o szczególnej roli Maryi. – My, jako naród polski, od wieków czcimy Maryję jako naszą Matkę i Królową – podkreślił, wskazując na liczne przejawy tej czci w kulturze, historii i religijności narodu. Przypomniał także o bólu Matki Bożej pod krzyżem, jednocześnie podkreślając Jej wdzięczność za dar zbawienia. – Maryja bardzo cierpiała, gdy patrzyła, jak na Jej oczach Jej Syn, Jezus, cierpiał i umierał na krzyżu. Serce Jej przeniknął miecz boleści, gdy patrzyła, jak ludzkość zabija swojego Zbawiciela, jak ludzie poniewierają swoim Bogiem i odtrącają Go – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kontekście relacji między Maryją a uczniem miłowanym przez Jezusa bp Bałabuch podkreślił istotę przyjęcia Maryi do siebie jako Matki Kościoła. – „Oto Matka twoja”, słowa Jezusa skierowane do ucznia są również zaproszeniem dla nas, abyśmy wzięli Maryję do siebie, zaufali Jej i oddali swoje życie pod Jej opiekę – powiedział bp Bałabuch, zachęcając do zawierzenia Maryi swoich trudności i spraw narodu, wzywając do aktu zawierzenia, który był kontynuacją wielowiekowej tradycji oddawania Polski pod opiekę Matki Najświętszej.

Festyn z helikopterem

Reklama

W godzinach popołudniowych atmosfera świętowania przeniosła się na teren parafialnych ogrodów. Stanowiący od lat integralną część świdnickich obchodów 3 maja, organizowany przez specjalną grupę parafialną i przygotowywany przez cały rok festyn, oferował bogatą paletę atrakcji dla mieszkańców w każdym wieku. Największym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, gdzie główną nagrodą był lot helikopterem. Warto zaznaczyć, że drugą osobą, która będzie miała okazję skorzystać z tego wyjątkowego lotu, będzie ks. Krystian Stasiak, wikariusz miejscowej parafii, który z kolei wylicytował tę atrakcję.

– Coroczne święto naszej parafii to czas, którego oczekujemy z niecierpliwością. Festyn to nie tylko okazja do zabawy, ale także moment, gdy cała społeczność parafialna może się spotkać, porozmawiać i świętować razem. Jestem wdzięczna, zwłaszcza księdzu proboszczowi Rafałowi Kozłowskiemu, że nasze święto jest tak wyjątkowe – powiedziała dla Niedzieli Świdnickiej Agnieszka Konarska, parafianka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: jutro ingres bp. Marka Mendyka

[ TEMATY ]

biskup

ingres

Świdnica

diecezja świdnicka

BP KEP

Bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk

- Moim zadaniem jest przede wszystkim budzenie wiary, nastawanie w porę i nie w porę wobec tych, którzy tworzą żywą wspólnotę Kościoła, ale także tych, którzy z różnych powodów oddalili się od tej wspólnoty - mówił dziś bp Marek Mendyk. W Świdnickiej Kurii Biskupiej odbyła się konferencja prasowa przed jutrzejszym ingresem do katedry bpa Marka Mendyka.

- Ingres biskupa do katedry jest okazją m.in. do zaprezentowania misji, którą papież mu zlecił. Dla nas program jest zawsze jeden - głoszenie Słowa Bożego, nastawanie w porę i nie w porę. To Słowo jest zawsze żywe i skuteczne - mówił bp Mendyk.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie. Sąd odrzucił zażalenie

2024-05-23 09:56

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Archiwum parafii NSPJ w Bydgoszczy

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienia sądu I Instancji o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec trójki podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości – wśród nich wobec ks. Michała Olszewskiego.

PUBLIKUJEMY TREŚĆ KOMUNIKATU PROKURATURY KRAJOWEJ

Informacja o postanowieniach Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości

CZYTAJ DALEJ

Papież podczas I Światowych Dni Dzieci: wiara daje szczęście

Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, bo wierzymy – powiedział Papież Franciszek do dzieci w homilii podczas pierwszych Światowych Dni Dzieci, w których uczestniczą przedstawiciele 101 krajów. Dodał, że wiara daje nam szczęście. Zwrócił się także z prośbą do dzieci: „módlcie się o pokój, aby nie było wojen”.

Pierwsze Światowe Dni Dzieci wypadają w tym roku w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W homilii do dzieci Papież skupił się na wyjaśnieniu roli trzech Osób Boskich. Podkreślił, że Bóg jest jeden, ale w trzech Osobach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję