Reklama

Niedziela Świdnicka

ROGOŹNICA

Szanują pamięć

Na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego odbył się 24 kwietnia finał VII Diecezjalnego Konkursu „KL Gross-Rosen – ocalić od zapomnienia”.

2024-05-07 08:47

Niedziela świdnicka 19/2024, str. II

[ TEMATY ]

Rogoźnica

Archiwum prywatne

Uczniowie, katecheci i organizatorzy konkursu

Uczniowie, katecheci i organizatorzy konkursu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie, będące już tradycją w diecezji świdnickiej, zgromadziło blisko setkę uczniów z 14 szkół, którzy startowali w czterech kategoriach: literackiej, plastycznej, multimedialnej i wiedzy historycznej.

Konkurs, który co roku organizowany jest przez Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, katechetów dekanatu Strzegom oraz lokalne władze, ma na celu nie tylko edukację, ale i zachowanie pamięci o trudnej historii i dziedzictwie miejsca, jakim jest były obóz koncentracyjny. – Dzisiejsze wydarzenie ma ogromne znaczenie edukacyjne, szczególnie dla młodego pokolenia, które musi pamiętać o historii, aby nie powtórzyła się ona w przyszłości – podkreślili organizatorzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tegorocznej edycji konkursu uczniowie mogli wykazać się nie tylko wiedzą, ale również kreatywnością w różnych kategoriach. Wszystkie prace oceniane były przez niezależne jury, które wyłoniło 32 laureatów. – Byłam pod ogromnym wrażeniem poziomu prac, które pokazują, że młodzież doskonale rozumie i przyswaja trudne tematy z naszej przeszłości – powiedziała Violetta Leńska, katechetka.

Ważnym elementem konkursu była prelekcja na temat Floriana Marciniaka. Wygłosiła ją pani kustosz Emilia Kłys-Spruta. – Ten naczelnik Szarych Szeregów, który w lutym 1944 r. wraz z grupą harcerzy został zamordowany w tym miejscu, miał znaczący wpływ na wychowanie młodych harcerzy – komentowała Ewa Miałkowska – współorganizatorka konkursu, dodając, że opowieść o Florianie Marciniaku to lekcja odwagi i poświęcenia; wartości, które są wciąż aktualne. /xmb

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gross-Rosen – miejsce poniżenia, ale i mocy ducha

Niedziela legnicka 18/2018, str. VI

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Gross‑Rosen

Rogoźnica

ks. Piotr Nowosielski

Gross-Rosen. Kamieniołom, miejsce ciężkiej pracy i śmierci wielu więźniów

Gross-Rosen. Kamieniołom, miejsce ciężkiej pracy i śmierci wielu więźniów

21 kwietnia 2018 r., przypadała 35. rocznica powstania Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Przez pierwszych 12 lat znajdowało się ono w granicach diecezji legnickiej. W tym okresie odbywały się tam zapoczątkowane już wcześniej uroczystości religijne, których kontynuację przejęto w obecnej diecezji świdnickiej

Przypomnijmy, że Muzeum znajduje się w pobliżu popularnej drogi łączącej Strzegom z Jaworem. Obejmuje ono obszar byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, który powstał w sierpniu 1940 r., jako filia obozu w Sachsenhausen.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Uśmiech, który wszystko wynagradza

2024-05-26 12:21

Marzena Cyfert

Dzieci we wrocławskiej "Pozytywce"

Dzieci we wrocławskiej

Na Ostrowie Tumskim przy ul. Kapitulnej 4 działa Klubowe Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży „Pozytywka”, prowadzone przez Siostry Bożego Serca Jezusa. Celem działalności jest pomoc rodzinom oraz dzieciom dotkniętym niepełnosprawnością, głównie z Zespołem Downa.

Przy wejściu wzrok przykuwa ładnie zagospodarowany plac, z którego dzieci korzystają w czasie sprzyjającej pogody. W „Pozytywce” biorą udział w licznych bezpłatnych warsztatach. Projekt finansowany jest z budżetu miasta. W czasie zajęć rodzice spotykają się na rozmowie przy herbacie w przeznaczonym do tego pokoju. Mają okazję odpocząć w towarzystwie, w którym będą zrozumiani. Dzieci także cieszą się z ich bliskości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję