Reklama

Niedziela Świdnicka

Biały Kamień świętuje

Parafia św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu obchodzi dwie ważne rocznice. Ich świętowanie wspólnota rozpoczęła Mszą świętą odpustową pod przewodnictwem biskupa świdnickiego.

2024-05-07 08:47

Niedziela świdnicka 19/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Homilię wygłosił bp Marek Mendyk

Homilię wygłosił bp Marek Mendyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O dwóch ważnych datach z historii parafii, jeszcze przed rozpoczęciem dziękczynnej Eucharystii, przypomniał ks. kan. Zbigniew Chromy, proboszcz parafii.

Ważne daty

– Historia naszej parafii sięga końca XIX wieku, kiedy to 12 maja 1894 r. we wspomnienie św. Pankracego, kard. Georg Kopp erygował w tym miejscu, w ówczesnej miejscowości Weißstein (Biały Kamień), nieopodal Waldenburga (Wałbrzycha), katolicką parafię pod wezwaniem św. Jerzego. Lata 1894-98 to czas wytężonych prac budowlanych przy kościele – powiedział 25 kwietnia ks. Chromy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomnijmy, że kontynuując dzieło swoich poprzedników, budowę białokamieńskiej świątyni ukończył późniejszy archiprezbiter wałbrzyski – ks. Paul Ganse. Wielkiemu budowniczemu wałbrzyskich kościołów górnicze miasto zawdzięcza także dwie inne świątynie: św. Aniołów Stróżów w śródmieściu oraz św. Józefa Oblubieńca na Sobięcinie.

– Uroczyste poświęcenie neoromańskiego kościoła miało miejsce we wspomnienie świętych Kosmy i Damiana 27 września 1899 r. Dziś, uroczystą Mszą św., rozpoczynamy obchód 130-lecia istnienia naszej parafii i 125-lecie konsekracji kościoła parafialnego. Zwieńczeniem tego jubileuszu będzie Msza święta w uroczystość Matki Bożej Różańcowej 7 października br. – zapowiedział ksiądz proboszcz, witając przybyłych na uroczystości kapłanów na czele z bp. Markiem Mendykiem i dziekanem dekanatu Wałbrzych-Północ ks. prał. Krzysztofem Moszumańskim, a także wiernych i młodzież, która tego dnia otrzymała z rąk biskupa ordynariusza sakrament bierzmowania.

Natura Słowa Bożego

W wygłoszonej homilii biskup świdnicki podjął refleksję nad naturą Słowa Bożego, które jest zawsze czyste, święte, zawsze najzdrowsze. Wyjaśnił, że jest to słowo życia wpływające na nasze myśli i serca, pełniące rolę lekarstwa na zatrute myśli. – Słowo Boga, które słyszymy, przywraca człowiekowi pokój. Człowiek, który słyszy Słowo Boże i przyjmuje je do swojego serca, staje się człowiekiem odważnym, przestaje się lękać. A przechowywane w sercu rodzi uśmiech, przenika głębokości i zamysły naszego serca – podkreślił bp Mendyk, nawiązując do wyzwań, które niesie za sobą życie chrześcijańskie i akcentując, że Słowo Boże może wydawać się czasem trudne do przyjęcia i niezrozumiałe, lecz zawsze jest obecne i skuteczne. Podkreślił, że powinniśmy pozwolić się temu słowu poprowadzić, pozwolić się temu słowu dotknąć, okazując mu posłuszeństwo.

Reklama

Biskup Mendyk odwołał się także do postaci św. Jerzego, przypominając, że jest on patronem tych, którzy zmagają się z życiowymi problemami i broni dobra, nawet wtedy, gdy pod jego pozorami pojawia się zagrożenie. Hierarcha wspomniał również o rozpoczynającym się 18 maja pierwszym synodzie diecezjalnym. Zaznaczył, że synod ma na celu pomóc wiernym lepiej patrzeć na Jezusa, który przewodzi i doskonali ich wiarę.

Na zakończenie młodzież podziękowała bp. Markowi za udzielenie sakramentu bierzmowania, składając także dostojnemu solenizantowi imieninowe życzenia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Sybiraka w Wałbrzychu

Niedziela świdnicka 41/2018, str. III

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Dzień Sybiraka

Adrian Ziątek

Okolicznościowe przemówienia

Okolicznościowe przemówienia

Dzień 17 września 1939 r. zapisał się dla wielu Polaków jako jeden z najtragiczniejszych w ich życiu. To właśnie tego dnia sowiecka Rosja napadła na Polskę. Napaści tej towarzyszyły bestialskie mordy polskiej ludności, a także bardzo zapamiętane, przez można śmiało powiedzieć bohaterów tamtych dni, zsyłki na Syberię. Ta szczególna data dla Sybiraków i Kresowian jest wspomnieniem ich trudnych doświadczeń życiowych, które były naznaczone ogromem cierpień

Światowy Dzień Sybiraka został uczczony również w Wałbrzychu. 17 września 2018 r. ok. godz. 11.40 przy Pomniku Sybiraków, który znajduje się obok kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu, zebrali się licznie świadkowie tamtych tragicznych dni. Towarzyszyli im m.in. Zygmunt Nowaczyk – zastępca Prezydenta Miasta, Radni Rady Miasta Wałbrzycha, młodzież i goście. Po wysłuchaniu przemówień, które przypomniały aspekty historyczne tamtego czasu, a także wzywały do pielęgnowania pamięci, uczestnicy odmówili wspólnie modlitwę „Anioł Pański”, po czym udali się w procesji do pobliskiego kościoła, śpiewając pieśń „Serdeczna Matko”, która towarzyszyła sybirakom również tam, na „nieludzkiej ziemi”.

CZYTAJ DALEJ

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Publikujemy pełny tekst Oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Rodzina kolebką wiary

2024-05-26 10:26

Ks. Radosław Koterbski

W dniu urodzin Świętego Ojca Pio, w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii, odbyło się wyjątkowe spotkanie wspólnot, które wzywają jego orędownictwa.

Wydarzenie zgromadziło licznych wiernych, pragnących wspólnie celebrować pamięć i duchowe dziedzictwo świętego. Program spotkania był bogaty i starannie przygotowany. O godzinie 15:00 rozpoczęła się Koronka do Bożego Miłosierdzia, po której miało miejsce nabożeństwo majowe i różaniec. Te modlitwy wprowadziły uczestników w atmosferę skupienia i refleksji, przygotowując ich do dalszych części dnia. Po duchowym wprowadzeniu, o godzinie 16:30 nastąpiła przerwa na posiłek, która była okazją do rozmów i wymiany doświadczeń między członkami wspólnot. Kolejnym punktem programu była konferencja na temat rodziny pt. „Rodzina kolebką wiary”, która wygłosił ks. Wojciech Kania. Prelegent podkreślał znaczenie rodziny jako podstawowej komórki społecznej i miejsca duchowego wzrastania, wzbudził duże zainteresowanie i poruszenie wśród uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję