Reklama

Głos z Torunia

Animator powołań

Jak papież Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu troszczył się o kapłanów? Jaki był według niego klucz zrozumienia tego powołania?

Niedziela toruńska 21/2024, str. I

[ TEMATY ]

Toruń

Agata Pawluk

Klerycy z zainteresowaniem słuchali o św. Janie Pawle II

Klerycy z zainteresowaniem słuchali o św. Janie Pawle II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W toruńskim Centrum Dialogu odbyło się kolejne spotkanie ze św. Janem Pawłem II. Rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył bp Józef Szamocki. – Dzisiejszy temat związany z kapłaństwem umacnia nas w przekonaniu, że tak wiele zawdzięczamy św. Janowi Pawłowi II – mówił. Po Eucharystii uczestnicy wysłuchali konferencji ks. prof. Stanisława Adamiaka, rektora Wyższego Seminarium Duchownego. Zaznaczył, że „czas pontyfikatu Jana Pawła II był historycznym szczytem liczby powołań w całej historii Polski”.

Wiele miejsca poświęcił adhortacji apostolskiej „Pastores dabo vobis”, która regulowała zasady formacji kapłanów. – Papież podkreślał szczególną wagę rygorystycznego kształcenia akademickiego, a także zwracał uwagę na formację w kapłaństwie przez formację ludzką – mówił rektor. – Kluczem rozumienia kapłaństwa przez św. Jana Pawła II jest utożsamienie się kapłana z postawami i uczuciami Jezusa Chrystusa, przede wszystkim z postawą krzyża – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ksiądz Adamiak poruszył temat dotyczący fałszywych oskarżeń rzucanych pod adresem św. Jana Pawła II w związku z przestępstwami seksualnymi popełnianymi przez osoby duchowne. – Musimy uświadomić sobie, jak wielkim dramatem są takie przestępstwa. Dziś mamy większą wiedzę o mechanizmach, mamy większą wrażliwość. Nie możemy oceniać wydarzeń sprzed lat według naszych dzisiejszych standardów. Nie da się ukryć, że takie sytuacje zdarzały się za pontyfikatu Jana Pawła II. Jest pewne, że nie wszystkie informacje na ten temat dochodziły do niego, ale też nie jest tak, że reagował dopiero pod koniec swojego pontyfikatu – tłumaczył. W 2001 r. został opublikowany list apostolski „Sacramentorum sanctitatis tutela”. Papież zawarł w nim normy prawne, które wskazywały, że wykorzystanie seksualne małoletnich to jedno z najcięższych przestępstw w prawie kanonicznym. – Jan Paweł II traktował je jako zdradę kapłaństwa równą profanacji Najświętszego Sakramentu. Powtarzał: „Ludzie muszą wiedzieć, że w kapłaństwie i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy krzywdzą młodych” – przypomniał jego słowa ks. Adamiak.

Głos zabrał także ks. prał. Roman Sadowski, który podzielił się świadectwem swojego powołania, a także zwrócił się do kleryków. – Kiedy będziecie spotykali się z bombardującymi myślami, nie bójcie się, ponieważ jest wyjście – Jezus Chrystus! Pamiętajcie, nie ma kapłaństwa bez krzyża – podkreślał. Uczestnikom spotkania opowiedział o osobistym spotkaniu z Janem Pawłem II, a także kard. Stefanem Wyszyńskim.

Następne spotkanie odbędzie się 5 czerwca. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchania osób, które brały udział w organizacji pielgrzymki Jana Pawła II do Torunia.

2024-05-21 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamieszkać z Maryją

Niedziela toruńska 11/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Toruń

Renata Czerwińska

Spotkania DM to czas konferencji i budowania relacji

Spotkania DM to czas konferencji i budowania relacji

Kiedy wchodziłam do jej pokoju, ona już mnie nie słyszała ani nie widziała. Ale widziałam, że z kimś rozmawia, a jej twarz promienieje.

Tak o swojej babci opowiadała Inga Pozorska, gość kolejnego spotkania z cyklu „DM-ki, czyli dobrze mówią”, zorganizowanego przez toruńskie Duszpasterstwo Akademickie Studnia. Jej konferencja połączona z osobistym świadectwem wiary poświęcona była Maryi.
CZYTAJ DALEJ

Jak uzyskać odpust za zmarłych nie tylko od 1 do 8 listopada?

W związku z trwającym w Kościele katolickim Rokiem Jubileuszowym, odpust zupełny za zmarłych można uzyskać codziennie. Od 1 do 8 listopada jednym z warunków jest nawiedzenie cmentarza lub kościoła, a w pozostałe dni jednego z kościołów jubileuszowych.

Wbrew powszechnemu myśleniu, uzyskanie odpustu zupełnego za zmarłych nie jest ani szybkie, ani tym bardziej proste. Jednym z warunków jego uzyskania jest nie tylko bycie bez grzechu, a więc po spowiedzi, ale także bez żadnego przywiązania do grzechu.Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, grzech ciężki - świadome i dobrowolne złamanie Bożego prawa w materii poważnej - pozbawia komunii z Bogiem, a przez to zamyka dostęp do życia wiecznego. Popełniając grzech, człowiek zaciąga zarówno winę moralną jak i tzw. doczesną karę grzechową.
CZYTAJ DALEJ

Poseł KO uderza w ks. Olszewskiego. "Krzyżowaliście go na pluszowym krzyżu"

2025-11-07 09:53

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

poseł KO

Maciej Tomczykiewicz

pluszowy krzyż

Telewizja Republika

Poseł Koalicji Obywatelskiej Maciej Tomczykiewicz w skandaliczny sposób odniósł się do sprawy ks. Michała Olszewskiego, który przetrzymywany był w areszcie przez wiele miesięcy. Cała sytuacja miała miejsce podczas posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej dot. Funduszu Sprawiedliwości, kiedy omawiana była sprawa uchylenia immunitetu byłemu ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze.

Poseł Tomczykiewicz w oburzający sposób zwrócił się do parlamentarzystów obecnych na sali:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję