Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wiarę należy pogłębiać

Święty Stanisław biskup daje nam przykład, że w życiu należy bardziej słuchać Boga niż ludzi – powiedział bp Henryk Wejman.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

Bp. Henryka Wejmana powitał proboszcz ks. kan. Józef Filipek

Bp. Henryka Wejmana powitał proboszcz ks. kan. Józef Filipek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jednej z największych parafii prawobrzeżnego Szczecina, której proboszczem od ponad 25 lat jest ks. kan. Józef Filipek, miały miejsce uroczystości odpustowe ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Pamiętając o matce

Świętowanie odpustu połączone było w tym roku z uroczystością bierzmowania. Oba wydarzenia przypadły w czas kończącego się „białego tygodnia”, przeżywanego przez dzieci, które 3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przystąpiły po raz pierwszy do Komunii św. Imieniny parafii poprzedziły duchowe przygotowania, spięte głoszeniem od niedzieli do środy 8 maja, słowa Bożego przez gościa z Częstochowy, paulina o. Czesława Matrasa. Mszy odpustowej przewodniczył bp Henryk Wejman. On też udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Patronalne święto parafialnej wspólnoty spod znaku św. Stanisława BM od chwili jej formalnego zawiązania (1981 r.) obchodzone jest niezwykle uroczyście. Przez wielu mieszkańców Bukowego-Klęskowa i Słonecznego nazywana jest „parafią matką”, z niej bowiem wydzielono trzy nowe: Niepokalanego Serca NMP – os. Słoneczne; Chrystusa Dobrego Pasterza – os. Bukowe; bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – os. Nad Rudzianką. Być może to sprawia, że tak wielu członków obecnie sąsiednich wspólnot parafialnych czuje z nią szczególną więź i to nie tylko na płaszczyźnie sentymentalnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wierność przypieczętowana krwią

Reklama

Patronat świętych męczenników zwykle implikuje refleksję nad ich poświęceniem, ofiarą życia, wiernością Bogu, wiernością wierze, a także umiłowaniem Boga i ludzi. Przykładem niezłomności w wierze oraz ofiarnie pełnionej służby Bogu i ludziom jest życie Stanisława ze Szczepanowa (ur. ok. 1035-40, zm. 11 kwietnia 1079 r. w Krakowie) – biskupa krakowskiego, męczennika, świętego Kościoła katolickiego, jednego z głównych patronów Polski. Z oczywistych względów wiele uwagi w czasie uroczystości odpustowych poświęcił mu bp Wejman. Przywołując wydarzenia sprzed niemal tysiąca lat związane z fatalnymi skutkami wyprawy kijowskiej, które sprowadziły na Polskę czarne chmury, wskazał na wielowymiarową analogię dotyczącą organizacji przestrzeni życia współczesnego człowieka, życia bez Boga i z pominięciem Jego praw, z panującymi w średniowiecznych realiach życia biskupa krakowskiego Stanisława za czasów panowania Bolesława II Szczodrego niepokojami społecznymi, szerzącą się w kraju niesprawiedliwością i morderczym terrorem. Mimo bliskich relacji z królem bp Stanisław nie mógł nie zareagować na krzywdzącą postawę króla Bolesława wobec jego poddanych, nie mógł pozwolić na łamanie prawa dekalogu przez króla i stanął w ich obronie, wydając na siebie wyrok, którego tragicznym wykonawcą stał się sam polski władca.

– Zasiew męczeńskiej krwi bp Stanisława jest dla nas darem, a zarazem zadaniem – podkreślił bp Wejman. – Jego męczeńska krew woła do nas o wierność wartościom ewangelicznym, w służbie których przecież oddał swoje życie. Nie brak przecież obecnie ludzi, którzy chcą postawić Boga, Kościół, poza nawias społeczeństwa i którzy kwestionują najbardziej podstawowe prawa człowieka, z prawem do życia włącznie.

Sytuacja naszej ojczyzny przypomina pod pewnym względem tamtą z przełomu X i XI wieku. Dostrzegamy w niej niepokojące tendencje, jak chociażby podważanie wartości małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej, także uderzanie w wartości chrześcijańskie, jak krzyż, Biblia czy umniejszanie zasług bohaterów narodowych. To wszystko sprawia, że trzeba nam dzisiaj na nowo sprawy zasadnicze, istotne dla ojczyzny postawić wyżej niż układy koleżeńskie czy partyjne.

Przykład dla wszystkich pokoleń

Czy współczesny świat potrzebuje tak radykalnych przykładów wierności Bogu, jak życie i męczeńska śmierć św. Stanisława ze Szczepanowa? Przecież dzisiejsze społeczeństwa wielu rozwiniętych państw świata przepełnia (rzekomy) duch tolerancji niepiętnujący nikogo z powodu wiary w Boga. Czy rzeczywiście? Zatem dlaczego z założeń owej tolerancji wypływa obsesyjna potrzeba rugowania Boga z życia człowieka i zastępowanie Jego praw ustawami człowieka?

Reklama

– Właśnie św. Stanisław biskup daje nam przykład, że na płaszczyźnie wartości jak moralność, szacunek dla życia ludzkiego, obrona słabszych, wierność ojczyźnie należy bardziej słuchać Boga niż ludzi – stanowczo zaznaczył bp Wejman. – On uczy nas, że prawo Boże winno stać na pierwszym miejscu i być respektowane bez względu na więzy związkowe czy społeczne. Święty Stanisław biskup też uczy nas postawy wiary. Ona wiąże się z poświęceniem, aż po gotowość oddania za nią życia. Dlatego wiarę naszą należy pogłębiać na drodze wierności Chrystusowi, abyśmy nie ulegli naszym pożądaniom, jak to miało miejsce w życiu króla Bolesława Śmiałego, dlatego winniśmy wciąż otwierać nasze serca na głos Chrystusowej Ewangelii, która rozbrzmiewa w Kościele.

Apel do młodzieży

Sakrament bierzmowania to nie tylko wielki dar od Boga, to również ogromne zobowiązanie człowieka do odpowiedzialnego podejmowania wyzwań związanych z jego powołaniem, opartym na bliskiej relacji z Bogiem i zawierzeniem Mu swego życia. O tę świadomość apelował do młodzieży bp Wejman.

– Wyraziliście gotowość do bronienia wiary i kierowania się jej zasadami i chciejcie to wyzwanie podejmować w waszym życiu, kierować się zasadami wiary, którą otrzymaliście na chrzcie świętym. Zachęcam was, nie wstydźcie się wiary, nie wstydźcie się wychowania, które otrzymaliście w domu waszym. Nie wstydźcie się tego, że przynależycie do Chrystusa i Jego Kościoła. Potrzeba dzisiaj świadków właśnie tych wartości, za które oddał życie swoje św. biskup Stanisław, patron waszej wspólnoty parafialnej […] Będziecie takimi świadkami, gdy będziecie troszczyć się o osobistą modlitwę, gdy będziecie regularnie przychodzić na Eucharystię w niedziele i święta, gdy będziecie zachowywać Boże przykazania i szanować siebie nawzajem i każdego człowieka. Wtedy doświadczycie zarówno pokoju w sercu, jak i staniecie się wiarygodnymi świadkami Chrystusa, o co przecież w związku z przyjętym przez was sakramentem bierzmowania chodzi.

2024-05-28 13:53

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Groza wojny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 20/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Szczecin

Przemysław Fenrych

Walka oraz Odczłowieczenie i śmierć – fragmenty wystawy Traumy wojny

Walka oraz Odczłowieczenie i śmierć – fragmenty wystawy Traumy wojny

W muzeum na Wałach Chrobrego trwa wystawa Traumy wojny. Poruszająca wystawa. Okazją jest 80. rocznica zakończenia II wojny światowej i o niej opowiada, ale opowieść budzi całkiem współczesny niepokój.

Od 80 lat nasza Ojczyzna nie uczestniczy w żadnej wojnie, żyjemy w kraju bez bombardowań, rozstrzeliwań, obozów, ruin. Nie wszystkie dekady tego osiemdziesięciolecia możemy nazwać pokojem – był stan wojenny, było komunistyczne zniewolenie i sowiecka okupacja, ale bomby na nas nie leciały. Chwała Panu! Chciałoby się, by takie wystawy były tylko przypomnieniem dawnej grozy powodującym westchnienie ulgi, że to już za nami. Niestety, przez wszystkie te dekady jakieś wojny gdzieś w świecie się toczą, a od z górą trzech lat jedna jest blisko nas. Z całą wojenną grozą, bestialstwem, nieludzkim barbarzyństwem. Papież Franciszek mówił, że III wojna światowa już trwa, tyle, że na razie w kawałkach, a siły, które ją powodują w każdej chwili mogą wyrwać się spod kontroli. Czytam teraz autobiografię papieża zatytułowaną Nadzieja (każdemu polecam, czytajcie koniecznie! ), rozdziały pisane o wojnach w różnych częściach świata, pisane z perspektywy najbiedniejszych ofiar wojen, przeniknięte są wielkim bólem.
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12

[ TEMATY ]

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Andrzej Duda

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Jak wskazał prezydent w liście, Michniów chlubił się wielopokoleniową tradycją udziału w walkach o niepodległą Polskę. „Wielu mieszkańców służyło w Wojsku Polskim podczas wojny obronnej 1939 roku. Wieś pomagała też oddziałowi partyzanckiemu Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Jana Piwnika ps. Ponury” - napisał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję