Reklama

Niedziela Podlaska

Marsz dla życia i rodziny

Marsz w obronie życia i rodziny, wiary i wartości, na których wyrosła Polska – w Siemiatyczach odbył się pod hasłem „Zjednoczeni dla życia, rodziny, ojczyzny!”.

Niedziela podlaska 26/2024, str. I

[ TEMATY ]

Siemiatycze

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Uczestnicy kolorowego marszu przemieszczali się między siemiatyckimi parafiami

Uczestnicy kolorowego marszu przemieszczali się między siemiatyckimi parafiami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieszkańcy miasta i okolic przeszli ulicami manifestując wartości które są dla nich najcenniejsze. Tradycyjnie „Marsz dla życia i rodziny” rozpoczęła Msza św. w kościele św. Andrzeja Boboli. Eucharystii przewodniczył delegat biskupa drohiczyńskiego ks. Jarosław Błażejak proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża św. w Czartajewie. Koncelebrował ks. Bohdan Sawicki proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli, który na wstępie powitał wszystkich zgromadzonych.

W homilii ks. Błażejak mocno podkreślał, że Bóg jest dawcą życia, a każdy kto występuje przeciwko życiu występuje przeciwko Bogu. Przypominał, że każdy trud należy ofiarować Bogu, należy też pamiętać, że aby w życiu się nie zachwiać, trzeba przed Bogiem ugiąć kolana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Eucharystię zaangażowani byli organizatorzy marszu – członkowie siemiatyckiego oddziału Akcji Katolickiej i rodziny z dziećmi reprezentujące wspólnotę siemiatyckich parafii. Podjęli oni czytania, śpiew, modlitwę wiernych oraz przygotowali procesję z darami.

Reklama

Po Mszy św. ze śpiewem przy dźwiękach gitary i bębna wszyscy zgromadzeni wyszli na ulice miasta i zatrzymali się przy pomniku św. Jana Pawła II w parafii Wniebowzięcia NMP. Na trasie poza śpiewem można było usłyszeć świadectwa uczestników, a prowadzący marsz ks. Jarosław Błażejak kontynuował myśli podjęte podczas homilii. W tym barwnym, radosnym pochodzie uczestniczyli mieszkańcy miasta i okolicy, dołączyła rodzina z Sokołowa Podlaskiego reprezentująca Kościół Domowy, byli księża, siostry zakonne, samorządowcy, wolontariusze Caritas, członkowie Akcji Katolickiej. Jednak to co najbardziej przykuwało uwagę i wlewało radość w serca to liczna obecność rodzin z małymi dziećmi, często rodzice nieśli swoje pociechy na rękach czy wieźli w wózkach, bo niemal 30-stopniowy upał sprawiał, że marszruta mogła być dla tych maluszków zbyt mecząca. O bezpieczeństwo uczestników dbała siemiatycka policja.

Przy pomniku św. Jana Pawła II uczestników marszu śpiewem powitała młodzieżowa schola parafialna, a dobrym słowem ks. Jerzy Cudny – proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP. Kapłan podkreślił wielką wagę takiej wspólnotowej inicjatywy i dziękował uczestnikom marszu, którzy biorą w nim udział niezależnie od okoliczności czy pogody, bo – jak przypomniał – poprzedni Marsz Dla Życia i Rodziny odbył się w Siemiatyczach w strugach deszczu. Jedna z obecnych rodzin – Adrian i Paulina Olkowicz z dziećmi – przy pomniku złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Następnie głowa rodziny, tato Adrian odczytał w imieniu całej wspólnoty Akt Zawierzenia Rodzin św. Janowi Pawłowi II.

Spotkanie zakończyło odśpiewanie Barki i błogosławieństwo. Przy tej okazji można było obejrzeć też wystawę fotografii pokazujących pobyt Ojca Świętego w Drohiczynie przed 25 laty.

„Marsz dla życia i rodziny” w Siemiatyczach zorganizował siemiatycki Odział Akcji Katolickiej, to jedno z najmłodszych, ale bardzo ważnych i potrzebnych dzieł tej wspólnoty.

2024-06-25 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80 – lecie szkoły

Niedziela podlaska 28/2024, str. IV

[ TEMATY ]

zjazd absolwentów

Siemiatycze

80‑ lecie

Zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy

Wspólną modlitwą rozpoczął się 12. Zjazd Absolwentów i Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Handlowego i Technikum w Siemiatyczach połączony z jubileuszem 80-lecia LO im. Komisji Edukacji Narodowej.

Dnia 15 czerwca podczas jubileuszu 80-lecia Liceum Ogólnokształcącego i Zjazdu Absolwentów i Wychowanków Mszy św. przewodniczył biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, w koncelebrze uczestniczyli też ks. Jerzy Cudny proboszcz parafii WNMP i ks. Jan Wasilewski senior przez wiele lat posługujący na Białorusi, a także absolwenci siemiatyckiego LO – ks. Tomasz Szmurło, ks. Michał Siduniak, ks. Grzegorz Konopacki, ks. Rafał Oleksiuk. W Eucharystii uczestniczył też ks. Bohdan Sawicki proboszcz parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach.
CZYTAJ DALEJ

Powiat przysuski wprowadza 2 lekcje religii tygodniowo

2025-04-10 11:21

[ TEMATY ]

Przysucha

lekcje religii

powiat

Adobe Stock

Starosta przysuski Marian Niemirski poinformował, że Zarząd Powiatu podjął decyzję o stworzeniu warunków do wprowadzenia nauczania religii w wymiarze 2 godzin tygodniowo, "w celu zapewnienia prawidłowego kształcenia sfery duchowej uczniów w powiecie przysuskim". To odpowiedź na decyzję rządu, który zdecydował, że od września br. w szkołach publicznych w Polsce lekcje religii i etyki realizowane będą w wymiarze jednej godziny tygodniowo.

To kolejny samorządowiec, który nie zgadza się z pseudoreformami rządu Donalda Tuska i skrajnie lewicowej Barbary Nowackiej.
CZYTAJ DALEJ

Papież udał się na modlitwę przy grobie Piusa X

2025-04-10 19:55

[ TEMATY ]

modlitwa

grób

Pius X

papież Franciszek

Monika Książek

Ojciec Święty udał się dziś do bazyliki watykańskiej, gdzie spotkał się z około setką wiernych, którzy podeszli, aby go pozdrowić i otrzymać błogosławieństwo - donosi serwis Vatican News.

Po niespodziewanym pojawianiu się minionej niedzieli, gdy 20 tys. wiernych zgromadzonych na Placu Świętego Piotra z okazji Jubileuszu Chorych nagle zobaczyło papieża na wózku inwalidzkim, dzisiaj Franciszek ponownie opuścił Dom św. Marty na kilka minut i przeszedł przez Drzwi Modlitwy, aby udać się do bazyliki św. Piotra. Niecałe dziesięć minut modlił się przy grobie papieża Piusa X, który - jak zawsze mówił - jest mu bardzo bliski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję