Reklama

Kościół

Od ołtarza na boisko

W Łodzi zagrali młodzi piłkarze z całej Polski, mistrzowie poszczególnych diecezji. 123 zespoły! – powiedział ks. Piotr Kępniak, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej.

Niedziela Ogólnopolska 27/2024, str. 32-33

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Kard. Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Wsparcia duszpasterskiego na boisku udzielał sam kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki

Wsparcia duszpasterskiego na boisku udzielał sam kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela blisko 1,2 tys. reprezentantów Liturgicznej Służby Ołtarza z całej Polski przyjechało do Łodzi, by rywalizować o miano najlepszej drużyny piłkarskiej w kraju w ramach XIX Ogólnopolskich Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Halowej. W rozgrywkach udział wzięli ministranci, lektorzy młodsi i starsi. – Jesteśmy na tym etapie po raz pierwszy i bardzo się cieszymy, choć nie ukrywam, że i stresu nie brakuje. Dla mnie mimo wszystko jest to moment odetchnięcia od żmudnego roku szkolnego. Taki wyjazd przez wspólne modlitwy, posiłki i grę bardzo zbliża nas, lektorów – powiedział Michał z archidiecezji krakowskiej. Dwudniowe wydarzenie (24-25 czerwca) rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia w łódzkiej katedrze. – Niezależnie od tego, kto weźmie ten puchar, to albo wszyscy wygracie, albo wszyscy przegracie. Wszyscy wygracie, jeśli nauczycie się wzajemnej odpowiedzialności za siebie, nie będziecie traktować się jak wrogowie, jeśli zobaczycie w sobie przyjaciół – powiedział w homilii kardynał. – Sport jest wielkim dobrem w życiu człowieka, służy rozwojowi, jednak ten rozwój w sporcie musi być harmonijny, zrównoważony. Nie chodzi o to, żebyście tylko rozwijali swoje mięśnie, techniki na boisku, zdolność do szybkiego biegu. Tak, w sporcie na pewno liczy się to, ile umiesz, ale niesłychanie ważne są pytania; jakim człowiekiem schodzisz z boiska?; czy urosłeś duchowo?; czy to, ile trenujesz, wpływa na twoją wrażliwość, na piękno, dobro, prawdę, przyjaźń, zaufanie, współpracę?; czy sport, który kochasz, rozwija cię duchowo? – podsumował metropolita łódzki.

Intensywny wysiłek

Po wspólnej modlitwie odbyły się dwie sesje rozgrywkowe. W każdej z trzech kategorii było po osiem grup, a mecze rozgrywane były w dwunastu halach w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim i Pabianicach. – Konsultacje rozpoczęły się już w tamtym roku, a ostateczna decyzja o tym, że Łódź będzie organizatorem tegorocznych mistrzostw, zapadła jesienią. Intensywne przygotowania rozpoczęliśmy w styczniu – wyjaśnił ks. Kępniak. – Ksiądz kardynał zachęcił do grania fair play i dodał, że zawodnik, który wykaże się szczególną wrażliwością względem drugiego zawodnika na boisku, otrzyma koszulkę Roberta Lewandowskiego z autografem. Zwycięzcy zdobyli nagrody pieniężne, a główną nagrodą był przechodni puchar „Króluj nam, Chryste”. W ostatnim roku pucharem cieszyła się nasza archidiecezja, która zdobyła tytuł mistrzów Polski – podkreślił gospodarz mistrzostw. Pierwszy dzień sportowych zmagań zwieńczyły piknik przy pl. Katedralnym i koncert ks. Jakuba Bartczaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najlepsi z najlepszych

Reklama

Drugi dzień ogólnopolskich mistrzostw LSO rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem łódzkiego biskupa pomocniczego Ireneusza Pękalskiego, przyjaciela łódzkiej Liturgicznej Służby Ołtarza. – Kto idzie za Chrystusem, Światłością świata, idzie drogą wąską, wymagającą, ale prowadzącą do życia wiecznego. Kto idzie drogą ciemności, grzechu i zła, idzie drogą szeroką i wygodną, ale prowadzącą do zagłady. Na tej drodze nikt nie odnajdzie Boga, który jest światłością i dobrem – podkreślił bp Pękalski. – Liturgiczna Służba Ołtarza to służba Jezusowi obecnemu w Eucharystii. Sport, piłka nożna – to mogą być drogi, po których idziemy za Chrystusem, a więc jesteśmy na drodze, która prowadzi do zbawienia – zakończył. Po wspólnej modlitwie odbyła się najbardziej wyczekiwana przez uczestników faza mistrzostw, tzw. pucharowa. – Piłka nożna jest dla chłopców wielką miłością, ale nie tylko o to tutaj chodzi. Mogą oni kogoś rzucić o bandę i zrobić mu krzywdę, ale mogą też zatroszczyć się o drugiego, nauczyć się odpowiedzialności i budowania wspólnoty – zaznaczył ks. Tomasz Bajer z parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Sygneczowie. Mecze finałowe były rozgrywane w łódzkiej Sport Arenie. Mimo że niektóre drużyny przyjechały z dalekich części Polski, nie zabrakło wsparcia, czyli motywujących kibiców. – To wydarzenie to zwieńczenie naszej całorocznej pracy. Mogą być wygrani i przegrani, ale wszyscy chcemy się dobrze bawić – podsumował kapitan drużyny z parafii w Biłgoraju.

Wyniki

Puchar „KnC” i nagrody pieniężne wręczyli: Michał Bondyra, redaktor naczelny miesięcznika dla ministrantów KnC – Króluj nam Chryste, Michał Chmielewski, wiceprezes zarządu w Widzew Łódź Futsal, Jarosław Królewiak z firmy Seven Med oraz ks. Piotr Kępniak, duszpasterz LSO Archidiecezji Łódzkiej i gospodarz tegorocznej edycji mistrzostw.

Kategoria MINISTRANT

1. Parafia św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie (diec. kaliska).

2. Parafia Chrystusa Króla w Biłgoraju (diec. zamojsko-lubaczowska).

3. Parafia św. Teresy w Siedlcach (diec. siedlecka).

Kategoria LEKTOR MŁODSZY

1. Parafia Wszystkich Świętych w Zakliczynie (archidiec. krakowska).

2. Parafia św. Jana Chrzciciela w Dysie (archidiec. lubelska).

3. Parafia św. Mikołaja w Słupi (diec. łowicka).

Kategoria LEKTOR STARSZY

1. Parafia NMP Wspomożenia Wiernych w Skawie (archidiec. krakowska).

2. Parafia Wniebowzięcia NMP w Jaryszowie (diec. opolska).

3. Parafia św. Ojca Pio w Gdańsku (archidiec. gdańska).

2024-07-01 18:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota nie może być fikcją

Niedziela Ogólnopolska 50/2024, str. 22-23

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

Archiwum archidiecezji łódzkiej

Może rozmawiamy z wiernymi językiem, którego oni nie rozumieją, i stawiamy oczekiwania, których oni nie są w stanie spełnić... – zastanawia się kard. Grzegorz Ryś w rozmowie z ks. Pawłem Gabarą.

Ks. Paweł Gabara: Na synodzie dużo mówiło się o potrzebie słuchania. Co Ksiądz Kardynał usłyszał podczas obrad synodalnych i czym chce się podzielić z Kościołem? Kard. Grzegorz Ryś: Synod miał swój temat i kiedy mówiono o słuchaniu, to nie chodziło o słuchanie dla samego słuchania, lecz o to, by posłuchać różnych osób i stron, które są w Kościele. Słuchaliśmy się nawzajem nie dla jakiegoś sportu, tylko dla misji. Główną funkcją Kościoła jest jego misja, a misja wyznacza tożsamość. Ważne natomiast jest to, by ta misja była rozeznawana i podejmowana wspólnie. Jeżeli nie ma wzajemnego słuchania się, to słowo „wspólnie” jest słowem fikcyjnym.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję