Gościem specjalnym tegorocznych uroczystości był kard. Fernando Filoni, Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie (OESSH). Sprawował on Mszę św. w bazylice mniejszej Grobu Bożego oraz dokonał poświęcenia siedziby Zwierzchnictwa im. bł Piusa IX – dobroczyńcy Miechowa i odnowiciela Zakonu.
Pomoc bożogrobców dla Ziemi Świętej
Podczas wizyty w Miechowie, nazywanym Polską Jerozolimą, kard. Filoni wraz z kustoszem Ziemi Świętej o. Francesco Pattonem mówił o dramatycznej sytuacji tamtejszych chrześcijan.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Opowiedział o pomocy, którą świadczy zakon liczący 30 tys. dam i kawalerów na całym świecie. Każdego roku zakon przekazuje ok. 15 mln dol., z czego 85% jest przeznaczane na pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej, którą bożogrobcy realizują za pośrednictwem Patriarchatu Łacińskiego.
Reklama
Zakon wspiera działalność duszpasterską i kształcenie miejscowego duchowieństwa oraz wszystkie dzieła z tym związane. Utrzymuje czterdzieści pięć różnych szkół, w których uczy się ok. 19 tys. uczniów i studentów – chrześcijan, a także muzułmanów. – Dzięki temu tworzy się dialog między nimi, który może doprowadzić do jakiegoś pojednania – powiedział kard. Filoni. Dodał, że dla rodziców tych uczniów jest to bardzo ważne, bo ich synowe i córki z wykształceniem mają przed sobą przyszłość. Zakon pomaga osobom niezdolnym do pracy, upośledzonym oraz podtrzymuje projekty, w których tworzy się miejsca pracy. – W ten sposób sprawiamy, że ci chrześcijanie pozostają w Ziemi Świętej. Jeśli stąd wyjadą, będzie to wielka tragedia – powiedział. Jednocześnie zaznaczył, że zakon nadal pomaga mieszkańcom w Betlejem, którzy utracili zatrudnienie z powodu zakazu Izraela dla Autonomii Palestyńskiej przekraczania granicy. Wyraził wdzięczność za pomoc przekazywaną przez kawalerów i damy zakonu i podkreślił, że „ jest to pomoc święta”. – Chodzi o życie tych ludzi. Nadzieja, że otrzymają pomoc, jest nadzieją przetrwania, którą wy możecie wlać w ich serca.
Pusty grób Jezusa to istota chrześcijaństwa
O przesłaniu płynącym z Miechowa mówił Niedzieli Andrzej Sznajder, zwierzchnik Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie. – Miechów jest miejscem, dzięki któremu zakon buduje swoją tożsamość i umacnia swoją duchowość. Tutaj, w Miechowie, otrzymaliśmy w spuściźnie po kanonikach regularnych, stróżach Grobu Bożego, niezwykły dar – bazylikę Grobu Bożego, a w niej najstarszą w Europie replikę Grobu Bożego. Pusty grób Jezusa to istota duchowości zakonu rycerskiego i całego chrześcijaństwa. Ten pusty grób wyjaśnia wszystko, co najważniejsze w Ewangelii – powiedział. Zauważył, że to spotkanie pomaga również uczestnikom spojrzeć na Ziemię Świętą w kontekście współczesności i wojny, która dotyka wszystkich. – Chrześcijanie są właściwie po obydwu stronach tego konfliktu i jest to dla nich wielka rana i cierpienie. Ale ośmielam się wyrazić nadzieję, że umiejętność przebaczenia, wczucia się w cierpienia drugiej osoby, które praktykujemy w chrześcijaństwie, może się stać w przyszłości zalążkiem pokoju i pojednania dla Ziemi Świętej. Polski zwierzchnik bożogrobców zachęcił również do dalszej pomocy duchowej i finansowej, która „sumuje się w coś trudno przeliczalnego na jakąkolwiek walutę – jest to dawanie nadziei chrześcijanom, którzy tam wciąż żyją i trwają pośród tego oceanu nienawiści”.
W miechowskiej bazylice o pokój w Ziemi Świętej modlili się w tych dniach przewodzący Eucharystii kard. Kazimierz Nycz, Wielki Przeor Zwierzchnictwa Polskiego OESSH, biskup kielecki Jan Piotrowski oraz biskup senior diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha.
Miechowskie Dni Jerozolimy zorganizowały wspólnie: Zwierzchnictwo Polskie OESSH, Gmina i Miasto Miechów, Parafia Bożego Grobu w Miechowie oraz Powiat Miechowski.