W sierpniu 1944 r. na pastwisku gromadzkim w Trzebusce NKWD zorganizowało przejściowy obóz. Przetrzymywani tam byli głównie żołnierze Armii Krajowej. Przez kilka miesięcy funkcjonowania łagru więziono w nim ok. 2,5 tys. osób. Część z nich przetransportowano do innych obozów, inne zesłano w głąb Związku Radzieckiego. Niektórych więźniów czekała śmierć i bezimienne mogiły w pobliskim lesie turzańskim.
Dla upamiętnienia 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń zrodziła się myśl zorganizowania Biegu Obozowego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W biegu wzięło udział ponad 200 osób, w tym całe rodziny. Pokonały one trasę o symbolicznej odległości 1944 m od kościoła w Trzebusce do miejsca byłego obozu NKWD. Wydarzenie przyjęło formę biegu pamięci, bez wyróżniania miejsc i nagród. Zamiast rywalizacji sportowej organizatorzy zaproponowali uczestnikom podjęcie refleksji o tragedii, która rozegrała się na ziemi sokołowskiej u schyłku II wojny światowej. Bieg rozpoczęła koronka do Miłosierdzia Bożego, prowadzona przez proboszcza ks. Władysława Szweda. Na mecie każdy mógł zwiedzić wystawę o „Małym Katyniu Ziemi Sokołowskiej” oraz wysłuchać jego historii przedstawionej przez Piotra Ożoga. Na zakończenie uczestnicy zapalili race i wspólnie odśpiewali hymn polski. Wśród obecnych byli m.in. burmistrz Andrzej Kraska z zastępcą Sławomirem Ożogiem, przewodniczący sokołowskiej Rady Miejskiej Paweł Rusin, wicestarosta Jerzy Bednarz oraz radni powiatowi Stanisław Kula i Tadeusz Chmiel.
Organizacji wydarzenia podjęły się: Koło Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” w Trzebusce i Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej przy współpracy z Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim. W pomoc włączyli się: Radek Frącz ze scholą dziewczęcą z Trzebuski, funkcjonariusze Komisariatu Policji w Sokołowie, strażacy z Górna oraz piłkarze i działacze Klubu Sportowego „Herkules” Trzebuska. Zabezpieczenie medyczne zapewnił radny sokołowski Witold Pasierb. Przedsięwzięcie koordynowali prezes KGW Piotr Ciupak i wiceprezes TMZS Piotr Ożóg.
Patronatu udzielili burmistrz sokołowski Andrzej Kraska i starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz, a patronat medialny zapewniło Katolickie Radio Via.